در كمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی مطرح شد

ستاد جمعیت و تعالی خانواده تشكیل می شود

سومین جلسه كمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا اجرا شد.

ستاد جمعیت و تعالی خانواده تشكیل می شود
به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، سومین جلسه کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا اجرا شد. محمودی رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی در ابتدای این جلسه با اشاره به کاهش جمعیت در کشور، گفت: واقعیت این است که عوامل فرهنگی بیشتر از مشکلات اقتصادی در کاهش جمعیت تأثیرگذار بوده است. محمودی با اعلان اینکه قانون تنظیم خانواده چندین بار ویرایش شده است، تاکید کرد: این قانون باید تعیین تکلیف شود و نهاد متولی و ضمانت اجرائی شدن آن نیز مشخص گردد. رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی اشاره کرد: در کنار سیاست های تشویقی برای افزایش جمعیت، جلوگیری از سقط عمدی و یا کمک به درمان زوج های نابارور لزوم دارد.
در ادامه جلسه دکتر شهلا کاظمی پور عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به ارائه گزارش آمار ازدواج و طلاق با استناد به آمار مندرج در سایت سازمان ثبت احوال در سه بازه زمانی سال ۱۳۹۰، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۸ پرداخت و اظهار داشت: تعداد زنان مجرد کشور در سال ۹۰، ۶میلیون و ۷۵۰ هزار نفر، و در سال ۹۵، پنج میلیون و ۸۵۸ هزار نفر و در سال ۹۸، پنج میلیون و ۳۶۰ هزار نفر بوده است. وی با اعلان اینکه آمار ازدواج در سال های اخیر کاهش داشته است، افزود: ۸۳۴ هزار ازدواج در سال ۹۰، ۶۶۶ هزار ازدواج در سال ۹۵ و ۵۵۱ هزار ازدواج در سال ۹۸ در کشور به ثبت رسیده است. کاظمی پور اضافه کرد: همین طور ازدواج زنان مجرد در بازه زمانی سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ در سنین ۳۵ تا ۴۴ سال افزایش داشته است. عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از افزایش میانگین سن ازدواج آقایان در ۸ سال اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: طبق آخرین آمار اعلامی ثبت احوال، میانگین سن ازدواج آقایان ۲۹.۷ سال و میانگین سن ازدواج خانم ها ۲۵.۲ سال اعلام شده است. وی درمورد آمار طلاق گفت: آمار طلاق در بازه زمانی سال ۹۰ تا ۹۵ افزایش و در بازه زمانی سال ۹۵ تا ۹۸ کاهش داشته و ۲۵۰۰ طلاق در سال ۹۸ ثبت شده است. کاظمی پور با اعلان اینکه ۴۰ درصد طلاق ها در ۵ سال اول زندگی مشترک اتفاق می افتد، اشاره کرد: یکی از دلیلهای کاهش طلاق، کم شدن آمار ازدواج در سال های اخیر است.
بعد از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند. در ادامه محمودی طی سخنانی اظهار داشت: نقش محوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایجاد بسترهای مناسب برای اجرای سیاست های جمعیتی کشور، با استناد به اقدامات راهبردی و ملی، در راهبرد کلان ۴ نقشه مهندسی فرهنگی کشور باید مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به تشکیل «ستاد جمعیت و تعالی خانواده» ذیل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بخشنامه اجرائی ستاد جمعیت، در دست تهیه می باشد که بعد از نهایی شدن به ستاد راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور برای تصویب ارسال می شود. محمودی اشاره کرد: ستاد جمعیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، برنامه ریزی، سیاست گذاری، هدایت، نظارت کلان بر برنامه ها، اقدامات راهبردی و ارزیابی عملکرد مربوط به وزارتخانه ها و دستگاه های اجرائی را برای جلب مشارکت فراگیر در تحقق سیاست های کلی جمعیت را در دستور کار دارد. وی افزود: پیش بینی شده که «ستاد جمعیت و تعالی خانواده» شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته های تخصصی مختلفی داشته باشد، که در محورهای مختلفی مانند شناسایی اولویت ها و نیازهای پژوهشی، نظارت بر مطالعات و پژوهش های راهبردی جمعیت، آینده پژوهی موضوعات و مسائل جمعیتی و … فعالیت خواهدنمود. رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی درخواست کرد: اعضای جلسه اولویت های پژوهشی و همین طور نظرات و پیشنهادات خودرا به کارگروه عرضه کنند. او در آخر ابراز امیدواری کرد که طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به زودی در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.


منبع:

1399/07/28
19:51:40
5.0 / 5
816
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , رمان , سایت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
sunblog