دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح كرد

تحقیق دانشگاهی مرجع اصلی پیشرفت كشور

تحقیق دانشگاهی مرجع اصلی پیشرفت كشور

به گزارش بلاگ سان دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، تحقیق و توسعه دانشگاهی را مرجع اصلی پیشرفت كشور دانست و اظهار داشت: در شرایط كرونا به صورت ناخواسته مجبور به استفاده از فضای دوم در خیلی از عرصه ها شدیم كه البته كیفیت استفاده از این فضا احتیاج به بحث و بررسی و كار گسترده دارد.


به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در پنجاه و سومین نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی و شصت و هشتمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور با اشاره به اینکه شیوع کرونا در سطح جهانی شرایط ویژه ای را برای کشورهای دنیا به وجود آورده است که دولت ها مجبور به برنامه ریزی های ویژه ای در این شرایط شده اند، اظهار نمود: کشورهای دنیا در شرایط شیوع کرونا با افت شدیدی به خصوص در اقتصاد مواجه گشتند، به طوریکه طبق آمار بانک جهانی مجموع تولید ناخالص ملی جهان در انتهای سال ۲۰۱۹، ۸۸ تریلیون دلار بوده است، درحالی که در سه ماهه اول ۲۰۲۰ با یک افت منهای ۱۲درصد مواجه گردید و همینطور در سه ماهه دوم ۲۰۲۰، رشد منفی اقتصاد در دنیا ۲۰درصد بود که در مجموع تولید ناخالص ملی را به ۶۶ تریلیون دلار کم کرد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: البته در سه ماهه سوم با رشد ۳۱درصد شاهد افزایش تولید ناخالص ملی به ۸۱ تریلیون دلار بودیم. این افزایش به علت رشد متوازن اقتصاد همه کشورهای جهان نیست، بلکه ناشی از رشد ۲درصد اقتصاد چین است که ظرفیت درآمد ملی جهان را افزایش داد، در حالیکه در کل سال ۲۰۲۰، پیشبینی ها و واقعیت موجود حکایت از این می کند که اقتصاد آمریکا رشد منفی ۵درصد را تجربه می کند.
دکتر عاملی تصریح کرد: به صورت کل تا آخر سپتامبر ۲۰۲۰ در مقایسه با دوره مشابه در سال ۲۰۱۹ اقتصاد جهان ۸ درصد کوچک تر می شود که این اتفاق به معنای کاهش توان مالی خصوصا در دهک های پایین جامعه است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: در جمهوری اسلامی ایران هم با کاهش توان مالی مردم مواجه هستیم که بروز آن در جامعه علمی کشور هم مشهود است، بنابراین نخستین دغدغه ما شرایط اقتصادی جامعه است که از این منظر حوزه معاونت فرهنگی دانشگاه ها باید به تدبیر و تمهید خاص توجه نمایند.
وی خاطرنشان کرد: اگر وزارت علوم توان مالی و یا هر امکانی دارد، تنخواهی را بعنوان تن خواه مساعدت دانشجویی اختصاص دهد تا نسبت به دانشجویانی که نیاز دارند کمک نماید. گاهی یک تماس یا یک توجه بموقع، آثار مثبت و ماندگاری دارد.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی تاکید کرد: نکته دیگری که باید توجه کرد مبحث انتقال آموزش عالی کشور به فضای مجازی و توسعه پیدا کردن آموزش الکترونیک است.
دکتر عاملی اظهار داشت: با فرامحلی شدن جهان و توسعه صنعت هم زمان ارتباطات، حوزه "فرهنگ مشترک" توسعه پیدا کرده است ولی همچنان عوامل بنیادینی مانند دین، زبان و ادبیات و سبک زندگی تمایزات قابل توجهی بین ملت ها بوجود می آورد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه کشور جهت استفاده از فضای دوم در حال بازسازی است، افزود: در شرایط کرونا به صورت ناخواسته مجبور به استفاده از فضای دوم در خیلی از عرصه ها مانند خرید، امور اداری، آموزش و پژوهشی و حتی بهداشت و درمان شدیم و البته کیفیت استفاده از این فضا احتیاج به بحث و بررسی و کار گسترده دارد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران به ملاحظات فرهنگی در شرایط انتشار کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: فرهنگ یک امر سهل ممتنع است به این مفهوم که مفهوم فرهنگ در راه تاریخی دائماً تغییر کرده و دراقع فرهنگ امروز با فرهنگ سده های گذشته تغییر اساسی دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: امروزه فرهنگ شناسان، فرهنگ را وجوه خاص زندگی تعریف می کنند که وجوه خاص آن متمایز کننده ملت ها از یکدیگر است. با فرامحلی شدن جهان و توسعه صنعت هم زمان ارتباطات، حوزه "فرهنگ مشترک" توسعه پیدا کرده است، ولی همچنان عوامل بنیادینی مانند دین، زبان و ادبیات و سبک زندگی تمایزات قابل توجهی بین ملت ها بوجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون سبک زندگی به طبع شرایط شیوع کرونا گرفتار تغییر شده است، تصریح کرد: فراگیر بودن ویروس کرونا سبب شده تعداد مبتلایان و فوت شدگان کرونا افزایش داشته که این شرایط سبب احساس خطر در میان عموم مردم، جامعه دانشگاهی، دانشجویان، اساتید دانشگاهی و کارمندان شده است که همین احساس خطر، می تواند خطرزا باشد و دامنه اضطرار و فشار روحی را افزایش دهد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: در محیط دانشگاه به میزانی که استاد و دانشجو و کارمندان مورد توجه قرار گرفته شوند، به همان میزان احساس پیوستگی به محیط دانشگاه پیدا می کنند.
دکتر عاملی تاکید کرد: مدیریت در شرایط اضطرار با مدیریت در شرایط عادی تفاوت جوهری دارد و با عنایت به خود قرنطینگی و قطع ارتباطات حضوری، افراد احتیاج به توجه بیشتری دارند. در شرایط تنهایی مورد توجه قرار گرفتن آثار معنوی بسیاری دارد. بعنوان مثال تماس تلفنی دانشگاه علامه طباطبایی با ۱۲ هزار دانشجو این دانشگاه اقدام بسیار مؤثری بود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یکی از سه رکن شهروندی، احساس به حساب آمدن است، اظهار داشت: تقویت حس تعلق ملی بستگی به میزان توجه به مردم خصوصاً در شرایط فشار و اضطرار دارد.
وی با تاکید بر اینکه افراد نیاز دارند که به آنها توجه گردد، اضافه کرد: در محیط دانشگاه به میزانی که استاد و دانشجو و کارمندان مورد توجه قرار گرفته شوند به همان میزان احساس پیوستگی به محیط دانشگاه پیدا می کنند.
به قول دکتر عاملی احساس به حساب آوردن بسیار حائز اهمیت می باشد که حداقل آن یک ارتباط و تماس است و البته در سطح دیگری تأمین نیازها را هم شامل می شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی پایه اصلی در حوزه شهروندی را تأمین حقوق متقابل مردم و نظام سیاسی دانست و اظهار نمود: در فرهنگ اسلامی تاکید فراوانی بر رعایت حقوق افراد نه صرفاً بعنوان یک امر اخلاقی بلکه به عنوان یک وظیفه شرعی و قانونی می شود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: متأسفانه سطح درآمدی و توان مالی جامعه علمی شامل اساتید و کارمندان و البته دانشجویان کاهش پیدا کرده است. بنابراین نیازمند تمهیدات جدی در این خصوص هستیم.
وی با اشاره به اینکه بودجه تحقیقاتی نسبت به گذشته ضعیف تر شده است و این امر می تواند در روند علمی کشور تاثیر بگذارد، پیشنهاد داد: گزارشی از وضعیت مالی دانشگاه ها تهیه شود تا با تدبیر دقیق تری نسبت به تقویت منابع آموزش و پژوهشی توجه گردد. بنابراین سفارش می شود گزارش دقیقی از میزان بودجه های پژوهشی و اعتبارات تحقیقاتی و آزمایشگاهی تهیه شود تا تدابیر سیاستی در این عرصه صورت گیرد.
دکتر عاملی فرهنگ دانشگاهی، فرهنگ صبر و بردباری و تعامل فکری را معطوف به چاره بیان کرد و اظهار داشت: امید است بتوانیم علیرغم تحریم های ظالمانه که ضد حقوق بشرترین رفتارها در به اصطلاح دوره تجدد و پسا تجدد بشمار می رود و متأسفانه یک ظلم آشکار است که تبدیل به یک هنجار سیاسی شده است، بتوانیم با تأمین و تقویت استقلال اقتصادی کشور، برون رفت شکوفا و ماندگاری رقم بزنیم.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: امروز تحقیق و توسعه دانشگاهی، مرجع اصلی پیشرفت کشور است و حتما با تقویت منابع و اعتبارات پژوهشی و با به فعلیت در آوردن توان علمی کشور در چارچوب شرکت های دانش بنیان به چرخش مالی مفید و موثر و محصولات کارآمد دست پیدا کرده و با توان بیشتری رشد خواهیم داشت.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه در این شرایط خاص، ورود جامعه علمی و راهنمایی های اندیشمندانه، بسیار راهگشا و آرامش بخش است، اضافه کرد: در واقع می توان گفت این نحوه تعامل اجتماعی یکی از مهمترین مسئولیت های اجتماعی دانشگاهیان و البته علمای حوزوی است.
دکتر عاملی اظهار داشت: تغییر افق چشم انداز و نظام برنامه ریزی به برنامه ریزی کلان ۴۰ ساله و برش های برنامه ای پنج ساله می تواند طی ۴۰ سال آینده، جمهوری اسلامی ایران را در ردیف ۱۰ کشور برتر اقتصادی و فرهنگی جهان تبدیل کند. باور و تدبیر همراه با حکمت و خودباوری ما را به این ظرفیت فرهیخته خواهد رساند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توجه به علم و دانش را یکی از عناصر فرهنگی قدرتمند مردم شریف ایران دانست و اظهار داشت: بنابراین تحولات اجتماعی ایران به تحولات علمی گره خورده است که از این منظر می توان، اخلاق سلامت و فضای سالم و الهی همراه با رفتار اخلاقی معطوف به احترام و همیاری و همکاری را در جامعه ترویج داد.
وی با اشاره به راهبردهای هفت گانه گام دوم انقلاب که توسط رهبر حکیم و دوراندیش مطرح گردیده است، اظهار نمود: بر این باور هستم که تغییر افق چشم انداز و نظام برنامه ریزی به برنامه ریزی کلان ۴۰ ساله و برش های برنامه ای پنج ساله می تواند طی ۴۰ سال آینده، جمهوری اسلامی ایران را در ردیف ۱۰ کشور برتر اقتصادی و فرهنگی جهان قرار دهد. باور و تدبیر همراه با حکمت و خودباوری ما را به این ظرفیت فرهیخته خواهد رساند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه بنیان این تحول، مبتنی بر تحول در فرهنگ اجتماعی و فرهنگ اقتصادی می باشد، تاکید کرد: اصلاح الگوی مصرف، توجه به نظم و احترام به قانون، احترام به یکدیگر و پرهیز از خشونت های کلامی و رفتاری، تأمین محیط آرام، امیدوار و با نشاط و همینطور توجه و اتکال به خدای متعال مهم ترین عناصر فرهنگی هستند که به صورت برجسته ای در فرهنگ دانشگاهی وجود دارد و انشاالله روزبه روز قوی تر خواهد شد.
منبع:

1399/06/19
23:06:00
5.0 / 5
922
تگهای خبر: برنامه , رمان , شركت , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
sunblog