پاسخ شورای عالی انقلاب فرهنگی به مخالفان مصوبه افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتشار اطلاعیه ای درباب علت و اهمیت مصوبه ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی توضیح داد.

پاسخ شورای عالی انقلاب فرهنگی به مخالفان مصوبه افزایش ظرفیت رشته های پزشکی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، به دنبال واکنش های رسانه ای پیرامون مصوبه جلسه ۱۵۵ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، با موضوع اجرائی سازی سیاست ها و ضوابط اجرائی آمایش آموزش عالی در عرصه سلامت در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر سرانه پزشک و پذیرش دانشجو به میزان سالانه ۳ تا ۵ هزار نفر، به مدت ۵ سال، موارد زیر جهت شفاف سازی موضوع و تنویر افکار عمومی ارائه می شود:
۱- در پاسخ به ادعای غیر کارشناسی بودن مصوبه، به اطلاع نخبگان، ذینفعان و عموم جامعه می رساند استدلال های موافق و مخالف پیرامون افزایش ظرفیت، بطور مبسوط در جلسات ۱۵۴ و ۱۵۵ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، ارائه گردید و توسط اعضا مورد بحث قرار گرفت. مبنای تصمیم در این نشست، آمار و اطلاعات موجود درباب ظرفیت پذیرش پزشکی در سالهای قبل و نیز فاکتورهای موجود از سرانه پزشکان در کشور و مقایسه آن با کشورهای مختلف بوده است. مطابق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرانه پزشک در کشور ۱۷/۸ پزشک در ۱۰۰۰۰ نفر است.
با حذف پزشکان غیرفعال در زمینه درمان این عدد به ۱۱/۸ کاسته می شود. وضعیت ایران در این شاخص در مقایسه با کشورهای عضو گروه ۲۰ حتی با درنظرگرفتن سرانه ۱۷/۸ در میان ۴ کشور آخر است.
این در حالیست که در کشورهای با سیستم سلامت پیشرفته سرانه پزشکان بین ۳۰ الی ۵۰ پزشک در هر ۱۰۰۰۰ نفر است. بدین سبب اگر طی ۵ سال آینده افزایش سالیانه ۳۰۰۰ نفری در پذیرش پزشکی در کشور داشته باشیم ۱۸ سال طول خواهد کشید تا سرانه پزشک در کشور به حد سیستم سلامت کشورهای پیشرفته برسد.
همین طور مصوبه مذکور بعد از استماع نظرات موافقین و مخالفین با حضور معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اجماع اعضاء به تصویب رسید. بدیهی است موضوع برای تصویب نهایی در جلسات آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح خواهد شد و حق نقد و بررسی تکمیلی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه شورای عالی محفوظ است.

۲- مسئله دیگری که طی چند روز گذشته مطرح گردیده است، خلط مبحث آمایش آموزش عالی پزشکی و حتی آمایش ارائه خدمات پزشکی و سرانه پزشک در کشور است.
این شورا همان گونه که به کمبود پزشک معتقد می باشد، توزیع نامتوازن پزشک را نیز یک چالش در سیستم سلامت می داند. پس خاطر نشان می شود این مصوبه، نافی وظیفه ذاتی وزارت بهداشت در آمایش عادلانه پزشک و امکانات درمانی نیست و افزایش ظرفیت پذیرش در قالب هایی همچون بومی گزینی دانشجویان پزشکی و عمل به قانون اصلاح بند(۳) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی بر عهده این وزارتخانه است.
بدیهی است افزایش ظرفیت حتی با فرض توزیع فعلی، می تواند تا حدودی مشکل کمبود امکانات در مناطق کمتر برخوردار را پوشش دهد. لازم به توضیح است علاوه بر مقایسه تطبیقی سرانه پزشک در کشور و سرانه پزشک در کشورهای با سیستم سلامت توسعه یافته و لزوم کاهش این فاصله و رسیدن به سرانه پزشک مطلوب، توجه به پیری جمعیت در دو دهه آینده، مهاجرت پزشکان ناشی از همه گیری کرونا و همین طور توسعه ظرفیت توریسم سلامت، نیاز به پزشک را در کشور دو چندان می کند.

۳- افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی خواسته منطقی نخبگان و دلسوزان کشور است. ظرفیت محدود پذیرش رشته پزشکی، علاوه بر عدم پوشش نیاز کشور به پزشک، موجب سرخوردگی قشر وسیعی از نخبگان شرکت کننده در کنکور سراسری علوم تجربی شده است. در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۵۰ هزار داوطلب در کنکور سراسری علوم تجربی شرکت داشته اند، اما کمتر از ۲ درصد از این تعداد در رشته های پزشکی و دندانپزشکی پذیرفته شده اند،
درحالی که بیش از ۲۰ هزار نفر از آنان معدل بالای ۱۹ داشته اند. رقابت سنگین و مخرب، هزینه های مالی سنگین برای آمادگی شرکت در کنکور رشته تجربی، گسترش بی عدالتی در دسترسی به فرصت های برابر تحصیلی و در کنار این موارد مهاجرت نخبگان مشتاق تحصیل در رشته پزشکی به خارج از کشور از نتایج ظرفیت پایین پذیرش پزشکی است.

۴- افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی، باتوجه به شرایط فعلی و همین طور نیاز آینده کشور مصوب گردیده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی محافظت لازم جهت جلوگیری از توسعه ظرفیت بیش از اندازه نیاز و مواجه شدن با مازاد پزشک در آینده را داشته است.
بدین سبب طرح بحث افزایش چند ده هزار نفری ظرفیت پذیرش پزشکی خلاف واقع و مخالف خواست شورای عالی انقلاب فرهنگی است. بدیهی است باتوجه به اهمیت موضوع برای عموم جامعه و امکان ایجاد التهاب در فضای ذهنی جامعه، شورای عالی انقلاب فرهنگی حق پیگیری نشر مطالب خلاف واقع را برای خود محفوظ می داند.
1400/09/02
16:28:44
0.0 / 5
517
تگهای خبر: آموزش , خدمات , رسانه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
sunblog