روند بازگشت و حضور دانشجویان در دانشگاه های مطرح جهان؛

بازگشت به دانشگاه، مساله این است

دانشجویان و اساتید که حدود دو سالی است از محیط دانشگاه دور بوده اند، می توانند امیدوار باشند با سرعت گرفتن واکسیناسیون و البته همراهی عمومی در رعایت پروتکلهای بهداشتی، بار دیگر حضور در کلاس و نشستن در پشت صندلی های دانشگاه را تجربه کنند.

بازگشت به دانشگاه، مساله این است

به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، ورود میهمان ناخوانده ای به نام کرونا در این دو سال، آرامش را از مردم جهان سلب کرده است. طوفانی که تمام عرصه های زندگیِ انسانِ قرن بیست و یکمی را تحت تاثیر قرار داده است. کرونا این روزها دیگر به بخشی از زندگی مردم جهان تبدیل گشته است. نظام آموزش عالی در سرتاسر دنیا هم از صدمه های ناشی از این طوفان سهمگین در امان نبوده و هنوز هم دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در جهان به شکل کامل بازگشایی نشده اند و در طول این مدت، دانشجویان و اساتید به جای تجریه حضور در کلاس های دانشگاه و آزمایشگاه و کتابخانه، کارهای آموزشی و تحقیقاتی را از صفحه نمایش تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ شان دنبال می کنند.

تلاش دانشمندان و پژوهشگران کشورهای مختلف در زمینه تولید واکسن کووید ۱۹، بارقه های امید را در دل مردم جهان روشن کرده است. روند واکسیناسیون کووید ۱۹ در خیلی از کشورهای جهان با سرعت خوبی پیش می رود و می تواند در کنار رعایت پروتکلهای بهداشتی بخصوص استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بعد از دو سال نویددهنده بازگشت به شرایط زندگی عادی و آخر محدودیت های کرونایی باشد. دانشجویان و اساتید هم می توانند امیدوار باشند که با سرعت گرفتن واکسیناسیون و کم شدن شیب مبتلا شدن به بیماری، بار دیگر حضور در کلاس و نشستن در پشت صندلی های دانشگاه را تجربه کنند.

اگرچه آموزش مجازی همچنان بعنوان بخش مهمی از فرایند آموزش در دانشگاه ها پیگیری می شود، اما برخی از دانشگاه های جهان با وضع قوانین مختلف، امکان حضور دانشجویان، اساتید و کارمندان را در محیط‍ های دانشگاهی فراهم نموده اند. برای حضور در محیط دانشگاه و استفاده از امکاناتی نظیر خوابگاه، سلف، کتابخانه، آزمایشگاه و...، عرضه کارت واکسیناسیون کووید ۱۹ در خیلی از دانشگاه های جهان الزامی است؛ استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده مثل کلاس درس، کتابخانه، آزمایشگاه، سلف، آسانسور و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، از دیگر الزاماتی هستند که دانشجویان باید در محیط دانشگاه آنها را مدنظر داشته باشند.

در این گزارش، برنامه ها، ضوابط و مقررات چند دانشگاه مطرح جهان را با هدف از سرگیری آموزش حضوری و بازگشت دانشجویان به محیط دانشگاه بررسی می کنیم:

دانشگاه "پرینستون" آمریکا

دانشگاه "پرینستون" آمریکا اعلام نموده همه اعضای این دانشگاه شامل اساتید هیات علمی، کارکنان، دانشجویان و افراد وابسته به دانشگاه پرینستون که به دانشگاه می آیند می بایست در برنامه آزمایش بدون علامت کووید ۱۹ این دانشگاه شرکت نمایند. مراکز واکسیناسیون کووید ۱۹ این دانشگاه تا آغاز تعطیلات زمستانی و اواخر ماه دسامبر سالجاری میلادی (۲۰۲۱) به فعالیت خود ادامه خواهند داد و طی آن به افراد رجوع کننده، واکسن های فایزر یا مدرنا تزریق خواهد شد.

کسانی که کاملاً واکسینه شده اند، باید هفته ای یک مرتبه و افرادی که از زدن واکسن معاف شده اند، باید هفته ای دوبار آزمایش بدهند. همه افراد می بایست در محیط های بسته از ماسک استفاده کنند.دانشگاه "کلمبیا" آمریکا

همه افراد وابسته به دانشگاه "کلمبیا" بدون در نظر گرفتن وضعیت واکسیناسیون می بایست همیشه در محیط های سربسته دانشگاه از ماسک استفاده کنند. افراد واکسینه شده امکان دارد بتوانند در فضای باز ماسک ها را بردارند اما افراد واکسینه نشده باید همچنان در فضاهای داخلی و خارجی دانشگاه از ماسک استفاده کنند. با این وجود افراد واکسینه شده می توانند در محیط بیرونی دانشگاه همچنان از ماسک استفاده کنند. تزریق واکسن کووید ۱۹ برای همه دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه الزامی است.

برنامه آزمایش و ردیابی دانشگاه کلمبیا یک برنامه نظارتی آزمایشی جدی کووید ۱۹ را به منظور کاهش خطر انتقال ویروس در محوطه دانشگاه کلمبیا در پیش گرفته است. افراد باید از کلیه پروتکلهای بهداشت عمومی دانشگاه که شامل ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی در صورت ضرورت است، پیروی کنند. لازم به ذکر است بعد از واکسیناسیون هم باید مدارک در رابطه با آنرا در یک برنامه بارگذاری کنند. پیش از بازگشت به دانشگاه هم باید دوره ایمنی کووید ۱۹ را بگذرانند.دانشگاه "هاروارد" آمریکا

دانشگاه "هاروارد" انجام واکسیناسیون کووید ۱۹ را برای همه اعضای خودش الزامی کرده است. این شامل دانشجویان، اساتید، کارکنان و محققان است. در صورتیکه بیشتر برنامه های دانشگاه هاروارد از پاییز از سر گرفته شده است، خدمات بهداشتی دانشگاه هاروارد (HUHS)، پروتکلهای چندگانه ای را برای مساعدت با پایین نگه داشتن نرخ ابتلای افراد به کووید ۱۹ اجرا کرده است.

دانشگاه هاروارد با شرکت آزمایش سلامت Color به منظور اجرای روند آزمایش دانشجویان همکاری کرده است و طی آن این شرکت، کیت های آزمایش را به دانشگاه ارسال و دانشجویان هم می توانند از آن استفاده کنند. انجام این پروتکل ها، بازگشت ایمن تری را به وجود می آورد و خطر شیوع بیماری کووید ۱۹ را می کاهد.

​به طور خلاصه میتوان گفت مواردی که انجام آن در این سه دانشگاه مشهور آمریکا لازم است به شرح زیر است:

۱. تزریق واکسن کووید ۱۹

۲. تایید واکسیناسیون خود در یک سامانه

۳. انجام مکرر تست

۴. استفاده از ماسک

۵. رعایت فاصله اجتماعی

۶. استراحت در منزل در صورت احساس بیماری

۷. تماشای کلیپ ها و ویدیوهای آموزش ایمنی عمومی کووید ۱۹ هنگام بازگشت به دانشگاه

دانشگاه سایمون "فریزر کانادا"

دانشگاه "سایمون فریزر" که یکی از دانشگاه های مطرح کانادا است هم در سایت خود اعلام نموده ارسال اظهارنامه واکسیناسیون برای تمامی افراد این دانشگاه الزامی است. مسؤلان دانشگاه تاکید کرده اند، دانشجویان می توانند وضعیت واکسیناسیون خویش را یا در وبسایت Thrive Health – SFU Vaccine Declaration ثبت و یا فرم تکمیل شده اظهارنامه واکسن را به آدرس covid۱۹@sfu.ca ایمیل کنند.

هنگام ارسال اظهارنامه چهار گزینه "بله، من کاملا واکسینه شده ام"؛ خیر، من تا حدی واکسینه شدم (تزریق یک دوز)"؛ "خیر، من واکسینه نشده ام"؛ "ترجیح می دهم پاسخ ندهم" وجود دارد که دانشجویان باید یکی از موارد را انتخاب کنند. اگر دانشجویان واکسینه شده باشند، باید عکسی از کارت واکسن خویش را تا پنجم نوامبر ۲۰۲۱ به دانشگاه ارسال نمایند.دانشگاه "واترلو" کانادا

همزان با انجام واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه "واترلو"، اساتید و کارمندان این دانشگاه، فرایند بازگشت دانشجویان شروع شده است. طبق مقررات اعلام شده از جانب مسؤلان این دانشگاه، رعایت فاصله گذاری اجتماعی بخصوص در فضاهای بسته شامل کلاس های درس، سالن های کنفرانس، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها، سالن های ورزشی، سلف ها باید مورد توجه قرار گیرد.

ورود به محوطه دانشگاه تنها با عرضه گواهی دیجیتال انجام واکسیناسیون با کد QR امکانپذیر است و حتی بازدیدکنندگان هم باید این گواهی را در هنگام ورود عرضه کنند. اقامت در خوابگاه های دانشگاه هم تنها برای افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده و آنرا در سایت مخصوص بارگذاری کرده اند، مجاز است.

دانشجویان بین المللی که خارج از کانادا واکسن کووید ۱۹ را تزریق کرده اند، باید از راه لینک مخصوص دولت کانادا، اطلاعات خویش را ثبت کرده و درصورت عدم دریافت مجوز، باید از راه دانشگاه نسبت به تزریق مجدد واکسن اقدام نمایند.کالج "دانشگاهی لندن"

این دانشگاه در سایت خود نوشته است: در کالج "دانشگاهی لندن"، سلامت و تندرستی در اولویت قرار دارد. اولویت ما همیشه این است که مطمئن شویم محوطه دانشگاه تا حد امکان ایمن است و احتمال خطر را برای همه افراد در محل به حداقل برسانیم و از دستورالعمل های رسمی بریتانیا پیروی نماییم. اگر احساس ناراحتی می کنید، باید در خانه بمانید. از شما انتظار داریم که مراقب خود باشید و همیشه در بیرون از خانه از ماسک استفاده کنید.

شما باید هفته ای دو بار آزمایش دهید و نتایج خویش را به سرویس سلامت همگانی بریتانیا و اپلیکیشن ویژه Connect to Protect گزارش دهید. اگر تست کووید ۱۹ شما مثبت شده باشد، احیانا بدن شما در مقابل این بیماری تا حدی مقاوم شده است با این وجود نمی توان تضمین نمود که بدن تمام افراد مقاوم خواهد بود ازاین رو هنگامی که خویش را قرنطینه می کنید، شستن مرتب دست ها را فراموش نکنید. در تمامی مکان های عمومی سرپوشیده ماسک زده و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

دانشگاه "هایدلبرگ" آلمان

دانشگاه "هایدلبرگ" آلمان به تازگی ایمیلی به دانشجویان خود ارسال و اعلام نموده که همه دانشجویان و کارکنان این دانشگاه باید تا تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۲ در مقابل کووید ۱۹ واکسینه شده باشند. دانشگاه هایدلبرگ اعلام نموده اگر دانشجویان دانشگاه تا تاریخ اعلام شده واکسن خویش را تزریق نکرده باشند، نمی توانند در کلاس ها و یا سایر کارهای دانشجویی شرکت نمایند. این دانشجویان می توانند فقط در دوره های آنلاین ثبت نام کنند، اما نمی توانند از خوابگاه ها استفاده کنند.

همچنین این دانشجویان مقررات انضباطی در مورد این دانشجویان اعمال خواهد شد. دانشگاه هایدلبرگ در ماه های ژوئیه و اوت، ایمیل هایی به دانشجویان ارسال کرد. براین اساس، دانشجویان واکسینه نشده باید به صورت منظم تست کرونا را انجام دهند.دانشگاه "سنگاپور"

دانشگاه "سنگاپور" یکی از بهترین دانشگاه های آسیا محسوب می شود. این دانشگاه هم برای ورود دانشجویان شرایطی را اعلام نموده است. این دانشگاه دستگاه های خودکار توزیع کیت های آزمایشی را در نقاط مختلف دانشگاه نصب کرده است. دانشجویان بعد از انجام آزمایش باید نتیجه آزمایش و گواهی واکسیناسیون را در برنامه uNivUS این دانشگاه آپلود کنند.

چندی پیش دولت سنگاپور در اطلاعیه ای اعلام نمود کارمندان واکسینه نشده، اجازه نخواهند داشت به محل کار بازگردند. در ابتدای فرایند واکسیناسیون دانشجویان این کشور، دانشجویانی که ساکن خوابگاه های دانشگاه های دولتی بودند، واکسینه شدند.

دانشگاه "چینهوا" چین

دانشگاه "چینهوا" درباره نحوه بازگشت دانشجویان گفته دانشجویان باید چند مدرک شامل تاییدیه صفحه برنامه بازگشت دانشجو به دانشگاه، کد سبز کیت سلامت پکن و گواهی نتیجه منفی آزمایش مجانی اسید نوکلئیک که طی ۷ روز گذشته انجام شده است را به کارکنان بخش ورودی دانشگاه عرضه کنند. بعد از ورود به محوطه دانشگاه، همه دانشجویان حتی دانشجویان خارجی هم باید این سه کار را انجام دهند.

دانشجویان در ترم جدید برای ورود به کلاس های درس، آزمایشگاه، کتابخانه، سالن ورزشی، سالن غذاخوری و سوپرمارکت ها باید نکات بهداشتی را به منظور پیشگیری و کنترل همه گیری رعایت نمایند و علاوه بر زدن ماسک، رفت و آمد غیر ضروری را به حداقل برسانند. محوطه دانشگاه به روی عموم بسته خواهد ماند، همه دانشجویان در محوطه دانشگاه باید همه رفت و آمدهای غیرضروری را به حداقل رسانده و از تماس با افراد خارج از محوطه دانشگاه اجتناب کنند.دانشگاه "توکیو" ژاپن

دانشگاه "توکیو" که در میان برترین دانشگاه های قاره آسیا قرار دارد، فرایند واکسیناسیون دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه را از تاریخ ۸ ژوئیه (۱۷ تیرماه) تا ۲۹ اکتبر (۷ آبان ماه) تکمیل کرد. با این وجود ورود به دانشکده ها به محدودیت های خاصی هم راه است و دانشجویان برای اطلاع از ضوابط و شرایط دراین زمینه باید به وبسایت دانشگاه رجوع کنند.

برای ورود به محوطه دانشگاه، تمامی دانشجویان، اساتید و کارمندان موظف می باشند دمای بدن و وضعیت جسمانی خویش را در سایت مدیریت سلامت دانشگاه ثبت کنند. در صورت مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹، فرد (دانشجو، استاد، کارمند) موظف است اطلاعاتی شامل زمان انجام تست، محل انجام تست، علایم بیماری، نام بیمارستان یا مرکز درمانی (درصورت بستری شدن)، علت های احتمالی مبتلا شدن به بیماری، زمان های ورود به محوطه دانشگاه طی دو هفته گذشته، کارهای انجام شده و مکان های حضور در دانشگاه را در بخش مربوط در سایت مدیریت سلامت دانشگاه ثبت کند.

در جمع بندی میتوان گفت، ضرورت تزریق هر دو دوز واکسن کووید ۱۹ و عرضه گواهی در ارتباط با آن، انجام غربالگری های منظم روزانه و جلوگیری از ورود دانشجویان، اساتید و کارمندان مشکوک به بیماری، در دسترس قرار دادن کیت های تشخیصی سریع، نظافت و ضدعفونی منظم فضاهای عمومی در دانشگاه ها، همچون اقداماتی است که اغلب دانشگاه های مطرح جهان با جدیت آنها را پیگیری می کنند و تمرکز بر اجرای دقیق و هدفمند این اقدامات، می تواند زمینه بازگشت دانشجویان به محیط دانشگاه و برگزاری حضوری کلاس ها را فراهم آورد.

منبع:

1400/09/17
13:41:29
0.0 / 5
485
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , خدمات
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
sunblog