در مراسم اختتامیه كتاب مثبت سه مطرح شد؛

امروز هیچ فریضه ای مهم تر از حفظ جوانی جمعیت نیست

به گزارش بلاگ سان مراسم اختتامیه و قرعه کشی جوایز پویش ملی کتابخوانی مثبت با حضور امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سینمافجر اسلامشهر برگزار گردید.

امروز هیچ فریضه ای مهم تر از حفظ جوانی جمعیت نیست

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، مراسم اختتامیه و قرعه کشی جوایز پویش ملی کتابخوانی مثبت با حضور امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سینما فجر اسلامشهر برگزار گردید.
حجت الاسلام سیدحسین موسوی اظهار داشت: حقیقت هایی پیرامون فرزند آوری وجود دارد و متأسفانه جمعیت به سمت تک فرزندی رفته است که برگرفته از سبک زندگی اسلامی نیست.
نویسنده کتاب مثبت ۳ بیان نمود: در جهت تبیین فرزند آوری مبادرت به سخنرانی هایی گسترده ای در جمع نخبگان مذهبی و دانشگاهی و مردم کردیم و اکثریت مردم این مورد را به چالش می کشیدند و ما صبورانه به شبهات و سوالات پاسخ می دادیم.
وی خاطرنشان کرد: در جهت تبیین مبحث فرزندآوری حتی در بین استان ها و جمع های متعدد علما رفتیم و متأسفانه انتقادهایی را از برخی بزرگان شنیدیم و این صحبت ها تبدیل به کتاب شد، این که با ابزار کتاب وارد مسأله ای مهم شویم دشوار می باشد بخصوص در این شرایطی که جامعه نمی پذیرد به سمت فرزندآوری برود و اهل کتاب هم نیست.
موسوی بیان نمود: کتابی که محصول یک هیئت مذهبی است، دومین کتاب پرفروش سال می شود، اگر مسیرتان به کتابفروشی های انقلاب می افتد متوجه خواهید شد با کتاب قدم بلند برداشتن دشوار می باشد.
وی تصریح کرد: به همت دوستان و همراهان طرح گردش مالی کتاب مثبت سه، مبلغ ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در چند ماه شد، این پویش بوی نفت نمی داد و هر کتابی حاشیه سودی داشت که این سود متوجه جوایز طرح شامل یک دستگاه آپارتمان و صد کارت هدیه یک میلیون تومانی شده است و بخشی هم متوجه دبیرانی شد که در هر استان توانستند با نگاه حکمرانی مردمی این حماسه را رقم بزنند.

نویسنده کتاب مثبت ۳ عنوان کرد: در ارتباط با آثار و فواید فرزند آوری ۱۱ مورد در کتاب بیان شده است، یکی از فواید فرزندآوری این است که خانواده هایی که سمت چند فرزندی می برند خانواده های قدرتمندی می شوند و از قدیم هر خانواده کم فرزند داشت آنرا ضعیف قلمداد می کردند و این نگاه درستی بود.
وی اظهار داشت: دهه ۶۰ نرخ باروری ۶.۴ دهم درصد بود و هر زن ایرانی به صورت متوسط ۶ و نیم فرزند می آورد و امروز نگران پیر شدن هستیم چونکه نرخ فرزندآوری به ۱.۶ دهم رسیده است، هم اکنون زن و شوهر خانواده ای را می سازند و دو فرزند هم نمی آورند و با این روند جمعیت ایران در آینده حفظ نمی گردد.
وی با قدردانی از بانکی پور فرد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان نمود: مجلس این قانون جامع جوانی جمعیت را تدوین و شورای نگهبان تصویب کرد و دولت سیزدهم اجرایی می کند.
موسوی اظهار داشت: این نگرانی وجود دارد، در دنیا هم این گونه است که فرزند نماد قدرت برای خانواده و جامعه به حساب می آید و جامعه ای که جوان زیاد دارد قدرتمند است. متأسفانه با این وضعیت که جلو می رویم ایران پیر می شود و دشمنان برای پیری ایران دندان تیز کرده اند، در این چند ماه که پویش راه افتاد آنقدر ما را تهدید کردند به صورت کلی رسانه های غربی و غیره به این موضوعات حمله می کنند.
نویسنده کتاب مثبت ۳ اظهار نمود: دشمن با جنگ نظامی نتوانست ما را از پای در بیاورد و ۳۶ هزار شهید دانش آموز فدای اسلام و ایران شده است، دشمن با جنگ روانی و رسانه ای و اقتصادی و ترکیبی نتوانست موفق شود اما برای پیر شدن ما دندان تیز کرده است.
وی اظهار داشت: جمعیت شناسان برپایه آمار متقن می گویند دو دهه دیگر ایران گرفتار پیری می شود و دیگر جوانی نداریم از تمامیت عرضی ما دفاع کند و مدافع حرم باشد، دهه شصتی ها باید کار را تمام کنند، عمده جمعیت جوان را به اینها اختصاص داده اند و از دهه ۷۰ به سمت تک فرزندی رفته اند. ورود به دانشگاه برای دهه شصتی ها سخت بود و بازار کار به سختی ایجاد می شد و ما امروز برای جمعیت جوان احتیاج به ظرفیت های لازم داریم و تنها ۷ سال دیگر فرصت داریم و این دهه شصتی ها بازنشسته می شوند و نیروی کار کم می شود. برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده باید کوشش کرد همان گونه که گذشتگان ایثار کردند.
موسوی تصریح کرد: پیش از این که مجلس قانون جوانی جمعیت را تصویب کند هیأت یا مهدی اسلامشهر اعلام نمود سیاست های تشویقی دارد و خانواده های زیادی استقبال کردند و قرار شد تابستان ۱۴۰۰ فرزند خویش را به دنیا بیاورند. ۱۹۰ نفر در طرح شرکت کردند و در تابستان و پاییز ۱۴۰۰ تعداد ۳۰ فرزند متولد شد این که ما معتقدیم جریان حلقه میانی می تواند کارهای بزرگی انجام دهد همین است در این میان ۹ فرزند که طبق میثاق در تابستان متولد شده بودند از جوایز نقدی وغیرنقدی بهره مند شدند.

امروز هیچ فریضه ای مهم تر از حفظ جوانی جمعیت نیست
در ادامه امیرحسین بانکی پور فرد عنوان کرد: خوشبختانه با تلاشهای گسترده گفتمان جوانی جمعیت در جامعه شکل گرفته است. در دورانی بود که هر کس برای جمعیت جوان کاری می کردند مورد سرزنش قرار می گرفتند، به یاد داریم زمانی مراسم خاکسپاری مدافعان حرم و شهدا مظلومانه برگزار می شد و خیلی ها سرزنش می کردند اما وقتی حججی شهید شد این مهجوریت کنار رفت و مدافعان حرم عزت پیدا کردند.
وی بیان نمود: خدا را شکر در بحث جمعیت هم همینطور است و این مورد مهجور نیست، با تصویب قانون جوانی جمعیت و تبدیل شدن این مساله به گفتمان در کشور هم اکنون همه جا صحبت از جوانی جمعیت و خانواده است و مردم به میدان آمده اند.
بانکی پورفرد خاطرنشان کرد: با یک حرکت باید نرخ باروری را جا به جا نماییم چون آمار پایین است باید این جمعیت برکت پیدا کند، نشست های مخلصانه هیأت یا مهدی اسلامشهر تبدیل به جریان شده و باید این ادبیات را ارتقا دهیم تا قانون جوانی جمعیت مطالبه مردم باشد.
وی تصریح کرد: یک زمانی کمک می شد تا هزینه ناباروری را حل نماییم، ۳ میلیون زوج نابارور هزینه بالایی است هم اکنون فعالان جمعیت ۹۰ درصد از هزینه ها را زیر پوشش قرار داده اند و هر زوج سال ۱۴۰۰ اقدام نماید تأمین اجتماعی و سلامت هزینه را می پردازد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر فرد در بخش خصوصی درمان شده باشد میزان ۵۰ درصد تعرفه پرداخت می شد اما در جلسه ای که با شورایعالی بیمه برگزار شد ۹۰ درصد از پرداخت خصوصی در زمینه ناباروری تأمین خواهد شد. بعضی از اقلام پیش از اسفند زیر پوشش بیمه ناباروری نبود اما با این تصویب چند قلم وارد شد و هفته گذشته در جلسه ای در شورایعالی بیمه قرار شد اختصاص پیدا کند.
بانکی پورفرد اظهار داشت: با این طرح سه میلیون زوج را میتوان بارور کرد، اما جبهه مردمی باید برای فرزندآوری و تحقق قانون جوانی جمعیت مطالبه گری کند تا به جای کوشش برای رفع زوج های نابارور، دستگاه هایی که کوتاهی می کنند به صورت ملی مطالبه گری شود.
وی اضافه کرد: در قانون جوانی ۲۱ مانع برای فرزند آوری شناسایی شد و برای هر یک مواردی در نظر گرفتیم تا حل شود در این قانون تسهیلاتی که دو سال قبل بود ۵ برابر شد، حتی جوانانی که سال ۹۹ ازدواج کرده بودند و موفق به دریافت وام نشده بودند توانستند از ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان وام بهره مند شوند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان نمود: سال قبل ۹۰۰ هزار نفر موفق به دریافت وام شدند، از فروردین سال جاری هم وام ها شروع شده است، اگر این قانون کامل اجرا شود مشکلات فرزند آوری به صورت کامل رفع می شود. مردم و افکار عمومی باید پای کار بیایند و مطالبه گری از بانکها و دستگاههای اجرایی صورت بگیرد و مدیران بدانند اگر کار انجام ندهند مردم ضد آنان بسیج می شوند.
بانکی پور فرد اظهار داشت: خالصانه عملیات تصویب قانون را انجام دادیم و امروز ابزار قانونی در دست است، رهبری ده سال است در اینباره سفارش می فرمایند که این کار احتیاج به قانون دارد، امروز قانون دست ما را گرفته و ابلاغ گردیده و دو روز قبل رئیس جمهور در ستاد ملی جمعیت گفت تسهیلات قانون جوانی جمعیت زودتر باید اجرایی شود و دستور فوری دادند.

وی عنوان کرد: همه باید قوای خویش را متمرکز کنند که قانون اجرایی شود و بعد اثرگذاری سراسری می شود که آثار و برکات زیادی دارد ۳۰ سال قبل در هر خانه ای پر از بچه بود و امروز پر از جوان و میانسال است و ۳۰ سال دیگر پر از سالمند است و آن روز فرصت جبران نیست. مهم ترین نقطه موفقیت مسئله جمعیت است اگر جمهوری اسلامی همه موفقیت ها را داشته باشد اما جمعیت پیر باشد تمام این موفقیت ها از بین می رود و به پشتوانه جمعیت می تواند موفقیت به دست بیاورد، امروز هیچ فریضه ای مهم تر از حفظ جوانی جمعیت نیست.
عظمت و نام ایران و ترویج تمدن و فرهنگ اسلامی ایرانی احتیاج به نیروی انسانی دارد
در ادامه امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان کرد: هیأت مذهبی یا مهدی در مورد مساله جمعیت احساس مسئولیت کرده و پای کار است و عزیزان این پیام را به درستی درک کرده اند.
وی بیان نمود: بنده از سال ۸۸ درگیر بحث جمعیت در مجلس بودم و اولین باری که شورایعالی انقلاب فرهنگی بحثی را در بحث های جمعیتی بیان کرد و رهبری دستور دادند مبحث را با مجلس طرح کنند کمیته ای در مجلس تشکیل گردد آن موقع بنده مسئول کمیته بودم و چندین طرح را دنبال و مطالعات گسترده در مورد جمعیت جهان و جمعیت شناختی از آن جمله بود.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: ما نگران شدیم بعضی از قومیت های ایرانی حذف شوند چونکه نرخ باروری این قدر کاسته شده بود که فرهنگ تمدن ایرانی همچون زبان گیلکی که بعضی از ممیزات تمدن ماست به خطر بیفتد.
وی خاطرنشان کرد: تلاش هایی شد تا اخیراً در مجلس طرح جمعیت و خانواده به نتیجه رسید همان گونه که پدران و مادران عزیز ما در گذشته فرزندانی را تقدیم کرده اند نسل امروز هم وظیفه ای سنگین دارند، اگر به یک نسل قبل برگردیم خانواده ای را به یاد نمی آوریم که ۶ فرزند نداشته باشد.
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: فرزندان عزیزی بودند که کیان این کشور را حفظ و فداکاری کردند و ما خانواده ای با ۹ شهید داریم و هر چند یک سوم والدین شهدا در قید حیات هستند بیشتر از ۳۰۰ نفر از والدین بیشتر از ۳ شهید داده اند.
وی اظهار داشت: کشوری که جمعیتش کم شود بدون پشتوانه می شود و مجبور می شوند کشور را با مهاجرین اداره کند، چون فاقد نیروی انسانی است تا اقتصاد و زندگی را اداره کند، کشوری مانند سوئیس زبانزد در رفاه است و یک سوم این کشور مهاجر هستند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان نمود: ایران در سالهای بعد به سالمندی می رسد و چون احتیاج به نیروی کار دارد مجبور به استفاده از نیروی اتباع هستیم. والدین و جوانان باید از این زاویه احساس مسئولیت کنند چون عظمت و نام ایران و ترویج تمدن و فرهنگ اسلامی ایرانی و تمدن شیعی و خاندان (ع) در این دوره احتیاج به نیروی انسانی دارد تا آنرا پیش ببرد امید است با این حرکت مردمی در حوزه فرهنگ سازی کار شود و با حمایت دولت طرح پیش رود.
قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: والدین برای تربیت این فرزندان هم وظیفه سنگینی برعهده دارند امید است نسل حاضر هم بتوانند موفق عمل کنند و فرزندان مؤثری را تربیت کنند و با تربیت نسلی آماده ظهور نزدیک شود.
اسامی برندگان اختتامیه کتاب مثبت سه به شرح زیر است: نفر اول برنده واحد آپارتمان مسکونی: محمدرضا صابر برندگان جوایز ده میلیون ریالی: فاطمه علی نیاخطیرکلائی
مریم قربانی فرح آباد
غزاله صفری
زهرا هژبری
زیور کرمی
فاطمه صائمیان
معصومه زارع زاده ایوری
امیر فرجی
ایران کردبچه
رباب نوروزی
بایرام گل فرهمند
سودابه درویشوند
محمد کاظمی
علیرضا دهقان بهابادی
مهدی محمدی
مریم جدیدی اول
فاطمه قلی زاده
شهرزاد عابدی
مرضیه طهماسبی ابدر
امیرحسین جامئی
کریم برزگر
نصیر جلیلی پیران
سنا قاسمی
علیرضا کربلایی زاده
فاطمه جلفائی فتوحی
معصومه نظام
حمید فرخ منش
پیمان حسین زاده رنجبر
میثم ذوالفقاری
علی اکبر یوسف پور
صبا امیدی
وحیده خبازیان
محمدحسین صابری
احمد تقی زاده
ناهید محمدی
شهین اکرامی عیسی لو
صفیه آقامحمدیان شعرباف
ابوالفضل دلاوری نوغابی
محبوبه مشمول
زکیه ضرغام زاد
رجب دارات
اسماعیل کوچکی
سحر سایری
اکرم آمره
سیدمحمد گنجی
زینب گل احمدی
بهروز بهزاد
رضا سبزی
غلامرضا تقوائی تبار
فاطمه تعطیلی
فاطمه دهقانزاده بافقی
محمدصادق مطیع رسول
علی محمد شبستری
فاطمه خداوردیان
بتول حبیب الهی
رقیه سادات حسینی
محمدمهدی باقری
طاهره کاظمی
زهرا عبدالعلیان
طاهره گل محمدی
مهدی یوسفی
سمیه دستخون
محمدعلی سلمانی نژاد
مدینه ادراکی
راضیه دباغی
فاطمه کرمی اکبرآبادی
فرشته رنجبر
گلنار باقری
فاطمه جندقیان
فهیمه فخربافقی
طاهره یزدانی
سلطنت ناصری
فرامرز امیریان
حسن دارابی
پوران شجاعی کاریزی
رقیه مرگانی
ژیلا لحنی
زکیه کلانتری
اسماً ذاکری
نازی زنداکبری
میلاد معتمدی
الهام محمودی
فهیمه مددی
احمد تاجیک
علی صنوبری
امیر آقایی
رسول نویدی
فاطمه بیگم حسینی
لیلا شهیدی
سارا جعفری
سوسن نوروزی
سحر نخودکار
فاطمه خاکشور
ایمانه خیامی
محدثه غیاثی طرزی
افسانه رمضانی مالشیخ
عمران قریب
کیانا مصطفائی
حسین زارع عصمت آباد
حمید زرگری عزت

1401/03/07
08:13:28
0.0 / 5
405
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
sunblog