گزارش بلاگ سان؛

از بیمه ای كه درمانگر نیست تا كم ترین پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار

بلاگ سان: با وجود بیش از 3 میلیون زن سرپرست خانوار در كشور، قوانین حمایتی از این افراد به سبب كم كاری دستگاه های مسئول ازجمله معاونت زنان به درستی اجرا نمی گردد و شاهد مشكلات فراوان بانوان هستیم.

از بیمه ای كه درمانگر نیست تا كم ترین پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار
خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: زنان سرپرست خانوار واژه ای است که تقریباً ۳ میلیون نفر از جمعیت کشور را زیر سایه خود قرار می دهد. جمعیتی که باید در کنار نقش مادری، نقش پدری را و در کنار مسئولیت های زن بودن، مسئولیت های مردانه را هم انجام دهند. کسانی که هم باید زن خانه و خانواده باشند و هم نان آور خانه.
تقریباً ۱۲.۷ کل خانوارهای کشور توسط زنان اداره می شود و مجموعاً بیش از ۶ میلیون نفر در کشور تحت تکلف زنان هستند، همان بانوانی که بانوان سرپرست خانوار نامیده می شوند.
براساس آمارها، سال ۹۸ نیمی از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش یکی از نهادهای حمایتی و اجتماعی بوده یا به عبارتی از هر دو زن سرپرست خانوار یک نفر تحت حمایت بوده است. این در حالیست که نیمی از زنان سرپرست خانوار طی این ایام تحت هیچ نوع حمایتی نبوده اند.
قوانین اجرا نشده در پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار معطل کم کاری دستگاه ها
براساس بنده ت ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری وزارت کار و دیگر دستگاه های مسئول، موظف به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بوده و هر یک از دستگاه ها باید وظایف تعریف شده خود برای اجرای این ماده قانونی را انجام دهند.
اما با وجود گذشت مدت ها از زمان ملزم شدن معاونت زنان به اجرای این طرح که قرار بود در قالب برنامه اقدام و عمل اجرا شود، شاهد اجرائی نشدن آن و عدم پشتیبانی از زنان هستیم.
کم کاری معاونت زنان سبب شده تا هنوز بودجه طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یا همان برنامه اقدام و عمل، در کمیسیون بودجه مجلس مورد تأیید و تخصیص به دستگاه های متولی ازجمله کمیته امداد، بهزیستی و غیره قرار نگیرد. نتیجه عدم تعلق بودجه به دستگاه ها نیز عدم امکان اجرای برنامه های حمایتی از زنان سرپرست خانوار توسط دستگاه ها را رقم زده است. بطوریکه هم اکنون اجرای خیلی از اقدامات نهادهای حمایتی معطل تخصیص بودجه مانده است.
قاسم پور: معاونت زنان ریاست جمهوری در انجام وظایف خود برای پشتیبانی از زنان کم کاری کرده است
در همین خصوص فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان مجلس قبل تر در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در سلسله جلسات نظارتی که در فراکسیون زنان طراحی شده است، جلسه ای را با معاونت زنان داشته ایم و در این جلسات، اقدامات معاونت زنان درباره تعهد به سیاست های کلی خانواده و جمعیت و همین طور برنامه ششم مورد بررسی قرار گرفت. ارزیابی بنده و همکارانم از این جلسه این بود، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره تحقق این سیاست ها اقدامات قابل قبولی نداشته است.
معاونت زنان ریاست جمهوری وظایف خودرا نسبت به قانون برنامه ششم و توامندسازی زنان به خوبی ایفا نکرده است و همکاران من از توضیحات خانم ابتکار درباره اقدامات معاونت زنان قانع نشدند
وی اشاره کرد: بعلاوه حتی مواردی که در برنامه ششم توسعه نیز به عهده معاونت زنان بوده همچون برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نیز با پروسه غلطی طی شده است. چونکه این معاونت قبل از ارائه برنامه خود، لایحه ای را درباره حذف نقش مجلس در تصویب این برنامه به مجلس فرستاده است و وظایف خودرا نسبت به قانون برنامه ششم و توامندسازی زنان به خوبی ایفا نکرده است. بطور کلی همکاران من از توضیحات خانم ابتکار درباره اقدامات معاونت زنان قانع نشدند.
فرار معاونت زنان از پاسخ گویی به رسانه ها در ماه های پایانی دولت
گفتنی است در امتداد شنیدن پاسخ معاونت زنان درباره عملکرد خود در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نیز قریب به ۹ ماه است که خبرگزاری مهر تقاضای مصاحبه و گفتگو با این معاونت را کرده اما مسئولین مربوطه حاضر به پاسخ گویی و گفتگو نشده اند.
در کنار موضوع توانمند سازی، بیمه زنان سرپرست خانوار نیز موضوع دیگری است که هنوز نتوانسته با اجرای کامل، مشکلات حوزه زنان را حل کند. بهمن سال ۹۳ بود که علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی وقت از بیمه زنان سرپرست خانوار با تامین بودجه از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها آگاهی داده بود؛ هر چند که این قانون مدتی بعد به سبب عدم همخوانی بودجه ای، به درستی اجرا نشد و حال به صورت نصفه و نیمه تنها شامل حال زنان سرپرست خانوار دارای حداقل ۳ فرزند شده است.
از سال ۹۳ تا حالا نیز بارها مشکلات زنان سرپرست خانوار و لزوم اجرای کامل این طرح از طرف مسئولین و کارشناسان عنوان شد اما به جایی نرسید.
در همین خصوص نیز قبل تر پروانه سلحشوری عضو فراکسیون زنان مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره بر مشکلات اجرای قانون بیمه زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: اعضای فراکسیون پیگیری زیادی بر موضوع افزایش بودجه تخصیص یافته به این قانون انجام دادند چونکه دولت در ابتدا حدود ۱۴ یا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای این مساله در نظر گرفته بود، اگر هم اکنون خلائی در اجرای این قانون وجود دارد مربوط به مشکلات تامین منابع است.
فلاحی: اقدامات دستگاه ها در زمینه پشتیبانی از زنان قابل دفاع نیست
سارا فلاحی سخنگوی فراکسیون زنان مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر درباب تازه ترین اقدامات این فراکسیون برای رسیدگی به زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: در همین زمینه جلسه ای با حضور نماینده معاونت زنان ریاست جمهوری، کمیته امداد، بهزیستی و دیگر دستگاه ها جهت بررسی وضعیت این قشر از بانوان کشور داشتیم. در نهایت در آخر جلسه به این نتیجه رسیدیم که یک دستگاه واحد و قانون جامع و ردیف بودجه پایدار و قوی برای رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار در کشور نداریم.
متأسفانه یک دستگاه واحد، قانون جامع، آمار دقیق از زنان سرپرست خانوار و ردیف بودجه پایدار و قوی برای رسیدگی به وضعیت این قشر در کشور نداریم
فلاحی اضافه کرد: متأسفانه حتی آمار دقیقی هم از شمار بانوان سرپرست خانوار نداریم. بطوریکه برمبنای آمارهای رسمی، شمار این افراد ۳ میلیون نفر است.
وی در پاسخ به این پرسش که مسئول کم کاری در حوزه رسیدگی به زنان سرپرست خانوار کدام دستگاه است عنوان کرد: نمی توانیم دستگاه مشخصی را مقصر بدانیم چونکه نقشه راه مشخصی دراین زمینه نداریم و متأسفانه گرفتار تعدد مراکز تصمیم گیری هستیم، اما برآیند تمامی دستگاه های مسئول دراین زمینه قابلیت دفاع ندارد و اقدامات انجام شده نیز متناسب با نیاز زنان سرپرست خانوار نبوده است.
سخنگوی فراکسیون زنان مجلس افزود: هم اکنون این بانوان نیاز به شغل دارند و باید به سمت مشاغل خانگی زودبازده حرکت می کردیم اما متأسفانه دراین زمینه اقدام قابل توجهی انجام نشده است. طبق اصل ۴۳ قانون، دولت باید شرایط این امر را فراهم می کرد اما با وجود اعلام آمادگی بانوان برای فعالیت دراین زمینه این شرایط وجود ندارد.
لزوم اصلاح قوانین حمایتی از بانوان
فلاحی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه نیز بند ت ماده ۸۰ را درباب توانمندسازی زنان سرپرست خانوار داشتیم اما این طرح ایرادات ساختاری و محتوایی داشته و لازم است تا مورد اصلاح و بازبینی قرار گیرد.
وی درباره عملکرد معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در زمینه پشتیبانی از بانوان نیز افزود: با خانم ابتکار معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم جهت بررسی عملکرد آنها جلساتی داشتیم اما دفاعیات معاونت قابل قبول نبود و کمیسیون دفاعیات آنها درباب کم کاری در حوزه زنان سرپرست خانوار را نپذیرفت.
زنان سرپرست خانوار جوان نیاز به حمایت بیشتری دارند
براساس آمارها بیش از ۶۰ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ۵۰ سال سن دارند. در این میان برمبنای میانگین کشوری، ۱۱ درصد از زنان سرپرست خانوار را بانوان جوان (۳۵ تا ۱۸) می سازند. باتوجه به بازه سنی بانوان سرپرست جوان نیز لطمه های اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و فشارهای اقتصادی برای این دسته از افراد بیش از دیگر زنان سرپرست است.
براساس آمارها ۳۵.۳ درصد زنان سرپرست خانوار جوان دارای همسر بوده اما به دلیلهای مختلف سرپرستی خانواده برعهده زن است. ۳۲.۷ درصد به سبب طلاق، ۱۷.۶ درصد به سبب تجرد و ۱۴.۴ درصد به سبب فوت همسر سرپرستی خانوار را بر عهده گرفته اند.
براساس آمارها ۳۵.۳ درصد زنان سرپرست خانوار جوان دارای همسر بوده اما به دلیلهای مختلف سرپرستی خانواده برعهده زن است. ۳۲.۷ درصد به سبب طلاق، ۱۷.۶ درصد به سبب تجرد و ۱۴.۴ درصد به سبب فوت همسر سرپرستی خانوار را بر عهده گرفته اند
به همین منظور توجه به ابعاد توانمندسازی فرهنگی و اجتماعی این بانوان علاوه بر توانمندسازی مالی، موضوعی است که باید در اصلاح قوانین حوزه زنان توسط مجلس فعلی مورد توجه قرار گیرد.
با وجود قوانین فراوان در کشور برای رسیدگی به زنان سرپرست خانوار، اغلب این قوانین به درستی اجرا نمی گردد. پراکندگی قوانین و نبود یک قانون واحد یا جامع در پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار و عدم وجود یک نهاد مشخص و متولی یا یک پنجره واحد برای اجرا یا نظارت بر اجرای قوانین این حوزه ازجمله مهم ترین خللی است که سبب عدم رسیدگی مناسب به این قشر شده است.
حال باید دید مجلس یازدهم که بنظر می رسد عزمی جدی برای رسیدگی به مشکلات زنان دارد، چه گره ای از مشکلات زنان سرپرست خانوار باز خواهدنمود و آیا با اصلاح قوانین ناقص فعلی و نظارت بر عملکرد دستگاه ها شاهد حل مشکلات بیمه زنان سرپرست خانوار خواهیم بود یا خیر.


منبع:

1399/08/26
20:13:48
5.0 / 5
611
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , رسانه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog