معاون فرهنگی دانشگاه خبر داد

راه اندازی رشته سینما در دو مقطع كارشناسی و ارشد دانشگاه تهران

راه اندازی رشته سینما در دو مقطع كارشناسی و ارشد دانشگاه تهران

به گزارش بلاگ سان معاون فرهنگی دانشگاه تهران از راه اندازی دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته سینما در این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: تاسیس دوره دکترای مطالعات سینمایی، در کنار مقاطع موجود کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهد توانست تا حد بسیاری به نیازهای واقعی علمی این هنر در کشور پاسخ دهد.


به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر مجید سرسنگی در جلسه ۱۸۹ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اعلان اینکه سینما در جهان معاصر پای خودرا از یک هنر فراتر گذاشته و تبدیل به رسانه ای پرقدرت شده که قادر می باشد تاثیری عمیق بر جریانات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشورها بگذارد، اظهار داشت: سرگرمی اولین و مهمترین کارکرد این هنر بوده است، اما اینک تولیدکنندگان فیلم در ورای عنصر سرگرمی به دنبال اهداف مهم دیگری هستند و از توان این هنر و مقبولیت آن در میان جوامع بشری برای دستیابی به مقاصد پیچیده تر بهره می برند.
وی افزود: گسترش بیش از پیش این هنر و خصوصاً اقبال نسل جوان به آن سبب شده است خیلی از دانشگاه های معتبر جهان دست به راه اندازی رشته های گوناگون در رابطه با سینما بزنند و دوره های متنوعی را در ارتباط با این هنر و نیز دوره های بین رشته ای در رابطه با سینما تاسیس کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: در ایران دوره های دانشگاهی سینما بنا بر ضرورت پاسخگویی به نیازها و درخواست های علاقمندان این هنر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به راه افتاده است.
وی اظهار نمود: متاسفانه باوجود پویایی سینمای ایران و درخشش سینماگران در عرصه های داخلی و بین المللی هنوز نیازهای علمی این رشته در داخل کشور به درستی تامین نشده است و سینمای ایران از عدم وجود نظریه پردازی و بنا نهادن ساختارهای علمی یک سینمای ملی رنج می برد.
دکتر سرسنگی اضافه کرد: تاسیس دوره دکترای مطالعات سینمایی، در کنار مقاطع موجود کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهد توانست تا حد بسیاری به نیازهای واقعی علمی این هنر در کشور پاسخ دهد و سینماگران ایرانی را برای تولید آثار فاخر بر اساس نظریه های جدید و بومی این هنر و یافتن زبانی بین المللی برای ارائه مفاهیم ناب و متاثر از ارزش های ایرانی و اسلامی یاری کند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه نیز با اعلان اینکه در بیشتر دانشگاه ها و مراکز علمی دنیا رشته سینما را در حدی که ph.D گرفته شود نگاه نمی کنند، اظهار داشت: دوره مربوط به ph.D شامل سینما نمی گردد، چون سینما بنیادش یک رشته فنی و حرفه ای است و مانند خیلی از رشته های فنی و حرفه ای که حداکثر تا ارشد هستند، نیازی به دوره دکتری ندارد.
منبع:

1399/10/07
12:53:33
0.0 / 5
260
تگهای خبر: رسانه , سینما , فرهنگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
sunblog