رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی:

بیش از هر موقع به اخلاق آموزشی، پژوهشی و مهندسی نیازمندیم

رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به شخصیت این دانشمند برجسته اظهار داشت: شخصیت خواجه نصیر طوسی باید مورد توجه قرار گیرد برای اینکه ما بیش از هر موقع به اخلاق آموزشی، پژوهشی و مهندسی نیازمندیم و وجود چنین شخصیتی در تاریخ مهندسی ایران برای جامعه ما افتخار و راهنما است.

بیش از هر موقع به اخلاق آموزشی، پژوهشی و مهندسی نیازمندیم
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر فرهاد یزدان دوست در نشست خبری که به مناسبت بزرگداشت مقام خواجه نصیرالدین طوسی ( روز مهندسی) در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، در ارتباط با عملکرد این دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی یکی از ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور شمرده می شود و به تایید وزارت علوم جزء ۵-۶ دانشگاه اول کشور در رتبه بندی بین المللی سازی اقتصاد مقاومتی است. با این وجود ما همیشه تلاش می نماییم در رتبه های جهانی جایگاه خوبی داشته باشیم و آنرا ارتقاء دهیم.
وی با اشاره به شرایط به وجود آمده در دوران پاندمی کووید- ۱۹ عنوان کرد: ما در مورد فضای جامعه دانشگاهی در ابتدا مشکل داشتیم. ولی مقایسه فضای دانشگاههای ما با کشورهای دیگر نشان از آن دارد که ما از آنها عقب نیستیم. نگرانی حال حاضر ما وضعیت روحی و زندگی دانشجویان است. چون دانشجویان به سبب شرایط خود و سنین جوانی با تحرک و پویایی رفتار می کنند و این تحرک و پویایی با شیوع ویروس کرونا از آنها دریغ شده است. امیدواریم با ملایمتر شدن شیب مبتلاشدن به کرونا تا حد زیادی این مشکل را مرتفع سازیم.
رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد: فضا فضای جدیدی است و کرونا سبب شده که اختلافات و امتیازطلبی تعدادی از کشورهای پیشرفته در آموزش عالی به چشم نیاید.
وی با اشاره به سند استراتژیک دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: برمبنای سند استراتژیک دانشگاه تکیه به توانایی های داخل در اولویت است و این توفیق را داریم که نخبگان ما در راس دانشگاههای و یا در مناصب مهم مشغول فعالیت هستند. ازطرفی دیگر ما حرکت به سمت دانشگاهههای نسل ۳ را تعریف کردیم. هدف ما این است که کارهایی در صنعت داشته باشیم و تنها محدود به مهندسی نباشیم.
دکتر یزدان دوست درباره همکاریهای دانشگاه با صنعت نیز اظهار داشت: در زمینه همکاری با صنعت در اوایل شیوع ویروس کرونا با منطقه ویژه پیام وارد مفاهمه عمیق شدیم و می خواهیم ناحیه نوآوری و کارآفرینی در آنجا ایجاد کردیم ایجاد نماییم و حرکتی نو در کشور شکل دهیم. همین طور با تشکیلات بهادار و ملی گروه مپنا یک موسسه مشترک شکل داده ایم تا در مباحث برقی سازی وسایل نقلیه فعالیت داشته باشیم.
رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به همکاریهای این دانشگاه با دانشگاههای خارجی اظهار نمود: ما با دانشگاه بهانگ چین مفاهماتی داشته ایم همین طور با روسیه نیز مفاهماتی داشته ایم که به نقطه عطف مناسبی رسیده ایم.
دکتر یزدان دوست با اشاره به موفقیت دانشگاه خواجه نصیر در افزایش جذب دانشجویان خارجی افزود: دانشگاه ما این توفیق را داشته است که در جذب دانشجویان خارجی ۲۴ درصد افزایش داشته باشد. ما با ۴۳ موسسه برتر بین المللی تعامل نزدیک داشته ایم و این ها تنها به صورت تفاهم نامه نیست بلکه عملیاتی است. همین طور قریب به ۲۵۰ نفر در صنایع هوا فضای کشور داریم که از تعاملات چند ساله ما با روسیه حاصل شده است. همین طور هم اکنون دانشجوی شاغل مشترک منتهی به مدرک دو گانه در کشورهایی نظیر هلند، فرانسه و کره جنوبی داشته ایم.
وی افزود: درآمد دلاری ما که حاصل از دانشجویان بین المللی است در دی ماه ۹۸ یک میلیون بوده ولی این میزان در دی ماه ۹۹به ۸۰۶ هزار دلار رسید که کاهش حدود ۲۰ درصدی را نشان میدهد. که این میزان در مقایسه با دانشگاههای پیش روی دنیا که ۵۰ درصد کاهش درآمد دانشجویان بین المللی داشته اند کمتر است.
دکتر یزدان دوست در ارتباط با دستاوردهای دانشگاه خواجه نصیر افزود: در زمینه پذیرش دانشجویان شهریه پرداز خارجی ۸۳ درصد رشد داشته ایم همین طور سال قبل تعداد اساتید مدعو خارجی ۱۷ نفر بود که امسال به ۲۰ رسید. و
رئیس دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی اظهار داشت: امیداریم با یک سری از کارهای موجود و با همکاری جامعه دانشگاهی خواجه نصیر الدین طوسی و فکر و اندیشه مناسب در جامعه توسعه علمی ایجاد نماییم.
دکتر یزدان دوست در مورد فضای تجاری سازی در آموزش عالی افزود: تا مدتی پیش ما فاقد صندوق پژوهش و نوآوری بودیم. ولی روز گذشته تاسیس صندوق نوآوری و پژوهش دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی به تصویب رسید و در این راستا با بخش خصوصی کارهای بهادار ای در زمینه تجاری سازی پژوهش انجام خواهیم داد.
وی در آخر در ارتباط با جایگاه مهندسی اشاره کرد: مهندسی که تنها مدرک مهندسی داشته باشد از نظر ما نکوهیده است، مهندس باید به مسائل جامعه نگاه کند و با هم اندیشی با دیگر شاخصه های جامعه نیازهای جامعه را برطرف کند. چنین فردی از نظر ما مهندس است. ما این افتخار را داریم که خیلی از مدیران برجسته کشور خودرا دانشگاه خواجه نصیری می دانند و از نقاط قابل توجه در مورد دانش آموختگان ما این است که خیلی از آنها در سطح جهان پروژه های بزرگی را انجام دادند. ما امیدواریم شاهد شرایط مطلوبتری در کشور باشیم.1399/12/06
14:10:05
0.0 / 5
285
تگهای خبر: آموزش , اساتید , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog