یك مقام قضائی؛

مهم ترین بخش برای انجام كار بنیادی امور زنان و خانواده است

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار داشت: مهم ترین بخشی كه در قوه قضاییه می­ توان كارهای بنیادی انجام داد امور زنان، خانواده و كودكان است.

مهم ترین بخش برای انجام كار بنیادی امور زنان و خانواده است
به گزارش بلاگ سان به نقل از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه، مسعودی فر اضافه کرد: در مقدمه و اصول قانون اساسی به موضوع خانواده پرداخته شده است و مهمترین بخشی که در قوه قضائیه می توان کارهای بنیادی انجام داد؛ امور زنان، خانواده و کودکان است که در بخش های دیگر هم اثر گذار هستند.
وی با اشاره به اینکه نباید به این حوزه نگاه سطحی، کوتاه مدت و نگاه کار روزمره داشت بیان کرد: در اصل دهم قانون اساسی آمده است از آنجایی که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوطه باید برای آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانواده بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.
قائم مقام معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار نمود: ما اگر بتوانیم این اصل قانون اساسی را محقق نماییم می توانیم در کل جامعه منشأ اثر باشیم. باتوجه به این اصل مترقی و قابل توجه قانون اساسی می توانیم برنامه ریزی های خوبی در این زمینه داشته باشیم و طبیعتاً اگر موفق شویم در پیش گیری از جرم و لطمه های اجتماعی و پرورش و تربیت انسان های مکتبی نیز موفق خواهیم شد.
مسعودی فر با اشاره به اینکه اخیراً قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان تصویب شده است و در ماده ۴ وظایفی مختلفی بر عهده ما گذاشته شده است اظهار داشت: بسیاری از شهروندان دستگاه قضائی را بعنوان سازمانی که مجازات و کیفر تعیین می کند می شناسند این در حالیست که این اقدام جزئی از وظایف ماست و تنها وظیفه ما نیست.
وی اظهار داشت: بیش از سی سال است که امر پیشگیری مورد غفلت واقع شده بود و خوشبختانه در دهه اخیر قوه قضائیه قسمتی از ماموریت ها را در حوزه اجتماعی و پیش گیری از جرم و لطمه های اجتماعی آورده است.
مسعودی فر با اعلان اینکه یکی از کارهای ما این است که اجتماعی شدن قوه قضائیه را با برنامه های مختلف برای مردم تبیین نماییم اظهار نمود: فعالیت دفاتر پشتیبانی از زنان و کودکان همچون این برنامه هاست.
قائم مقام معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه ما باید پیش از وقوع جرم و پس از وقوع مداخله نماییم تا جرمی بروز نیابد اظهار داشت: این اقدام اجتماعی محض است که به دور از چهره خشک برخوردهای قضائی با هدف پیش گیری از شکل گیری لطمه ها انجام می شود.
وی انتقال دفاتر پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان به معاونت اجتماعی و پیش گیری از جرم دادگستری استانها را اقدام مهمی در تسریع مداخلات اجتماعی و قضائی عنوان نمود.
مسعودی فر اظهار داشت: در قانون پشتیبانی از کودکان و نوجوانان یکسری مسؤولیت ها ازجمله نظارت، مطالبه گری، برعهده دفاتر است که همکاران با کمک معاونان و رؤسای کل دادگستری انجام خواهند داد.
قائم مقام قائم مقام معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه همین طور اظهار نمود: لایحه صیانت از زنان در مجلس در شرف تصویب شدن است که مسؤولیت اجرای مستقیماً بر عهده پیش گیری از جرم گذاشته شده است و وظایف مختلفی برای ما تعیین شده است.
وی اظهار داشت: همچون این وظایف می توان به نظارت بر حقوق بانوان در مراحل مختلف همچون در مرحله دادرسی، اجرا و حتی پیش از آن در چارچوب بهره مندی از مشاور حقوقی و قضائی رایگان و باز اجتماعی کردن زنان اشاره نمود.
مسعودی فر بیان کرد: هرچند درصد بزهکاری در حوزه زنان خیلی کمتر از مردان است و جمعیت کیفری آنان بسیار کمتر است اما ما نباید از باز اجتماعی کردن آنان غفلت نماییم چونکه زنان اگر در حوزه جرم وارد شوند ضریب وزنی آن برابر با ده ها و صدها مرد است و به لحاظ اینکه تأثیر عمیقی در حوزه خانواده و فرزندان دارند این تأثیر منفی، عمق منفی به وجود می آورد.
این نشست ویدئو کنفرانسی با حضور علی محمد زنگانه مشاور معاون و مدیر کل دفتر پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم و کارشناسان دفاتر پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان ۱۶ استان کشور انجام شد

1399/07/12
14:42:42
5.0 / 5
857
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
sunblog