در گزارش بلاگ سان تشریح شد؛

لزوم همراهی سیستم سلامت با سیاست های تشویق به فرزند آوری

به گزارش بلاگ سان کارشناس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: در خیلی از کشورها برای زایمان تسهیلات ویژه ای در نظر می گیرند اما در کشور ما حتی در دوران زایمان برای مادر حامله هم هیچ نوع تسهیلاتی درنظر گرفته نمی گردد.

لزوم همراهی سیستم سلامت با سیاست های تشویق به فرزند آوری

مهدی مختاری، مدیر گروه سلامت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب لزوم بهره مندی سیاست های جمعیتی از مشوق های فرزندآوری اظهار داشت: جامعه پزشکی بعنوان یک جامعه مرجع در کشور ما مطرح است و این نشان میدهد که اگر مسئولان این گروه بخواهند در تشویق مردم به فرزندآوری و تعیین و اجرای سیاست های در رابطه با آن نقش آفرینی کنند، اتفاقات خوبی در حوزه جمعیت خواهد افتاد.
وی اشاره کرد: در دهه ۶۰ و ۷۰ در کشور این جامعه پزشکی بودند که مردم را باتوجه به شرایط آن روز کشور و سیاست های تعیین شده به داشتن فرزند کمتر و سر دادن شعار «فرزند کمتر زندگی بهتر» تشویق کردند و تمرکز اجرای چنین سیاستی بطور مستقیم بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و مشخصاً بر عهده شبکه بهداشت و درمان کشور بود و برای جمعیت مرجع، پزشک و گفته های پزشک محور انجام کارها و تصمیم گیری ها بود.
این کارشناس مرکز تحقیقات افزود: سیستم سلامت هم بوسیله مراکز بهداشت و درمان در دهه ۶۰ و ۷۰، به سبب مواجهه مستقیم با مردم به آسانی روی مردم و تغییر نوع نگاه آنها به فرزندآوری بسیار تأثیر گذار بود.
مختاری همین طور تصریح کرد: کارهای فرعی در صدا و سیما و تبلیغات داشتن دو فرزند کافی است و ساخت برنامه هایی با این مضمون در عدم تمایل ایرانیها به داشتن دو فرزند یا کمتر در دهه ۶۰ و ۷۰ بی تأثیر نبود اما آنچه بطور کامل نقش عملیاتی داشت، مواجهه مستقیم پزشکان و کادر سلامت آن زمان با مردم بود.
وی افزود: اما متأسفانه هم اکنون هیچ نوع تحرک قابل توجهی از جانب وزارت بهداشت و سیستم سلامت فعلی کشورمان نمی بینیم و بسیاری از مسئولان از وظیفه تشویق مردم به فرزند آوری غافلند و از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می کنند.
کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مسئولان نمی خواهند وارد موضوع تشویق مردم به فرزند آوری بشوند که این مساله یا تفسیر شخصی از موضوع است یا منافع فردی آنها گرفتار لطمه و زیان می شود.
مختاری همین طور تصریح کرد: بی تفاوتی تعدادی از مسئولان به سیاست های کلان کشور و همچون سیاست ضرورت فرزند آوری و تشویق مردم به عملی شدن این سیاست هم معضل دیگری است که هم اکنون مانع تحقق و اجرائی شدن سیاست های تشویقی فرزندآوری برای عموم مردم است.
وی در ادامه اظهار نمود: سیستم سلامت ما بطور عمده تحت نفوذ پزشکان است و پایش اظهارات مسئولین سیستم سلامت نشان میدهد که بیشتر به دغدغه های صنفی حساس است و مسائل دیگر در اولویت بعدی قرار دارند.
این کارشناس مرکز تحقیقات اشاره کرد: عمده مطالبه مسئولان وزارت بهداشت طی سالهای قبل، مربوط به جامعه پزشکی کشور و مسائل مربوط به آن هاست و مطالبه ای درباره جامعه نداشته اند و به سمت موضوع جمعیت، ضرورت و اهمیت افزایش جمعیت رغبت و تمایلی نشان نداده اند.
مختاری افزود: عدم همراهی سیستم سلامت با سیاست های تشویق به فرزند آوری به ویژه عدم همراهی جامعه پزشکی نشان از تعارض منافع دارد. در غیر این صورت سیستم سلامت باید مثل دهه ۶۰ و ۷۰ دراین زمینه پیشتاز می بود.
وی همین طور اشاره کرد: کارکنان حاضر در مراکز بهداشت، حتی پزشکان در مطب ها و بیمارستان ها در دهه ۶۰ و ۷۰ با مادری که بیشتر از ۲ فرزند به دنیا می آورد، برخورد می کردند که چرا مبادرت به فرزند آوری کرده است و او را از انجام این کار نهی می کردند و کار وی را به او بد تلقی می کردند. اما با وجود تغییر سیاست های کلان کشور به سمت فرزند آوری، جامعه پزشکی هنوز فرزند آوری را برای مادران به هیچ وجه تشویق نمی کند که هیچ، گاه مواجه هستیم با افرادی که حاملگی و فرزند آوری را تقبیح می کنند.
مختاری افزود: هر چقدر مدیریت کلان کشور از رهبری تا سران ۳ سه قوه بر ضرورت افزایش جمعیت، فرزندآوری و نقش آن در کاهش چالش های راهبردی کشور تاکید می کنند، سیستم سلامت کشور مخالف منویات رهبری، سیاست های نظام و مخالف مردم و برمبنای تشخیص خودشان هنوز معتقد هستند که مردم باید فرزند کمتری داشته باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: خیلی از پزشکان از لحظه به دنیا آمدن بچه اول و دوم به بعد توسط مادر برخورد خوبی با او ندارند و این قبیل برخوردهای پزشک بجای رفتار حمایتی و عاطفی مثبت، مادر را گرفتار ناراحتی و تنش می کند و امنیت روانی او را به خطر می اندازد و احساس می کند در جامعه جایگاه درست و مناسبی ندارد و این در حالیست که در کشورهای اروپایی چنین رفتاری با مادر صورت نمی گیرد.
این کارشناس اشاره کرد: پزشکان و پرستاران حاضر در خیلی از بیمارستان ها و مراکز درمانی در لحظه مواجهه با مادری که فرزند اول به بعد خودرا به دنیا می آورد، رفتار و برخورد مناسبی ندارند و با لحنی سرزنش کننده با مادر صحبت می کنند و به او می گویند که چرا با داشتن یک فرزند باز هم مادر شده است و نیاز روانی و روحی مادر در آن شرایط سخت را نادیده می گیرند.
وی همین طور افزود: پرستاران، پزشکان و خیلی از پرسنل حاضر در بیمارستان با مشاهده مادری که فرزند دوم و پس از آنرا به دنیا آورده است او را بسیار سرزنش می کنند و از همان لحظات اول در او بیم و نگرانی از چگونگی بزرگ کردن بچه و دیگر مشکلات ایجاد می کنند.
کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیستم سلامت حاکم در کشورهای خارجی برای زوجی که بچه دار شده اند و شرایط بعد از زایمان مادر، تسهیلات ویژه ای در نظر می گیرد اما در کشور ما متأسفانه حتی در دوران زایمان برای مادر حامله هم هیچ نوع تسهیلات و مشوق های خاصی در نظر گرفته نمی گردد و بعد از زایمان هم مادر را کلاً فراموش می نماییم و افسردگی بعد از زایمان هم یکی از نتایج همین نوع رفتار است.
مختاری اشاره کرد: زایمان و مادر شدن در بین جامعه پزشکی امروز هم بیشتر بعنوان یک موضوع بالینی و گاه جراحی برشمرده می شود و بعنوان یک واقعه با ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی به آن نگاه نمی گردد.
وی اشاره کرد: سیستم سلامت ما نیازمند وقوع یک انقلاب فرهنگی هم در لایه سیاست گذاران و هم در لایه ارائه دهندگان خدمات و در رأس آنها جامعه پزشکی است تا بتواند همگام با نظام اجتماعی و فرهنگی کشور و در امتداد سیاست های تعیین شده در کشور جلو برود.
کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: وظیفه خطیر نظام سلامت، طراحی برنامه عملیاتی قوی برای تأثیر نقش تاریخی خود در افزایش جمعیت و فرزندآوری است، و دراین زمینه نیز مثل همه سیاست های حوزه سلامت، پزشکان و سایر کارکنان سیستم سلامت باید نقش محوری داشته باشند. شبکه بهداشت کشور ظرفیت خوبی برای فرهنگ سازی است و تغییر رفتار و فرهنگ اول باید از کادر سلامت شروع شود.


منبع:

1400/08/11
23:01:33
0.0 / 5
412
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
sunblog