جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا

روحانی: توقیف كشتی های ایرانی دروغ بود

به گزارش بلاگ سان رئیس جمهور اظهار داشت: آمریكایی ها پس از شكست سیاسی ای كه خوردند، گفتند كه كشتی های ایرانی را گرفته اند و دارند با خود می برند كه نه كشتی ایرانی بود و نه پرچمش ایرانی بود؛ كل ماجرا دروغ بود.

روحانی: توقیف كشتی های ایرانی دروغ بود
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه مردم در موج اول بیماری که در اسفند و فروردین بود متوجه شدند که این بیماری جدی است، اظهار نمود: اما برخی فکر کردند درست است که این بیماری جدی است ولی اگر یکی دو هفته مراعات کنند همه چیز تمام می شود اما در موج دوم بیماری مردم متوجه شدند که این بیماری به یکی دو هفته محدود نیست و با سه هفته سفر نرفتن و مراسم نگرفتن از بیماری عبور نمی نماییم.
وی اضافه کرد: اصلا امکان دارد ما برای این بیماری به واکسن هم برسیم اما در سال بعد باردیگر به شکل دیگری این بیماری ظهور کند. پس باید برای این بیماری برنامه ریزی بلندمدت داشته باشیم. یعنی برای همه ابعاد زندگی در مقابل این بیماری برنامه ریزی نماییم. از کسب و کار و مراودات خانوادگی گرفته تا سیستم آموزشی را به شکل جدیدی برایش برنامه ریزی نماییم.
رییس جمهور اظهار داشت: مردم باید برای این کار به صحنه بیایند و به پزشکان و پروتکل های بهداشتی اعتماد کنند و میان همه قوا و نخبگان کشور یک وحدت نظر به دست آید و همه یک حرف را به مردم بزنیم. باید متحدانه و همدلانه با مردم سخن بگوییم.
روحانی افزود: در این شرایط زیرساخت های مربوط به درمان را باید توسعه دهیم و سال جاری تا آخر سال ۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۲ هزار تخت آی سی یو آماده می شود و تحویل ناوگان پزشکی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در آموزشها و سایر فعالیت ها هم باید به صورت دیجیتال پیش رویم و در همین زمینه بودجه ای را برای این بخش در نظر گرفتیم. هم چنین شرکت های دانش بنیان باید تجهیزات پزشکی را بسازند، هم کیت های تشخیص را تهیه کنند و هم به دنبال واکسن بروند و ما در حال تقویت آنها هم هستیم.
رییس جمهور اظهار داشت: همان گونه که خودمان دنبال واکسن ویروس هستیم باید با بقیه کشورها هم در این حوزه همکاری نماییم و اگر مطمئن شدیم کشور و موسسه ای در دنیا موفق به تولید این واکسن شده است ما باید برای خرید آن هم برنامه داشته باشیم. امکان دارد تهیه واکسن ما سه ماهی عقب باشد و آنان جلوتر رفته باشند پس باید با آنان هم ارتباط داشته باشیم.
روحانی تصریح کرد: با ابتکارات جدید باید از اقشار ضعیف هم حمایت نماییم. همینطور ما باید بتوانیم امکانات مورد نیاز مردم را در اختیارشان قرار دهیم و کسب و کار آنان را هم فراهم نماییم، وگرنه تعطیل کردن که کاری ندارد و می شود به سادگی دگمه ای را فشار داد و کار را تعطیل کرد اما نمی توان تا همیشه این کار را ادامه داد و هم هنر این است که هم سلامت و هم معیشت مردم را حفظ نماییم.
وی خاطرنشان کرد: برای بخش اصناف، کارمندان و واحدهای تولیدی و آنجاهایی که اجتماعات سربسته برای فعالیت های مختلف دینی وجود دارد و هم به خصوص برای ماه محرم و کنکور باید حتما کاری نماییم که پروتکل ها به صورت کامل رعایت شود. ما نمی توانیم کاری نماییم که ابهام کامل ایجاد شود و یک روز بگوییم کنکور است و فردا بگوییم نیست.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: تا بحث کنکور می شود می گویند تعطیل کنید. پس چطور ما در خیابان می رویم؟ چطور در بسیاری از محیط های سربسته حضور داریم؟ چطور سوار اتوبوس و مترو می شویم؟ حالا کنکور را می گوییم نه؟ کنکور هم مثل همین موارد است و باید همه امکانات کشور ما باید بسیج باشد و همه مراقبت نماییم که به بهترین شکل کنکور صورت گیرد و جان کسی در خطر قرار نگیرد.
روحانی افزود: برای ماه محرم هم باید برنامه ریزی مهمی داشته باشیم. عاشورا و مراسمش باید زنده باشد اما همه دستورالعمل های بهداشتی هم باید رعایت شود و آنچه که علما و سازمان های تبلیغی هم پذیرفتند و در تدوین آن همکاری کردند باید برای رعایت آن جلو بیایند. همینطور آنچه که صداوسیما در ماه رمضان انجام داد برای محرم هم صورت گیرد و معنویت حاصل از مراسم عزاداری را در تلویزیون هم ببینیم.
رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توافق میان امارات و اسرائیل در ایام اخیر تصریح کرد: این روزها ما با یک کشور همسایه مواجه شدیم که خودش را متأسفانه به دشمن جهان اسلام و منطقه و قاتل فلسطینیان نزدیک کرد و با او ارتباط برقرار کرد. کشوری که مردم مسلمانی دارد ولی حاکمانش تلقی غلطی دارند که با نزدیک شدن به آمریکا و رژیم صهیونیستی اقتصاد و امنیت شان تأمین می شود.
روحانی خاطرنشان کرد: اما این کار محکوم است، غلط است و خیانت به مسلمانان است. در این شرایط برای خوشامد حاکمی که در یک کشور غربی می خواهد در انتخابات شرکت نماید چنین کاری صورت گرفته است وگرنه چرا باید در چنین زمانی رخ دهد؟ و چرا باید این مورد نه از جانب این دو که از جانب یک کشور ثالث یعنی آمریکا در جهان مطرح شود؟
رییس جمهور اظهار داشت: آنان به خاطر اینکه یک آقایی در واشنگتن می خواهد رای بیاورد آمدند و به ملت خودشان و به دنیای عرب و به مردم فلسطین خیانت کردند و آن وقت تصور می کنند که اگر به آنان نزدیک شوند امنیت خویش را تأمین کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: من بارها گفتم صدام از ما خواهش کرد که چیزی نگوییم تا او برود و کویت و امارات و قطر و بحرین را بگیرد. ولی ما قبل از آنکه کشورهای خلیج فارس از خواب بیدار شوند یا از ترس عبور کنند با این اقدام صدام مخالفت کردیم.
روحانی خطاب به سران کشور امارات خاطرنشان کرد: این خطا بسیار بزرگ است و امیدواریم که امارات از این خطا باز گردد و بداند که نه به نفع حاکمانش است و نه به نفع مردمشان. این را هم بدانند که مبادا بخواهند پای اسرائیل را به منطقه باز کنند که اگر چنین شود با آنان به شکل دیگری برخورد می شود.
رییس جمهور با اشاره به هم زمانی روز مباهله و شکست قطعنامه آمریکا ضد ایران در شورای امنیت سازمان ملل اظهار نمود: برای نخستین بار است که در طول تاریخ آمریکا قطعنامه ای ضد ایران تهیه کرده و فقط یک رای آورده است. آن هم یک کشور کوچک! یک جزیره! که اگر بگویم یک جزیره هم زیادی است! یک نصفه جزیره! چون جزیره ای است که یکی از کشورهایش این کشور است. کشوری کوچک به اسم دومینیکن! ببینید آمریکا کارش به کجا رسیده است که جز خودش فقط یک کشور کوچک با او همراهی می کند!
وی اظهار داشت: این تصور وجود داشت که قطعنامه آمریکا رای نیاورد یا با لابی گری اندکی رای جمع کند اما این اتفاقی که افتاد نشان داد که اوضاع چگونه است. یعنی حتی نیازی به وتوی این طرح هم پیدا نشد چون جز آمریکا این قطعنامه تنها یک رای داشت و یک شکست سیاسی بزرگ دیگر برای آمریکا به ثبت رسید.
روحانی در انتها تصریح کرد: آنان پس از این ماجرا گفته اند که کشتی های ایرانی را گرفته اند و دارند با خود می برند که نه کشتی ایرانی بود و نه پرچمش ایرانی بود؛ کل ماجرا دروغ بود. آنهم فقط به جهت اینکه از خفت آن ماجرای قطعنامه و شکست سیاسی و حقوقی که از آن پیدا کردند، فرار کنند، این مورد را مطرح نمودند.
منبع:

1399/05/25
13:40:42
5.0 / 5
1282
تگهای خبر: برنامه , حقوقی , رمان , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog