گزارش بلاگ سان؛

سرانجام پیشنهاد درج نام مادر بر روی كارت ملی به كجا رسید؟

به گزارش بلاگ سان با وجود گذشت بیشتر از ۵ ماه از مطرح شدن پیشنهاد پر حاشیه درج نام مادر بر روی کارت های ملی، از جانب معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، هنوز هیچ خبری از اجرای این طرح نیست.

سرانجام پیشنهاد درج نام مادر بر روی كارت ملی به كجا رسید؟
خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: حوالی مهر ماه سالجاری بود که معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، با انتشار پستی در توئیتر اعلام نمود که طی پیشنهادی، درخواست درج نام «مادر» بر روی کارت های ملی را از وزارت کشور کرده است. درخواستی که در آن زمان با حاشیه های فراوانی همراه شد و رسانه ها نسبت به تصمیم دیر هنگام ابتکار آن هم بعد از صدور بیشتر از ۴۷ میلیون کارت ملی جدید برای شهروندان انتقاد کردند. تصمیمی که بسیاری آنرا اقدامی نمایشی از جانب این معاونت برای پر کردن کارنامه عملکرد خود در آخرین سال فعالیت ابتکار در جایگاه معاونت زنان قلمداد کردند.
به عقیده منتقدان، اگر معاونت زنان به صورت جدی به دنبال اجرای این امر بود، می توانست طی سه سال قبل این پیشنهاد را مطرح و اجرای آنرا پیگیری کند و مطرح کردن آن در ماه های پایانی دولت، امری بی سرانجام خواهد بود. با این وجود، با گذشت بیشتر از ۵ ماه از مطرح شدن پیشنهاد ابتکار، هنوز هیچ خبری از اجرای این مصوبه و درج نام مادران در کارت های ملی نیست.منتظر اقدام دولت و وزارت کشور هستیمدر همین خصوص ابتکار در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت اجرای مصوبه درج نام مادران بر روی کارت ملی اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیر این مورد است و امیدواریم وزارت کشور قدم نهایی را برای اجرای این امر بردارد و مبحث وارد دولت شود. معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور اضافه کرد: هم اکنون وزارت کشور و سازمان ثبت احوال موافقت اولیه خود برای درج نام مادران را اعلام نموده اند و برپایه این موافقت، ما منتظر هستیم تا مصوبه وارد دولت شود.
ابتکار در پاسخ به این سؤال که آیا این مصوبه تا آخر این دولت اجرایی می شود یا خیر، اظهار داشت: امیدوارم تا آخر دولت تدبیر و امید شاهد اجرای مصوبه درج نام مادران در کارت های ملی باشیم. چون که این امر کار ساده ای است و مشکلی برای اجرای آن وجود ندارد. وی تصریح کرد: ضمن اینکه پیشنهاد ما این بوده که نام مادران بر روی کارت های ملی جدیدی که صادر می شود، درج شود و این امر هزینه ای برای دولت نخواهد داشت.تناقض میان گفته ها و عملکرد دولتی هابه علاوه در زمان مطرح شدن این پیشنهاد، ابتکار از موافقت وزیر کشور با این امر اطلاع داده و اظهار داشته بود: نظر وزیر کشور هم با این پیشنهاد موافق است و ایشان نسبت به درج نام مادران در کارت های ملی دستور داده اند. این در شرایطی است که ابتکار حال بعد از ۵ ماه، از انتظار برای اقدام وزارت کشور در این حوزه سخن می گوید. همینطور سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در زمان مطرح شدن این مورد از جانب معاونت زنان، در واکنش به این خبر اظهار داشته بود: اعلام فراخوان برای صدور باردیگر کارت کلی برای ۴۶ میلیون نفر که همین کارت ها را هم با دشواری دریافت کرده اند، ممکن نیست. هرچند که حال ابتکار از موافقت سازمان ثبت احوال با انجام این امر اطلاع داده است. با این وجود با عنایت به گفته های ابتکار در خصوص موافقت دستگاههای مسئول و متولی در این حوزه، هنوز دلیل تعلل دولت برای اجرای این مصوبه مشخص نمی باشد. حال باید دید که ابتکار در واپسین ماه های حضور خود در ساختمان معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، کدام یک از مصوبات دوران فعالیت خویش را به نتیجه خواهد رساند و آیا تا آخر دولت دوازدهم شاهد حک شدن نام مادران بر روی کارت های ملی خواهیم بود یا خیر.


منبع:

1399/12/07
23:30:55
0.0 / 5
444
تگهای خبر: دستگاه , رسانه , فراخوان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog