معاون فرهنگی دانشگاه خبر داد

راه اندازی رشته سینما در دو مقطع كارشناسی و ارشد دانشگاه تهران

به گزارش بلاگ سان معاون فرهنگی دانشگاه تهران از راه اندازی دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته سینما در این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: تاسیس دوره دکترای مطالعات سینمایی، در کنار مقاطع موجود کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهد توانست تا حد بسیاری به نیازهای واقعی علمی این هنر در کشور پاسخ دهد.

راه اندازی رشته سینما در دو مقطع كارشناسی و ارشد دانشگاه تهران
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر مجید سرسنگی در جلسه ۱۸۹ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اعلان اینکه سینما در جهان معاصر پای خودرا از یک هنر فراتر گذاشته و تبدیل به رسانه ای پرقدرت شده که قادر می باشد تاثیری عمیق بر جریانات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشورها بگذارد، اظهار داشت: سرگرمی اولین و مهمترین کارکرد این هنر بوده است، اما اینک تولیدکنندگان فیلم در ورای عنصر سرگرمی به دنبال اهداف مهم دیگری هستند و از توان این هنر و مقبولیت آن در میان جوامع بشری برای دستیابی به مقاصد پیچیده تر بهره می برند.
وی افزود: گسترش بیش از پیش این هنر و خصوصاً اقبال نسل جوان به آن سبب شده است خیلی از دانشگاه های معتبر جهان دست به راه اندازی رشته های گوناگون در رابطه با سینما بزنند و دوره های متنوعی را در ارتباط با این هنر و نیز دوره های بین رشته ای در رابطه با سینما تاسیس کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: در ایران دوره های دانشگاهی سینما بنا بر ضرورت پاسخگویی به نیازها و درخواست های علاقمندان این هنر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به راه افتاده است.
وی اظهار نمود: متاسفانه باوجود پویایی سینمای ایران و درخشش سینماگران در عرصه های داخلی و بین المللی هنوز نیازهای علمی این رشته در داخل کشور به درستی تامین نشده است و سینمای ایران از عدم وجود نظریه پردازی و بنا نهادن ساختارهای علمی یک سینمای ملی رنج می برد.
دکتر سرسنگی اضافه کرد: تاسیس دوره دکترای مطالعات سینمایی، در کنار مقاطع موجود کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهد توانست تا حد بسیاری به نیازهای واقعی علمی این هنر در کشور پاسخ دهد و سینماگران ایرانی را برای تولید آثار فاخر بر اساس نظریه های جدید و بومی این هنر و یافتن زبانی بین المللی برای ارائه مفاهیم ناب و متاثر از ارزش های ایرانی و اسلامی یاری کند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه نیز با اعلان اینکه در بیشتر دانشگاه ها و مراکز علمی دنیا رشته سینما را در حدی که ph.D گرفته شود نگاه نمی کنند، اظهار داشت: دوره مربوط به ph.D شامل سینما نمی گردد، چون سینما بنیادش یک رشته فنی و حرفه ای است و مانند خیلی از رشته های فنی و حرفه ای که حداکثر تا ارشد هستند، نیازی به دوره دکتری ندارد.
منبع:

1399/10/07
12:53:33
0.0 / 5
571
تگهای خبر: رسانه , سینما , فرهنگی , فیلم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog