در نشست فراكسیون زنان؛

قالیباف: مباحث خانواده وزنان را هیچ گاه با سازوكارهای دولتی پیش نبرید

بلاگ سان: رئیس مجلس شورای اسلامی از اعضای فراكسیون زنان مجلس خواست كه در حوزه بیرون مجلس مباحث خانواده و زنان را هیچ گاه با سازوكارهای دولتی پیش نبرند.

قالیباف: مباحث خانواده وزنان را هیچ گاه با سازوكارهای دولتی پیش نبرید

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس، اظهار داشت: زنان تحصیل کرده، زنان با سطح علمی بالا، فعالان زن در عرصه های اجتماعی و فرهنگی، بانوانی که در عرصه های مدیریتی موثر هستند همه مصادیقی از فعالیت مستقیم زنان در عرصه اجتماع هستند که البته دراین زمینه باید این کارهای تقویت شود و البته لطمه های این حوزه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اشاره کرد: جامعه مهمترین سلول خانواده است. ما باید برای هرکار اجتماعی یا فرهنگی و حتی اقتصادی باید تمرکز اصلی خودرا بر خانواده قرار دهیم. خانواده اصلاح گردد، جامعه اصلاح می شود.
رئیس مجلس افزود: با وجود اینکه وضعیت خانواده در یک نگاه روندی در طول سالهای اخیر گرفتار چالش شده است اما در عین حال جایگاه خانواده در جامعه ایرانی بسیار عالی است. یعنی در جامعه ایرانی خانواده نهادی قدرتمند شمرده می شود. یعنی روابط بین اعضای خانواده همچنان از وضعیت مناسبی برخوردارست.
قالیباف با تاکید بر این که خانواده در جامعه ایرانی حالا یک فرصت بسیار بزرگ است که بر پایه آن می توان خیلی از زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی را اصلاح کرد اضافه کرد: زن به عنوان همسر و به عنوان مادر است که می شود محوری که خانواده را کنار هم نگه می دارد، زندگی خانواده را روح می دهد، خانواده را حفظ می نماید و جهت می دهد.
وی با اعلان اینکه بانوان در هر منظر و حوزه ای از آقایان موفق تر هستند، اظهار داشت: بانوان در حوزه مسائل اجتماعی، فرهنگی، عدالت پروری، کاهش فساد، نظم، مسئولیت پذیری و سالم سازی محیط نسبت به آقایان موفق تر بوده اند.
رئیس مجلس خطاب به اعضای فراکسیون زنان مجلس با اعلان اینکه مسئولیت سنگینی بر دوش شما ۱۶ نفر گذاشته شده است، اضافه کرد: اصلاح جامعه و پیشرفت کشور، انقلاب و نظام در موضوع خانواده خلاصه می شود و زنان محوریت خانواده را می سازند.
قالیباف خطاب به اعضای فراکسیون زنان، اظهار داشت: شما در درون مجلس بیش از ۱۶ نفر هستید و بار سنگین پیگیری مباحث ۵۰ درصد جمعیت کشور فارغ از نگاه جنسیتی بر دوش شما است.
ضرورت ایجاد همگرایی میان نمایندگان زن مجلس
وی بر ضرورت ایجاد همگرایی میان نمایندگان زن مجلس اصرار کرد و اظهار داشت: نیاز است با هم بر روی یک موضوع اتفاق نظر داشته باشید؛ معتقدم که فراکسیون زنان می تواند محور تحول مجلس را بعنوان نماینده در درون مجلس، تحول در حوزه مربوط به خانواده را در سطح کشور و همین طور در حوزه لطمه های حوزه زنان مانند زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست، دختران یتیم، زنان معلول و کهنسال دنبال کند.
رئیس مجلس با اعلان اینکه جامعه ای که به زنان ظلم کند پیشرفت نمی کند خطاب به نمایندگان تصریح کرد: بار مسائل زنان بر دوش شما است البته وظیفه من هم نسبت به سایر نمایندگان بیشتر است؛ انقلابی گری منزلت است و باید نمایندگان خصوصاً شما ۱۶ نماینده زن برای رفع مشکلات حوزه زنان تلاش و همت کنید و من هم به سهم خودم بعنوان یک نماینده پای کار هستم و شما را حمایت می کنم و تقاضا دارم انسجام خودتان را حفظ کنید و انسجام جز با گذشت امکان پذیر نیست و بزرگ و بزرگ منشی به گذشت است و اگر به فکر انسجام هستید باید از حق مسلمتان برای انسجام فراکسیون گذشت کنید.
مباحث خانواده و زنان را هیچ گاه با سازوکارهای دولتی پیش نبرید
قالیباف از اعضای فراکسیون زنان مجلس خواست که در حوزه بیرون مجلس مباحث خانواده و زنان را هیچ گاه با سازوکارهای دولتی پیش نبرند، اشاره کرد: البته از امکانات دولت استفاده کنید اما سیستم را دولتی نکنید؛ هر موضوعی را که از مردم گرفتیم و به دولت دادیم با مشکل مواجه شدیم؛ قدرت جمهوری اسلامی هم اکنون وابسته به موشک ها نیست بلکه در گرو قلب و دل مردم است.
وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت بنیاد خانواده که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است اصرار کرد و خطاب به اعضای فراکسیون زنان مجلس، اظهار داشت: از ظرفیت های بنیاد استفاده کنید برای اینکه می تواند شروع کار شما برای بخش مردمی باشد تا در بخش های مختلف کار را پیش ببرید و این حرکت را خارج سیستم دولتی انجام دهید؛ فرصت طلایی دست شما است و نیاز است از قانونگذاری و نظارت غفلت نکنید و حداکثر استفاده را ببرید و از بانوانی که دستشان به هیچ جا نمی رسد حمایت کنید؛ چشم امید مردم مناطق محروم به ما است و باید این مساله را مورد توجه قرار داد.
قاسم پور: ۵۰ درصد جمعیت کشور مسائلشان را از ۱۶ نماینده زن مجلس مطالبه می کنند
همچنین فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی در این جلسه در تشریح گزارشی از کارهای فراکسیون زنان از آغاز فعالیت مجلس یازدهم اظهار داشت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب مساله زنان و خانواده مساله درجه یک کشور است اما متاسفانه بطور معمول این مساله زمان رقابت های انتخاباتی به شدت مورد توجه قرار می گیرد اما بعد از آن آنطور که باید مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی با اعلان اینکه ۵۰ درصد جمعیت کشور مسائلشان را از ۱۶ نماینده زن مجلس مطالبه می کنند، اضافه کرد: تشریک مساعی و فضای صمیمانه ای بسیار خوبی میان نمایندگان زن وجود دارد.
رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس از طراحی نقشه راه تقنینی و نظارتی در این فراکسیون آگاهی داد و اظهار داشت: در این نقشه راه بحث حقوق بانوان و مسائل خانواده مورد توجه قرار می گیرد؛ در طرح جوانی جمعیت بعضی از اعضای فراکسیون زنان به جهت عضویت در کمیسیون های تخصصی که دغدغه این کار را داشتند نقش پررنگی داشتند و فراکسیون هم در این رابطه نقش موثری داشت.
قاسم پور با اشاره به ورود فراکسیون زنان به مسائل و مشکلات زنان سرپرست، تصریح کرد: مساله از جهت تقنینی نیاز به قانونگذاری جدی دارد و ما چالش و ابرچالش ها را با حضو دستگاه های مربوطه و استفاده از سیستم کارشناسی ستاندن کردیم تا بتوانیم از لحاظ قانون گذاری و مدیریتی و نظارتی آنها را بتوانیم مورد توجه قرار دهیم؛ در این رابطه چالش ها و مشکلاتی مانند نبود متولی واحد و ردیف بودجه پایدار و همین طور عدم تعریف دقیق توانمندسازی وجود دارد که در تلاش هستیم که در برنامه هفتم و بودجه سنواتی ۱۴۰۰ این مسائل را مورد توجه و در صورت نیاز تنقیح قوانین را در دستور کار قرار دهیم.
پیگیری اصلاحیه قانون پشتیبانی از خانواده دغدغه جدی فراکسیون
وی پیگیری اصلاحیه قانون پشتیبانی از خانواده را دغدغه جدی فراکسیون دانست و اظهار داشت: ۵ سال از اجرای این قانون می گذرد و قوه قضائیه هم نسبت به بازبینی در این قانون دغدغه دارد وجلساتی را برگزار کردند و ما هم ارتباطاتی را با معاونت حقوقی قوه داشتیم و ما هم با همکاری مرکز پژوهش ها کارگروهی را تشکیل دادیم تا بتوانیم بازبینی مناسب را در این قانون داشته باشیم البته در حال پیگیری بازبینی در قانون تسهیل ازدواج جوانان هستیم و در این رابطه هم کارگروهی تشکیل دادیم.
رئیس فراکسیون زنان مجلس از رئیس مجلس خواست تا در طرح ها و لوایح حوزه زنان و خانواده نظر مشورتی فراکسیون زنان را ستاندن کند و اظهار داشت: تامین امنیت زنان همچون مواردی است که نسبت به آن دغدغه داریم در ارتباط با نظارت بر دستگاه ها هم نشست هایی را داشتیم؛ در این رابطه می طلب جایگاه فراکسیون زنان در تصمیم گیری های حوزه زنان و خانواده مورد توجه قرار گیرد ما علاوه بر پیگیری مسائل حوزه انتخابیه باید دغدغه حوزه زنان و خانواده را هم پیگیری نماییم بدین سبب نیازمند توجه جدی هیات رئیسه هستیم.
باید مسیری را طی نماییم که به زنان بی مهری نشود
درادامه فاطمه مقصودی نماینده بروجرد با اعلان اینکه محوریت عالم هستی زن است و با این نگاه و ذهنیت باید به زنان جامعه نگاه کرد اظهار داشت: خیلی از زنان جامعه آن گونه نیستند که دیده می شوند و فشارهای و اقتصادی زنان را از مدار اصلی خارج کرده است در این رابطه می طلبد با محوریت رئیس مجلس و همکاری ۱۶ نمایندگان زن و سایر نمایندگان و همین طور همکاری مرکز پژوهش های مجلس برنامه و قوانینی را برای پشتیبانی از زنان مورد توجه قرار دهیم و باید مسیری را در مجلس طی نماییم که به زنان بی مهری نشود.
فاطمه رحمانی نایب رییس فراکسیون زنان مجلس در این جلسه با اعلان اینکه اگر مساله زنان و خانواده مساله درجه یک کشور است پیگیری مسائل حوزه زنان را نباید تنها بر دوش ۱۶ نماینده زن مجلس گذاشت، اظهار داشت: مسائل حوزه زنان و خانواده باید دغدغه همه نمایندگان باشد و در این رابطه می طلبد تمامی طرح ها و لوایح پیوست خانواده داشته باشند و همین طور نیاز است برمبنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای حل مسائل حوزه زنان یک مرکز ثابت عالی فراقوه ای ایجاد شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تصریح کرد: همین طور نیاز است در زیرمجموعه مرکز پژوهش ها اندیشکده زنان و خانواده شکل بگیرد در این رابطه نیاز است آرایش جنگی در مقابل جنگ اقتصادی گرفته شود برای اینکه مشکلات اقتصادی مردم را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و همین طور تحول و طرحی نو در مجلس در دستور کار قرار گیرد و کفه نظارت خصوصاً نظارت میدانی سنگین تر باشد.
عفت شریعتی کوهبنانی با اعلان اینکه در آستانه تمدن نوین جهان اسلام هستیم، اظهار داشت: کارآمدی و قانونگذاری مجلس بر همگان مشخص است و امیدواریم با تدبیر، درایت و همه جانبه گرایی رئیس مجلس زمینه تحقق اهداف تمدن نوین جهان اسلام با محوریت خانواده تقویت و مشخص شود.
عضو فراکسیون زنان مجلس بر ضرورت توجه به جمعیت زنان در ابعاد مختلف اصرار کرد و اضافه کرد: توجه به جامعه زنان بسیار سرنوشت ساز است و امیدواریم با درایت رئیس مجلس و همکاری فراکسیون زنان مسائل و مشکلات حوزه زنان و خانواده به خوبی پیگیری و رفع گردد.
شیوا قاسمی پور با اعلان اینکه نگاه جنسیتی را باید از روی جامعه برداریم برای اینکه زنان و مردان مکمل همدیگر هستند، اظهار داشت: مناطق محروم و شهرهای کوچک به علت کمبود امکانات برای کنترل بیماری کرونا با مشکلات زیادی مواجهند و باید نگاه ویژه ای به آنها شود؛ همین طور می طلبد به زنان روستایی توجه ویژه ای شود برای اینکه جزو زنان فعال جامعه هستند.
وی بر ضرورت ایجاد نمایشگاه های دائمی برای عرضه تولیدات زنان روستایی اصرار کرد و اضافه کرد: همین طور نیاز است بیمه زنان سرپرست خانوار و شاغل در مشاغل خرد تقویت شود.
زهره سادات لاجوردی در این جلسه با اعلان اینکه ما مسائل زنان را از خانواده جدا نمی دانیم، اظهار داشت: اولویت هایی مانند بحث اشتغال و تسهیل ازدواج جوانان باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه توقع مردم از مجلس شنیدن صدای آنها است، افزود: مجلس باید اعتراض خودرا در مورد ناهماهنگی ها و ناکارآمدی های دولت که دود آن به چشم مردم می رود نشان دهد و صدای مردم باشد و همین طور رئیس مجلس صدای مردم را به گوش دولتمردان برساند.
سمیه رفیعی نماینده تهران نیز بر ضرورت حضور مشاور امور زنان و نمایندگان زن در سفرهای استانی رئیس مجلس اصرار کرد و اظهار داشت: همین طور پیشنهاد می شود در دیدارهای دیپلماتیک رئیس مجلس با نمایندگان و سفرای کشورهای حضوری به فراخور موضوع از نمایندگان زن هم دعوت شود.
پروین صالحی مبارکه هم خطاب به قالیباف با اعلان اینکه شما از نظر اجرائی فردی بسیار قوی هستید، اضافه کرد: انتظار می رود کم و کاستی هایی قانونی را هم مورد توجه قرار دهید و نگاه مجلس باید به رفع مشکلات مردم باشد.
وی با انتقاد از اینکه سود کشاورزان و صنعت فولاد و آهن به جیب واسطه گران و دلالان می رود، اشاره کرد: مجلس باید با قانون گذاری و نظارت به جایگاه اصلی خود بازگردد و اگر از حداکثر مساله قانون گذاری و نظارت استفاده نماید مشکلات کشور خود به خود حل خواهد شد.
فاطمه محمدبیگی نیز با تاکید بر اینکه خانواده باید در کشور مبنای قانون گذاری باشد، اظهار داشت: می طلبد برای این مهم روش و مبنایی در نظر گرفته شود و نیاز است در این رابطه طرح ویژه ای با همکاری مرکز پژوهش ها تدوین شود که برمبنای آن بدانیم چه اقداماتی انجام دهیم که خانواده محور قانون گذاری قرار گیرد.
وی با یادآوری اینکه ۷۰ کشور دنیا وزارت خانواده دارند، اضافه کرد: می طلبد در کشور ما هم مرکز عالی سیاست گذاری خانواده و جمعیت تشکیل گردد.
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصویب طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده را افتخاری بزرگ برای مجلس یازدهم دانست و اظهار داشت: در تاریخ نوشته خواهد شد که این قانون در مجلس یازدهم مصوب و مراحل تکامل آن طی شد؛ ورود جدی به مسائل زنان بدسرپرست و بی سرپرست و دختران بالای ۳۵ سال بسیار ضروری است؛ می طلبد رئیس مجلس همانطوری که با کمیسیون اقتصادی جلساتی را جهت بررسی مسائل ارز و بورس برگزار می نماید جلساتی را هم با کمیسیون بهداشت جهت بررسی مسائل مربوطه مانند کرونا داشته باشد.
اولویت ها و فوریت ها در دستور کار مجلس قرار گیرد
زهره الهیان در این جلسه با اعلان اینکه به تعبیر رهبر معظم انقلاب هنر بزرگ مجلس تشخیص اولویت ها و فوریت ها است، اظهار داشت: نیاز است اولویت ها و فوریت ها در دستور کار مجلس قرار گیرد؛ متاسفانه کرونای اقتصاد به جان مملکت افتاده است و برمبنای نطق قبل از دستور روز گذشته شما دست هایی در کار هستند که اقتصاد کشور را در فضای رکود و انتظار قرار دادند و زلف اقتصاد را به خارج از کشور پیوند زدند.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب هم در فرمایشاتشان بحث عدم نظارت و گرانی ها اشاره می کنند و از دولت گلایه دارند که نباید مسائل را به تحولات خارج از کشور رقم بزنند؛ تنها راهکار مقابله با گرانی ها ورود قرارگاهی مانند ثارالله است و پیشنهاد می نماییم نشستی با این قرارگاه برگزار و به بحث گرانی ها به فوریت پرداخته تا تدابیری اندیشیده شود برای اینکه کار از دست دولت خارج است.
تغییر ساختار در حوزه جوانان باید در دستور کار مجلس قرار گیرد
نماینده مردم تهران در مجلس با اعلان اینکه جوانان روح بیانیه گام دوم انقلاب است، اظهار داشت: متاسفانه جوانان به لحاظ ساختارهای موجود مغفول واقع شده اند در صورتیکه تعداد جمعیت جوان ما ۳۶ میلیون نفر است؛ در این رابطه برای اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان مقرر است چه اقداماتی صورت گیرد پیشنهاد می شود با تشکیل کارگروهی با دستور رئیس مجلس و همکاری کمیسیون های اجتماعی، فرهنگی و سایر کمیسیون های مرتبط صندوقی تشکیل گردد و همه منابعی که در تمامی وزارت خانه ها در رابطه با حوزه جوانان است در آن تجمیع شود تا بتوانیم از آن برای اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان هزینه نماییم و در نهایت تغییر ساختار در حوزه جوانان باید در دستور کار مجلس قرار گیرد.
موضوع جمعیت اولویت درجه یک کشور است
الهیان موضوع جمعیت را اولویت درجه یک کشور دانست و تصریح کرد: باید در این رابطه راه میان بر و زودبازده ای را شروع نماییم همین طور می طلبد در بحث های نشست های بین المللی مباحث حقوق بشری جدی گرفته شود.
سارا فلاحی در ادامه این جلسه با اعلان اینکه نمایندگان با عقلانیت، عبور از رفتارها و حرکات تکانشی و حفاظت از رفتار و گفتار می توانند جایگاه مجلس را به راس امور بازگردانند، اظهار داشت: اپوزیسیون خارجی و جریانی داخلی دست به دست هم داده اند که مجلس یازدهم را به حاشیه ببرند و مورد هجمه قرار دهند.
وی تصریح کرد: اصول ۲ و ۲۰ تا ۲۲ قانون اساسی در مورد زنان است و کرامت و حقوق انسانی زنان را در کنار مردان مورد توجه قرار داده و می طلبد مجلس بر اجرای قوانین مترقی حوزه زنان نظارت جدی داشته باشد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: پیشنهاد می شود با تشکیل کارگروهی در مجلس قوانین فاقد اولویت و بی خاصیت خصوصاً در حوزه زنان شناسایی و احصا شود تا بتوان در راه تنقیح و اصلاح آنها گام برداشت؛ مهمترین مساله در جامعه خشونت مقابل زنان است و اگر بتوانیم لایحه منع خشونت مقابل زنان را تعیین تکلیف نماییم قسمتی از این مشکلات رفع خواهد شد؛ متاسفانه این لایحه گرفتار لابی ها شده و باید به آن توجه اساسی شود.
فلاحی با تاکید بر اینکه مجلس باید نسبت به معیشت و اقتصاد مردم احساس مسئولیت کند، اظهار داشت: مردم از ما انتظار دارند و باید به بحث گرانی ها و ارز و خودرو ورود جدی نماییم و پیشنهاد می شود نشستی را با رئیس قوه قضائیه داشته باشیم مجلس پای کار باشد و با سودجویانی که سفره و معیشت مردم را اسیر رانت خواری کرده اند روبرو شود.
الهام آزاد در ادامه این جلسه با اعلان اینکه در کنار حل مشکلات زنان باید جنبش و حرکتی را در جهان اسلام آغاز نماییم، اظهار داشت: تمام عملکردهای ما باید در جهت تمدن نوین جهان اسلام باشد و این مهم با اتحاد، وحدت و همگرایی زنان فرهیخته جهان اسلام تحقق می یابد بدین سبب باتوجه به نقش تعیین کننده زنان ما در تحولات جامعه اسلامی و معادلات اجتماعی این همگرایی و اتحاد در سطح جهان اسلام می تواند به نقش بی بدیلی در تحولات نوین اسلامی و مبارزه با کفر اتفاق بیافتد.
وی خطاب به قالیباف تصریح کرد: در تلاش هستم طرحی را برای هم اندیشی و همگرایی زنان فرهیخته اسلام تدوین و ارائه کنم و از جنابعالی هم تقاضا دارم حمایت لازم را از ما داشته باشید تا بتوان حرکت نوین و نویی را در مجلس یازدهم شروع کرد.
کارتل های اقتصادی بزرگ حواشی مقابل مجلس را هدایت می کنند
زهرا شیخی مبارکه در ادامه با طرح این سوال که چه طرح و برنامه ای برای نجات جان مردم در بحران کرونا و افزایش جمعیت و فرزندآوری داریم، اظهار داشت: جمعیتی بر اثر کرونا دارند می میرند که بسادگی برگشت پذیر نیستند؛ ما ۱۶ زن نماینده علاوه بر اینکه خانم هستیم متخصص هستیم و شجاعت و ایستادگی در مقابل دشمنان را داریم؛ ما فرزندان شهید سردار سلیمانی هستیم و به مجلس آمدیم که حرفی از رهبری معظم انقلاب بر زمین نماند و از ایشان هزینه نشود؛ کارتل های اقتصادی بزرگ حواشی مقابل مجلس را هدایت می کنند و در این رابطه مستنداتی وجود دارد و باید مراقب باشیم.
وی خطاب به قالیباف اظهار داشت: از شما انتظار داریم با شجاعت و درایتی که دارید شجاعانه پای مسائل بایستید و ما هم همکاری خواهیم کرد.
معصومه پاشائی بهرام هم در این جلسه ساماندهی مشکلات اقتصادی را راه برون رفت از مشکلات دانست و اضافه کرد: نیاز است در این رابطه نظارت قوی صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه تعداد بالای فوتی های ناشی از کرونا باید جدی گرفته شود، اظهار داشت: آمارهای مرگ و میر بسیار زیاد است و نیاز است مجلس با یک سوم یا ۵۰ درصد نمایندگان نمایندگان امور را به پیش ببرد و سایر نمایندگان هم به صورت آنلاین فعالیت کنند.


منبع:

1399/08/30
16:37:48
5.0 / 5
565
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog