راه اندازی رشته الهیات پزشكی در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی

به گزارش بلاگ سان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به مصوبات شورای اخلاق پزشکی، راه اندازی رشته الهیات پزشکی را ضمن عرضه برنامه مدون خواهان شد و تصریح کرد: این رشته بعنوان رشته ای چندوجهی می تواند بعنوان ترجمانی علمی و منظم برای پیشرفت دانشگاه راهگشا باشد.

راه اندازی رشته الهیات پزشكی در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در دومین جلسه شورای اخلاق پزشکی دانشگاه ضمن یادآوری رشادت های جامعه پزشکی و مدافعان جان برکف سلامت خصوصا در دوران همه گیری کرونا، اظهار داشت: ایثارگری های جامعه خدوم پزشکی هیچگاه از یاد و خاطره مردم پاک نخواهد شد.
وی توجه به اخلاق پزشکی را مساله استراتژیک دانشگاه معرفی نمود و ابراز امیدواری کرد که نقش محوری اخلاق به صور کلی و جزئی با برگزاری این جلسات در دانشگاه تبیین شود.
دکتر زالی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بعنوان دانشگاهی پیشرو و برای نخستین بار رشته الهیات پزشکی را در متن دانشگاه ترسیم خواهد کرد، اظهار داشت: الهیات پزشکی باید با رویکرد ملی و فراملی در دستور کار باشد.
رئیس دانشگاه ضمن اشاره به این که تمامی درسنامه های رشته الهیات پزشکی تدوین شده، لزوم به هنگام سازی برنامه های علمی این رشته را دربستر فضای مجازی خواهان شد.
دکتر زالی با تکیه بر این که بیمارستانها تجلی گاه اخلاق حرفه ای هستند، لزوم کانون های اجرایی کمیته های اخلاق بیمارستانی در محیط را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: باید وظایف، نحوه عملکرد و جایگاه کمیته اخلاق در بیمارستانها بررسی و به روز شود.
آیت الله سید مصطفی محقق داماد استاد دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتی هم در این نشست ضمن قدردانی از تلاشگران حوزه پزشکی خصوصا در دوران اپیدمی کرونا اظهار نمود: کادر سلامت همانند فرشتگان نجات خدمات ارزشمند ای به مردم عرضه دادند.
وی ضمن اشاره به این که ویروس منحوس کرونا برای همه دنیا به شکل آفت بزرگی پدیدار شد، تصریح کرد: کرونا با همه سختی هایی که برای مردم ایجاد کرد ولی در عین حال میدان بزرگی هم برای عرضه ایثارگری انسان های جان برکف بود.
آیت الله سید مصطفی محقق داماد ضمن یادآوری رشادت های کادر پزشکی اظهار داشت: تا به امروز حدود ۲۰۰ پزشک عزیز، شمار زیادی از پرستاران و خیلی از خدمت گذاران حوزه سلامت کشورمان جان خویش را بر اثر کرونا در راه خدمت به خلق نثار کرده و به درجه شهادت نائل آمده اند.
استاد دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتی در ادامه توضیحاتی درباره چیستی الهیات پزشکی عرضه داد و تصریح کرد: در آثار غربی نیزاین کمله با دو محور بررسی می شود. توجه به فرائض اخلاقی و بایسته شناسی یکی از رویکردهای جامعه غرب به این حوزه است.
وی "ارزش هر عمل در تطابق با اصول اخلاقی است و نه با نتیجه عمل" را یکی از معانی الهیات پزشکی در جوامع غربی دانست و اضافه کرد: این درحالیست که بسیاری از مکاتب ارزش را صرفاً با نتیجه عمل ارزیابی می کنند.
این استاد دانشگاه در هم آمیختگی حرفه مقدس پزشکی را از چندین منظر با مباحث الهیات مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: از نظر تاریخی پزشکان همان حکیمان بودند و مهم ترین وجه مشترک این نامگذاری به علت ارتباط نزدیک این حرفه با امر الهیات است.
وی ضمن اشاره به این که پزشکی با حیات بشر درارتباط تنگاتنگ است تصریح کرد: روح الهی که در کالبد انسان دمیده شده و انسان همان امانت الهی است که سلامت آن در دست پزشکان است. به صورت کلی در سرتاسر گیتی هیچ موجودی واجد چنین عنصری نیست.
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با بیان اینکه انسان در بین تمامی مخلوقات ارتباط مستقیم با خداوند دارد تصریح کرد: قطعه ای از جان پروردگار در وجود انسان ها قرار داده شده است و ازاین رو مولایمان حضرت علی (ع) فرموده بین شناختن جان با شناخت خدا ارتباط مستقیم وجود دارد.
وی افزود: پزشکی با جان و حیات بشر در ارتباط مستقیم است یعنی با همان قطعه ای که با جان الهی و جان جانان که در درون ما وجود دارد و به امانت به دست ماست سروکار دارد.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که چرا حرفه پزشکی را حرفه ای مقدس مینامیم اظهار داشت: پزشکی تنها حرفه ای است که دست خدا در آن قرار دارد چون که شافی خداست و تنها کسی که این صفت الهی را در هستی تحقق می دهد پزشک است.
دکتر محقق داماد ضمن اشاره به آیه ای از قرآن کریم افزود: شفا مستقیما به دست پروردگار نازل می شود ولی از آستین پزشک بیرون می آید.
ایشان در ادامه با بیان اینکه خداوند در قرآن می فرمایند، من انسان را با دودست آفریده ام توضیح داد: انسان مسجود عالم هستی است واین درحالیست که جان انسان در دست حافظان سلامت و طبیبان است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: مهم ترین نکته برجسته ای که قداست پزشکی را دوچندان میکند مبحث ایثارگری پزشکان و ترجیح منافع دیگران بر منافع خود است چون که ایثار از انفاق، خدمات مالی و کمک هم بالاتر است.
وی ضمن اشاره به این که ایثار زیباترین واژه قرآن کریم است اظهار داشت: پزشکان مظهر ایثارند، طبیبان در درمان و خدمت رسانی به بیمار اندکی تردید ندارند.
در بخش دیگری دکتر محمود عباسی رئیس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم درباره ساختار شورای اخلاق پزشکی، وظایف و اختیارات شورا و زمانبندی برگزاری جلسات مواردی را بیان کرد.
وی با اشاره اهمیت ایجاد رشته الهیات پزشکی تصریح کرد: لازم است با تمرکز بر سطوح مختلف علوم پزشکی به این رشته که خاستگاه علوم انسانی دارد در بالاترین سطح ملی و بین المللی در دانشگاه توجه گردد.
دکتر عباسی با اشاره به اینکه یکی از ابعاد الهیات پزشکی، صیانت از قداست و فعالیتهای جامعه پزشکی است اظهار داشت: زمانیکه از الهیات سخن به میان می آید علم کلام و اخلاقیات پزشکی در جامعه ایرانی مطرح است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، رئیس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه اضافه کرد: باید شوراها و کمیته های مختلف اخلاق بالینی با هدف تمرکززدایی در آموزش دانشگاه شکل بگیرد.
منبع:

1399/10/23
15:44:59
0.0 / 5
376
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
sunblog