بازگشت بیش از ۱۵۰۰ متخصص به كشور

برمبنای آمارها تعداد متخصصان ایرانی بازگشتی از اسفند 1394 تا فروردین 1399 به 1560 نفر رسیده و از زمان شروع اجرای رسمی طرح همکاری با متخصصان ایرانی، بطور متوسط روزانه بیش از یک متخصص ایرانی به کشور بازگشته است، ضمن آنکه 86 درصد از جمعیت دانشجویان بین المللی در ایران را سه کشور افغانستان، عراق و لبنان می سازند.

بازگشت بیش از ۱۵۰۰ متخصص به كشور
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور امروز در مراسم رونمایی از برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی که به صورت آنلاین در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، با اعلان اینکه تا حالا هیچ آمار دقیق و مشخصی از میزان بازگشت ایرانیان خارج از کشور تهیه نشده و برنامه ای برای بازگرداندن این افراد برای خدمت به کشور اجرائی نشده است، اضافه کرد: تنها اقدامی که در این راستا شکل گرفته، طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر مقیم است که بمنظور تسهیل شرایط ایرانیان بازگشتی به وجود آمد.
وی اظهار نمود: طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم، بمنظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به کشور و همین طور ایجاد ارتباط مؤثر دانشمندان و متخصصان ایرانی غیرمقیم با همتایان داخلی و مراکز علمی و فناوری منتخب از سال ۱۳۹۴ شروع شد و هدف اصلی این طرح ایجاد سازوکاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب باارزش دانشمندان ومتخصصان ایرانی غیرمقیم در قالب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، کارهای فناورانه و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی با تاکید بر مدل چرخش نخبگان تعریف شده است.
کرمی، ارائه تسهیلات به بیش از هزار و ۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان بازگشتی را همچون دستاوردهای این طرح نام برد و تصریح کرد: تعداد متخصصان ایرانی بازگشتی از اسفند ۱۳۹۴ تا فروردین ۱۳۹۹ به ۱۵۶۰ نفر رسیده و از زمان شروع اجرای رسمی طرح همکاری با متخصصان ایرانی، بطور متوسط روزانه بیش از یک متخصص ایرانی به کشور بازگشته است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: برمبنای نتایج پیمایش سنجش میل به مهاجرت دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی توسط رصدخانه مهاجرت ایران در سال ۱۳۹۷ شمسی، ۱۶ درصد از کسانی که میل به مهاجرت دارند، می خواهند باردیگر جهت زندگی به ایران بازگردند و ۳۴ درصد نیز تمایلی برای بازگشت به کشور ندارند، علاوه بر آن حدود ۵۰ درصد از افرادی که می خواهند مهاجرت کنند، هنوز تصمیم قطعی برای ماندن در خارج از کشور و یا بازگشت به وطنشان نگرفته اند.
وی اشاره کرد: بدین سبب این افراد بطور بالقوه قابلیت بازگشت به کشور را دارند و در صورت فراهم شدن بستر مناسب برای بازگشت دانشجویان خارج به کشور و فراهم شدن امکانات در جهت اصلاح و پیشرفت کشور، تصمیم این افراد می تواند در امتداد بازگشت به کشور تغییر کند.
کرمی با اشاره به عوامل مؤثر بر خروج و بازگشت ایرانیان مهاجر که طی پرسشنامه ای تهیه شده است، اظهار داشت: حدود نیمی از افراد گفتند که از این برنامه ها بهره مند نشده اند و حدود ۳۴ درصد نیز نسبت به برنامه های حمایتی دولت اطلاعی ندارند که در صورت افزایش آگاهی بخشی دراین زمینه، میل به بازگشت و جمعیت دانشجویان و متخصصان ایرانی خارج از وطن می تواند افزایش یابد.
کرمی با اعلان اینکه زنان تمایل کمتری به تحصیل در ایران دارند، اظهار نمود: این در حالیست که الان ۵۵ درصد دانشجویان بین المللی در ایران مرد و ۴۵ درصد زن هستند.
بگفته وی دانشجویان بین المللی در ایران بیشتر مشغول به تحصیل در رشته های علوم انسانی هستند، اما باید توجه کرد که تقاضا برای ورود به رشته های پزشکی در ایران رو به افزایش است که این امر ناشی از برنامه های وزارت بهداشت است که از سال ۱۳۹۴، تمامی برنامه های آموزشی را به زبان انگلیسی بر روی وب سایت دانشگاه ها قرار داد و برای دانشجویان بین المللی قابل بهره برده است.
وی با اشار ه به سه حوزه برتر دانشجویان بین المللی در ایران، اظهار داشت: در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ رشته های در رابطه با علوم انسانی، فنی و مهندسی و علوم پزشکی به ترتیب با ۴۷، ۲۳ و ۱۶ درصد سه حوزه برتر دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایران بوده است. رشته های در رابطه با علوم پایه، هنر و کشاورزی و دامپزشکی به ترتیب در جایگاه های بعدی حوزه های علاقه دانشجویان برای تحصیل در ایران بوده است.
کرمی با اعلان اینکه عمده جمعیت دانشجویان بین المللی در ایران را دانشجویان مقطع کارشناسی می سازند، اضافه کرد: تنها در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷، مقطع تحصیلی لیسانس با ۶۴ درصد بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را به خود مختص کرده است. دوره تحصیلی کارشناسی ارشد با ۱۸ درصد، دکترای عمومی با ۹ درصد، دکترای تخصصی با ۶ درصد و کاردانی با ۳ درصد در رتبه های بعدی بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی قرار گرفته اند.
مشاور معاون علمی رئیس جمهور با اعلان اینکه با اهمیت ترین کشورهای دانشجو فِرِست به ایران، کشورهای آسیایی هستند، اظهار داشت: کشور افغانستان با اعزام حدود ۱۳ هزار و ۸۵۱ دانشجو به ایران در جایگاه اول و بعد از آن کشور عراق با ارسال ۲ هزار و ۸۱۰ دانشجوی بین المللی و لبنان با ارسال هزار و ۳۶۸ دانشجوی بین المللی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند و این اعداد نشان میدهد که با اهمیت ترین کشورهای دانشجو فِرِست به ایران کشورهای آسیایی هستند.
کرمی اضافه کرد: این سه کشور در مجموع ۸۶ درصد از جمعیت دانشجویان بین المللی در ایران را می سازند که بیان کننده تمرکز ایران بر جذب دانشجویان خارجی از کشورهای منطقه است. بعد از این سه کشور، کشورهای سوریه، چین و پاکستان به ترتیب در رده های بعدی دانشجوفِرِستی به ایران قرار می گیرند.1399/10/26
12:11:41
0.0 / 5
366
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
sunblog