كارشناس خانواده سازمان تبلیغات اسلامی مطرح كرد؛

درگیری زنان با دوگانه اشتغال و فرزند آوری

به گزارش بلاگ سان کارشناس مسائل زنان و میز خانواده اظهار داشت: به علت عدم وجود حمایتهای اجتماعی از مادران شاغل، بانوان باید بین دوگانه اشتغال و فرزند آوری یا تحصیل و مادری یکی را انتخاب کنند.

درگیری زنان با دوگانه اشتغال و فرزند آوری

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، رضا ولی زاده با حضور در برنامه چشم انداز رادیو گفتگو، با تشریح ابعاد مختلف حمایت های اجتماعی از مادران شاغل اظهار داشت: حمایت های اجتماعی دادوستدهایی است که جوانب مختلفی را به دنبال دارند. این حمایت ها دارای چند عرصه است که برخی احساسی و برخی دیگر ابزاری یعنی حاکمیتی و قانونی هستند.
ولی زاده با اشاره به اینکه هر چه حمایت های اجتماعی از مادران شاغل توسعه یابد، اساسا سلامت روانی جامعه بهبود پیدا می کند، ابراز کرد: باید در سیاست گذاری های عرصه حکمرانی و فرهنگ سازی ها تلاش شود چونکه مطمئناً به ارتقا سلامت اجتماعی جامعه کمک خواهد نمود. حمایت های اجتماعی از مادران شاغل را در دو لایه حاکمیتی و مردمی طبقه بندی می شوند.
در حال حاضر اشتغال و فرزندآوری نوعی تزاحم محسوب می شود
این کارشناس مسائل خانواده در ادامه با اشاره به اینکه الان وضعیت خوبی در مورد حمایت های اجتماعی از مادران شاغل وجود ندارد، اظهارداشت: بعنوان مثال الان چیزی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد زنان جامعه شاغل هستند و میزان مرخصی که برای زنان آبستن شاغل و همسرانشان داده می شود، اصلاً کافی نیست.
وی اضافه کرد: در عملکرد مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی در زمینه حمایت های اجتماعی از مادران شاغل کم کاری دیده می شود.
ولی زاده با تکیه بر اینکه این شرایط فضا را برای خانمهایی که می خواهند مبادرت به فرزندآوری کنند، سخت کرده است، اظهار داشت: بنابراین شرایطی بوجود آمده که خانم ها باید بین دوگانه اشتغال و فرزندآوری یا تحصیل و مادری یکی را انتخاب کنند.
وی افزود: این در حالیست که ساختارهای حمایتی باید در آموزش عالی و آزمون های استخدامی طوری باشد که امنیت شغلی و روانی برای زنان شاغل وجود داشته باشد.
کارشناس مسائل زنان، نقش آفرینی اجتماعی زنان را یک مقوله مثبت و مادری را هم یک مساله مقدس خواند و خاطرنشان کرد: این دو وقتی نمی توانند با همدیگر هماهنگ شوند، باعث می شود که هرکدام به یک نوعی صدمه ببیند و گرفتار تزاحم شوند.
حمایتگری برای مادران شاغل احیا شود
ولی زاده با اشاره به اینکه یک شخص بعنوان حمایت شونده و دیگری بعنوان حمایت کننده در پیش فرض حمایت های اجتماعی مطرح است، اظهار داشت: زیرساخت ها برای پشتیبانی از حمایت شونده حتی در زمینه معلولین هم وجود ندارد؛ بسیاری از خانم ها برای انجام کارهای معمولی در اجتماع با محدودیت هایی مواجهند.
وی با ذکر مثالی اضافه کرد: در بعضی از ایستگاه های مترو، اتاق هایی برای نگهداری فرزند مانند شیردهی مادران وجود داشته اما متأسفانه این مسئله عمومیت ندارد؛ مثلاً این اتاقک ها در پاساژها، بازارها، دانشگاه ها، باشگاه ها و حتی مساجد هم تعبیه نشده است.
کارشناس مسائل زنان و میز خانواده سازمان تبلیغات، نقش خیلی از مساجد را در احیای نقش مادری سلب کننده خواند و اظهار داشت: اگر مادری برای عزاداری یا خواندن نماز بخواهد به مسجد برود، با چالش نگهداری فرزند مواجه خواهد شد.
مسائل فرهنگی عامل کمرنگ کردن ارزش مادری
ولی زاده همینطور ضمن اشاره به اینکه امروزه در نقش های مادری و همسری با چالش هایی مانند نبود حمایتگرها روبه رو هستیم، اظهارداشت: ارتباطات در گذشته و در روستاها و محله ها، تعمیق بیشتری داشت و اگر کسی صاحب فرزند می شد، خانواده، دوستان، همسایه ها و فامیل های دور یا نزدیک به او کمک می کردند.
وی ضمن اشاره به اینکه تغییر و تحول ات بوجود آمده در عرصه فرهنگ مشکل ساز است، اظهار داشت: در ساختار آموزشی دانش آموزان، ازدواج که مقدمه ورود به عرصه مادری است، یک ارزش مثبت تلقی نمی گردد و مدارس با آن مخالفت می کنند.
کارشناس مسائل زنان در انتها اضافه کرد: در نظام آموزش و پرورش، اشتغال برای زنان ارزش بیشتری نسبت به مادری و همسری دارد و خانواده ها هم به این امر دامن می زنند؛ مثلاً به فرزندان دختر و دانشجوی خود می گویند که فرصت برای ازدواج، فرزندآوری و مادر شدن زیاد است. پس مشخص می شود که حمایت ها کم رنگ شده است.منبع:

1399/11/25
23:36:08
0.0 / 5
348
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog