در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

ضرورت تلاش مراكز مشاوره برای دسترسی جوانان به خدمات سلامت روان

به گزارش بلاگ سان مدیر كل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: بی گمان مراكز مشاوره تخصصی وزارت ورزش باید تمام تلاش خودرا برای سهولت دسترسی جوانان به خدمات سلامت روان انجام دهند.

ضرورت تلاش مراكز مشاوره برای دسترسی جوانان به خدمات سلامت روان
اعظم کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر، به مناسبت هفته سلامت روان، ضمن اشاره به اهمیت سلامت روان جوانان خصوصاً در شرایط کرونا اظهار داشت: امروزه تغییرات سریع اجتماعی ناشی از توسعه و جهانی شدن، مهاجرت به شهرها، انزوای اجتماعی، بی کاری و فقر، فشار و رقابت برای موفقیت در مدرسه، دانشگاه و کار، فشار و آزار هم سالان، بحران های فردی و خانوادگی و سرانجام دوری از ارزش های سنتی جوامع، سلامت روان جوانان را تهدید می کند. وی با اعلان اینکه ویروس کرونا علاوه بر جسم، سلامت روان افراد را نیز نشانه گرفته است، عنوان کرد: اینجاست که نقش روان شناسان و مشاوران بعنوان مدافعان سلامت روان مشخص می شود و قابل تقدیر می خواهد بود. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان اشاره کرد: باید به جوانان کشورمان بیاموزیم که چگونه از خود مراقبت کنند و دانش و مهارت شناسایی، توصیف و مدیریت استرس و مسائل عاطفی را در آنها ایجاد نماییم تا در مواقع استرس و بحران های عاطفی از این معلومات و مهارت ها استفاده کنند. علاوه بر این آنها باید بدانند که در چنین مواقعی باید به کجا و چه کسی مراجعه کنند تا به خوبی و به درستی یاری شوند و از شر یاری کنندگان بدتر از دشمن در امان بمانند. وی با اعلان اینکه شعار امسال سازمان بهداشت جهانی در این هفته «سلامت روان برای همه سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر، برای همه و همه جا» است، اشاره کرد: بی گمان مراکز مشاوره تخصصی وزارت ورزش و جوانان بایستی باتوجه به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی و باتوجه به شرایط بحران کرونا تمامی تلاش خودرا بر سهولت سطح دسترسی به خدمات سلامت روان برای جوانان و خانواده ها چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی فراهم آورند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان با بیان روز شمار هفته سلامت روان، توضیح داد: بر طبق روزشمار سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه ۱۸ مهر به نام روز نقش زیرساخت های سلامت روان در شرایط کرونا و پساکرونا، شنبه ۱۹ مهر به نام متخصصین متعهد، مدافعین سلامت، یکشنبه ۲۰ مهر روز سیاست گذاران آگاه، سرمایه گذاری بیشتر در حوزه سلامت روان، دوشنبه ۲۱ مهر روز نقش نظام مراقبت های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان، سه شنبه ۲۲ مهر روز مشارکت سازمان های مردم نهاد، در ارتقا سلامت روان جامعه، چهارشنبه ۲۳ مهر روز نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ زدایی و پنجشنبه ۲۴ مهر روز بیمه مؤثر، دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان نام گرفته است.

کریمی با اعلان اینکه شیوع ویروس کرونا در ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی خانواده ها تأثیرات زیادی گذاشته و خیلی از اندیشمندان از شکل گیری نوعی جهان بینی و تغییر سبک زندگی سخن گفته اند، عنوان کرد: تأثیر شرایط کرونا بر خانواده ها به شکلی است که علاوه بر گسترش تعارضات ناشی از در هم آمیختگی نقش ها و تعارضات خانوادگی، طبق پیش بینی ها بر آمار ازدواج و فرزندآوری به نحو ملموسی تأثیرگذار بوده و تأثیرات آتی بر ساختار جمعیتی کشورها محتمل خواهد بود. این در حالیست که در ایران تقریباً تنها نهادی که توانست در این دوره، پناهگاه و تکیه گاه مردم باشد، نهاد خانواده بود. وی افزود: در این شرایط، نقش عوامل روان شناختی در مدیریت تعارض ها و نقشی که روان شناسان و مشاوران در روزهای بحران کرونا در مدیریت عوارض روانی کرونا و پیش گیری از فروپاشی خانواده ها ایفا کردند، ضرورت توجه به مسئله سلامت روان را بیش از پیش یادآوری می کند و بار مسئولیت مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در این شرایط حساس را دوچندان می کند. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان با اشاره بر تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت روان اشاره کرد: سازمان جهانی بهداشت سلامت روانی را کیفیت زندگی یک فرد در شناسایی توانایی های خود و کنترل استرس های روزمره می داند و معتقد می باشد، یک فرد سالم از لحاظ روانی باید بتواند به آسانی کار کند و با جامعه در مشارکت باشد. همین طور این نهاد بین المللی باتوجه به اهمیت سلامت روان در عصر حاضر اعلام نموده است که اگر اقدام عاجلی انجام نشود، بیماری روانی تا سال ۲۰۳۰ میلادی شایع ترین بیماری در جهان خواهد بود. کریمی ضمن گرامیداشت هفته سلامت روان به تمامی اعضای جامعه روان شناسی و مشاوره، ابراز امیدواری کرد: امیدواریم مانند جامعه روانشناسی مثل همیشه در شرایط کنونی نیز مسئولیت اجتماعی خودرا نسبت به جوانان و خانواده ها به نحو مطلوب ایفا کنند.


منبع:

1399/07/29
22:43:08
5.0 / 5
728
تگهای خبر: برنامه , جوانان , خدمات , رسانه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
sunblog