عضو سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان مطرح كرد؛

لزوم ایجاد سازمان واحد جمعیت در دولت سیزدهم

به گزارش بلاگ سان عضو سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان اظهار داشت: دولت آینده باید در زمینه جمعیت برای همه نهادها برنامه مجزا و قابل اجرا داشته باشد، در همین راستا وجود یک سازمان برای سامان دادن به این مساله ضروری می باشد.

لزوم ایجاد سازمان واحد جمعیت در دولت سیزدهم

فرشته روح افزا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب هشدارهای متناوب کاهش نرخ رشد جمعیت، گفت: مطابق پیش بینی های سایت سازمان ملل طی ۳۰ سال آینده پنجره جمعیتی ایران بسته خواهد شد. در ۳۰ سال آینده جمعیت ما به ۳۰ میلیون تنزل پیدا خواهدنمود که ۱۵ میلیون نفر آن به سن کهولت رسیده اند و نیمی دیگر نیز در سنینی هستند که قادر به فعالیت و مدیریت نیستند و در این شرایط ما با بحران های گوناگونی روبرو خواهیم شد.
وی اضافه کرد: برخی دانسته یا نادانسته به دنبال کاهش جمعیت هستند و با عملکرد نادرست کشور را به سمت نابودی سوق می دهند این در حالیست که مردم ما برای حفظ استقلال و امنیت این کشور از هیچ چیزی فروگذار نمی کنند. متأسفانه مدیران ما قادر به مدیریت صحیح منابع برای مردم نیستند و با امضای اسناد بین المللی نظیر سند پاریس، ظرفیت ها را از میان می برند.
روح افزا با اشاره به سیاست های کلی ابلاغی رهبر انقلاب در زمینه جمعیت افزود: تمامی اقدامات جمعیتی باید مطابق با سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب در این عرصه باشد. دستگاه های مختلف باید مبتنی بر این سیاست ها برنامه هایی داشته باشند و آنرا انجام دهند، تا حالا این برنامه وجود نداشته و سیاست های ابلاغی رهبری روی زمین مانده است.
عضو سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اعلان اینکه در زمینه جمعیت کارهای پراکنده و بدون نظم، توسط فعالین مردم نهاد یا سازمان های مختلف در حال انجام می باشد، اشاره کرد: این امر یکی از لطمه های اصلی برنامه ریزی و سیاستگذاری جمعیتی کشور است. در همین راستا وجود یک سازمان یا تشکل واحد برای سامان دادن به این مساله لازم است.
وی اشاره کرد: یکی دیگر از لطمه های حوزه جمعیت برخورد سلیقه ای با این مساله است در صورتیکه مباحث جامعه شناسی، امنیتی و پایش امکانات باید مدنظر قرار داده شود. یکی از پایه های اصلی حوزه جمعیت، وزارت بهداشت بوده و متأسفانه سوءمدیریت سبب مشکلات بسیاری در حوزه جمعیت شده است.
روح افزا با اشاره به ضرورت پرداختن دولت سیزدهم به مسئله جمعیت، تصریح کرد: دولت آینده باید در زمینه جمعیت برای همه نهادها برنامه مجزا و قابل اجرا داشته باشد و وزارتخانه ها فعالانه دراین زمینه وارد عرصه شوند تا سیاست های ابلاغی بصورت یک پازل و سیستماتیک اجرائی شود.


منبع:

1400/05/09
10:04:23
0.0 / 5
466
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , سایت , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog