گزارش بلاگ سان؛

از سنگ اندازی بانك ها برای پرداخت وام ازدواج تا سردرگمی جوانان

بلاگ سان: با وجود افزایش رقم وام ازدواج، اما بانک ها همکاری لازم برای پرداخت وام را نداشته و موانع مختلفی در راه دریافت تسهیلات ازدواج برای جوانان به وجود آورده اند.

از سنگ اندازی بانك ها برای پرداخت وام ازدواج تا سردرگمی جوانان

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: «وام ازدواج افزایش یافت»؛ این خبری بود که در آخرین ماه های سال ۹۹ رسانه ای شد و جرقه امید را در دل خیلی از زوجین جوان روشن کرد. در همین راستا نیز مجلس شورای اسلامی در نهایت با افزایش وام ازدواج جوانان از ۵۰ میلیون به ۷۰ میلیون تومان موافقت نمود.
بر اساس مصوبه مجلس، وام ازدواج در سال ۱۴۰۰، ۷۰ میلیون تومان شد و به کسانی که تاریخ عقد آنها بعد از فروردین ۱۳۹۷ باشد، تعلق خواهد گرفت.
هرچند که باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی و رشد بی سابقه قیمت ها در زمینه مسکن، تهیه جهیزیه و غیره باز هم این رقم از وام ازدواج کافی نیست اما با این وجود می تواند برخی گره های مسیر تشکیل خانواده را باز کند.
با افزایش یافتن مبلغ وام ازدواج، خیلی از جوانان در آستانه ازدواج برای دریافت این رقم اقدام و بر روی آن برنامه ریزی کردند.
به علاوه مجلس شورای اسلامی بمنظور تشویق جوانان به ازدواج، وام پرداختی به دختران زیر ۲۳ و پسران زیر ۲۵ سال را به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داد.
وقتی بانک ها تضامین متقاضیان را نمی پذیرند
حال که تقریباً یک ماه از شروع سال جدید می گذرد، خیلی از زوجین جوان برای دریافت کمک هزینه ازدواج اقدام نموده اند اما گویا جوانان باید برای دستیابی به این وام کفش آهنی داشته باشند، چونکه تا حالا موانع زیادی بر سر راه پرداخت وام قرار دارد.
یکی از آشکارترین موانع دریافت تسهیلات ازدواج، داشتن ضامن و شرایط دشوار بانک ها برای پذیرش آنست.
بر اساس شرایط درج شده در سایت مربوط به پرداخت تسهیلات ازدواج، بانک ها موظف به پرداخت این وام با یک ضامن معتبر یا در نظر گرفتن یارانه زوجین بعنوان ضامن هستند.
این در حالی است که برخی بانک ها بدون در نظر گرفتن قوانین مربوطه، وجود یک ضامن را برای پرداخت وام کافی ندانسته و وجود سه ضامن را ضروری می دانند.
در خصوص در نظر گرفتن یارانه بجای ضامن نیز عملاً بانک ها این مساله را نمی پذیرند یا در ضمانت قرار دادن یارانه حداقل ۳۰ نفر را برای وام ضروری می دانند این در حالیست که این امر خلاف مقررات تعیین شده بوده و عملاً ممکن نیست.
راه فرار بانک ها برای پرداخت وام به شرط وجود بیش از یک ضامن
حال اینکه بانک ها چگونه برخلاف دستورالعمل اعلام شده در زمینه ضامن، با متقاضیان همکاری لازم را ندارند ابهامی است که این روزها جوانان را سردرگم کرده است. با پیگیری از مسئولین مربوطه به این نتیجه رسیدیم که در لایحه ابلاغی به بانک ها و در بخش مربوط به ضامن نقطه فراری برای بانک ها وجود دارد که منجر می شود بانک درخواست بیش از یک ضامن را کرده یا ضامن بازنشسته را نپذیرد.
در این بند آمده است که بانک با «اعتبارسنجی» مبادرت به پرداخت وام را انجام دهد. تصریح کلمه «اعتبارسنجی» در بخشنامه ابلاغی به بانک ها برای پرداخت وام ازدواج، راه فراری را برای بانک ها فراهم نموده است.
به همین دلیل نیز بانک ها با اتکا به اعتبارسنجی نسبت به تضامین متقاضیان مبادرت به پرداخت وام می کنند و به بهانه اعتبارسنجی و اطمینان یابی از تضامین، وجود بیش از یک ضامن را برای پرداخت وام درخواست می کنند.
دلیل انتظار طولانی مدت جوانان برای دریافت وام چیست!
موضوع دیگر آنکه هم اکنون متقاضیان دریافت وام ازدواج باید مدت زمان طولانی را برای دریافت وام خود در انتظار باشند.
بر اساس گزارشات میدانی، زمان پرداخت وام ازدواج به متقاضیان، نسبت به سال قبل بالا رفته و جوانان بعد از ثبت نام مدت زمان طولانی را در صف دریافت وام خواهند بود.
بنا بر کسب اطلاع خبرنگار مهر، بانک ها دلیل تاخیر در پرداخت وام ازدواج را کاهش نقدینگی و ذخایر بانکی می دانند. بطوریکه در وضعیت فعلی به سبب شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت های ناشی از آن، راکد شدن کارهای اقتصادی به سبب محدودیت های کرونائی و محدود شدن گردش مالی در بانک ها میزان نقدینگی بانک ها را با مشکل مواجه کرده و این امر منجر به انتظار طولانی مدت متقاضیان وام ازدواج شده است.
وام ۵۰ میلیونی یا ۷۰ میلیون تومانی
در کنار تمامی مشکلات مطرح شده درباب وام ازدواج، ابهامات دیگری نیز در روند دریافت این تسهیلات وجود دارد که از شروع سال جاری تا حالا خیلی از متقاضیان با آن مواجه گشته اند.
بر اساس بخشنامه دولت، بخشنامه پرداخت وام ۷۰ میلیون تومانی به زوجین جوان در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ به بانک ها ابلاغ گردیده و این در حالیست که هم اکنون خیلی از بانک ها همچنان از پرداخت وام ۷۰ میلیون تومانی امتناع کرده و همان وام ۵۰ میلیون تومانی را پرداخت می کنند. بطوریکه در بررسی های میدانی، برخی بانک ها اعلام نمودند که هنوز بخشنامه افزایش رقم وام ازدواج به آنها ابلاغ نشده و همان وام ۵۰ تومانی را پرداخت خواهند کرد.
این در حالی است که در سایت مربوط به ثبت نام تسهیلات وام ازدواج، مبلغ وام پرداختی به متقاضیان ۷۰ میلیون تومان اعلام شده و از طرف دیگر بخشنامه افزایش وام نیز پنجم فروردین ماه به تمامی بانکهای کشور ابلاغ گردیده است.
هرچند که بنا بر کسب اطلاع خبرنگار مهر، از شروع سال تا حالا وام ۷۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی نیز به زوجین جوان پرداخت شده اما برخی بانک ها همچنان در پرداخت وام تابع قوانین و مقررات عمل نمی کنند و در این شرایط خلاء نظارت قانونی دستگاه های مربوطه کاملاً حس می شود.
چه کسانی وام ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت می کنند
در خصوص پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی به پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال نیز ابهاماتی وجود داشت و متقاضیان را گرفتار سردرگمی کرده بود.
بر اساس بخشنامه ابلاغی دولت به بانک ها، دختران و پسرانی که به ترتیب تا قبل از تکمیل شدن ۲۳ و ۲۵ سالگی خود مبادرت به عقد و ثبت ازدواج خود کرده باشند، می توانند از تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج استفاده کنند اما افراد بالای سنین مذکور از تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی برخوردار خواهند شد.
دستگاه های نظارتی چه می کنند!
به طور کلی هرچند که افزایش وام ازدواج می تواند برای تشکیل زندگی راهگشا باشد اما مشکلات و عدم همکاری بانک ها در این راه نیز چالش های فراوانی را برای جوانان و متقاضیان وام ازدواج به وجود آورده است.
با این حال تا حالا نظارت خاصی از طرف دستگاهها و مسئولین مربوطه نیز دیده نمی گردد و دود آتش این کم کاری نیز تنها به چشم جوانان می رود.
به همین منظور لازم است دستگاه های مربوطه و نظارتی نسبت به تخلفات در حال انجام نظارت کرده تا جوانان برای دریافت این تسهیلات با اینگونه مشکلات مواجه نشوند.
به علاوه باتوجه به تاکیدات نمایندگان مجلس بر لزوم اجرای قوانین مشوق برای ازدواج، لازم است تا قوانین نظارتی برای جلوگیری از این تخلفات و کاهش موانع جوانان برای دریافت وام در نظر گرفته شود تا مصوبات دولت و مجلس در حد کاغذ باقی نماند و به مرحله اجرا نیز برسد.


منبع:

1400/02/02
18:03:53
0.0 / 5
248
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
sunblog