تعیین ظرفیت پذیرش آزمون ارشد 1400

به گزارش بلاگ سان رییس سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش حدود 300 هزار داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 آگاهی داد و اظهار داشت: نتایج نهایی این آزمون اختتام مهر ماه یا اوایل آبان اعلام می شود.

تعیین ظرفیت پذیرش آزمون ارشد 1400
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر ابراهیم خدایی بامداد امروز در حاشیه بازدید از یکی از حوزه های برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تهران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ امروز با شرکت بیش از ۷۲ هزار داوطلب و فردا پنج شنبه با شرکت بیش از ۳۰۰ هزار و ۲۵۵ و سر انجام روز جمعه با شرکت ۲۵۵ هزار و ۸۳۵ داوطلب برگزار می گردد و در آزمون کارشناسی ارشد امسال تعداد ۶۳۴ هزار و ۵۴ داوطلب شرکت کردند داوطلب شرکت کردند که حدود ۵۳ درصد داوطلبان را زنان می سازند.
وی افزود: آزمون کارشناسی ارشد در ۶ گروه آموزشی برگزار می گردد که در گروه علوم انسانی با شرکت بیش از ۴۰۸ هزار نفر در گروه علوم پایه بیش از ۳۵ هزار نفر در گروه فنی و مهندسی بیش از ۱۲۵ هزار نفر، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۴ هزار و ۶۷۲ نفر، در گروه هنر ۴۶ هزار و ۸۵۶ نفر، در گروه دامپزشکی ۲ هزار و ۵۴۵ نفر و مجموعا ۶۳۴ هزار و ۵۹ داوطلب در این آزمون شرکت کردند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد: تعداد رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۱رشته است که تعداد ۶۴ عدد آن "بین رشته ای" هستند و داوطلب می تواند به جز رشته اول خود در این رشته ها نیز شرکت نماید.
دکتر خدایی اشاره کرد: نتایج اولیه آزمون دهه اول شهریور اعلام می شود که داوطلبان پس از مشاهده نتایج اولیه خود می توانند انتخاب رشته کنند. همین طور به تدریج تا اوایل مهر ماه نتایج رشته های مصاحبه دار و آزمون های عملی نیز اعلام می شود.
وی اشاره کرد: تمام تلاش خودرا خواهیم کرد که نتایج نهایی آزمون فوق اواخر مهر یا اوایل آبان ماه اعلام گردد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همین طور اشاره کرد: ظرفیت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ سال قبل حدودا ۱۴۷ هزار نفر بود و حدودا ۱۳۰ هزار ظرفیت نیز در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت و باتوجه به ضریب ریزش ها، پیش بینی می نماییم امسال ظرفیت پذیرش داوطلب ارشد در کل زیر نظام ها حدود ۳۰۰ هزار نفر باشد و حدودا ۵۰ درصد داوطلبان می توانند در این رشته ها پذیرش شوند.
دکتر خدایی درباب بحث پروتکلهای بهداشتی آزمون ارشد نیز اشاره کرد: در سال قبل و در اوج شیوع کرونا، این آزمون در ۸۰۰ شهر برگزار شد، اما امسال باتوجه به تجربه سال قبل تعداد شهرهای میزبان داوطلبان آزمون به ۱۷۹ شهر بالا رفته حدودا ۱۲۳ درصد حوزه های برگزاری آزمون ارشد بالا رفته است.
وی افزود: خوشبختانه در گزارشی که وزارت بهداشت رسما در ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با پروتکلهای بهداشتی کنکور اعلام نمود میزان رعایت پروتکل ها در کنکور بالای ۹۹ درصد اعلام گردید. همین طور طبق نظر سنجی که برمبنای کد ملی افراد انجام شد و نتیجه ای که بصورت شفاهی به ما اعلام کردند، تعداد مبتلاشدن به کرونا در جلسات آزمون از نرم جامعه نیز پایین تر بوده است؛ بدین سبب به مردم اطمینان می دهم پروتکل ها با قدرت اجرائی می شوند.
خدایی همین طور اشاره کرد: آزمون ارشد امسال طبق برنامه زمانی سازمان سنجش باید اواخر فروردین برگزار می شد که این تاریخ به خردادماه تغییر یافت اما چون ما از سال قبل درباب تعویق زمان برگزاری آزمون و اظهار نظر هایی که دراین زمینه می شد، تجربه داشتیم بدین سبب امسال سازمان سنجش تصمیم گرفت تاریخ دیگری برای این آزمون اعلام نکند، بدین سبب تمامی آزمونهایی که برگزار می گردند با نظر و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است.
منبع:

1400/05/07
11:26:22
0.0 / 5
421
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دانشگاه , شركت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
sunblog