رئیس دانشگاه تهران خبر داد

آغاز پذیرش دانشجو در دانشکده تازه تاسیس تجارت و مالیه

بلاگ سان: رئیس دانشگاه تهران از آغاز پذیرش دانشجو در دانشکده تجارت و مالیه این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: دانشجویان از اول مهر می توانند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های تجارت و مالیه تحصیل کنند.

آغاز پذیرش دانشجو در دانشکده تازه تاسیس تجارت و مالیه
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در نشست تبادل تفاهمنامه در میان دانشکده تازه تأسیس تجارت و مالیه با سازمان ها، مراکز و شرکتهای در رابطه با فعالیت این دانشکده، اظهار داشت: دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران با وجود این که فقط چند ماه از تأسیس آن می گذرد اما به علت نگاههای ابتکاری که در این دانشکده پیگیری شده است، درحال تبدیل به یکی از دانشکده هایی است که طرفداران زیادی در جامعه و صنعت پیدا کرده است.
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: فلسفه وجودی ایجاد دانشکده های جدید در دانشگاه تهران، همچون تأسیس دانشکده تجارت و مالیه، این است که در ساختارها و نهادهای جدیدالتاسیس در دانشگاه تهران راه متفاوتی را نسبت به دانشکده های سنتی در پیش گیریم تا ارتباط دانشگاه و جامعه پررنگ تر شود. اعتقاد داریم شکل گیری یک کار و فضای جدید، نمی تواند در ساختارهای سنتی پا بگیرد؛ بلکه حتما باید نهادسازی جدید شکل بگیرد تا بتوانیم آنرا عملیاتی نماییم.

دکتر مقیمی تصریح کرد: در ساختار دانشکده های جدیدالتاسیس این طور فکر نمی نماییم که دانشگاه همه چیز را می داند و محیط بازار و صنعت هم فقط باید یادگیرنده باشد؛ نگاه مان در دانشکده های جدید این طور نیست که بخواهیم رابطه یکطرفه آموزش به محیط صنعت را تعریف نماییم. بلکه باید یک حالت تعاملی وجود داشته باشد؛ به این معنا که ذی نفعان یک حوزه تخصصی در جامعه و صنعت که صاحب تجربه و دانش ضمنی هستند، در کنار دانشگاه قرار گیرند و دانشگاه نسبت به تبدیل این تجربه و دانش به نظریه ها و مدلهای مختلف آموزش پذیر اقدام نماید. ازاین رو در این مدل، تعامل بین دانشگاه و صنعت یک تعامل طرفینی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی فراهم آمدن زمینه پیوند مباحث نظری و نظریه با مباحث عملی در بستر دانشکده تجارت و مالیه را یکی از اهداف راه اندازی این دانشکده ذکر کرد و عنوان کرد: در کنار پذیرش دانشجو که به شکل رسمی ولی با اسلوب های جدید، روش های تدریس و محتواهای علمی متفاوت در دانشکده تجارت و مالیه صورت می گیرد، باید سرفصل ها و منابع و دروسی برای رشته های این دانشکده تعریف شود که هم نظم و چارچوب علمی خویش را داشته باشد و همزمان پاسخگوی نیازهای بازار هم باشد.
دکتر مقیمی با اشاره به اینکه دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران، دانشکده ای میان رشته ای از اقتصاد، مدیریت، کارآفرینی، علوم اجتماعی و فنی - مهندسی است، اظهار داشت: در گروههای علمی تعریف شده برای این دانشکده، از همه این حوزه ها کمک گرفته شده است تا با تعامل و هم افزایی که بین رشته های علمی صورت می گیرد، بتوانیم یک خروجی بسیار موفقی را برای عرصه عمل در جامعه فراهم نماییم و در عین حال، عرصه های تئوریک و نظری را هم ارتقا دهیم.

رئیس دانشگاه تهران در تشریح الزاماتی که دانشگاه را به سمت تأسیس دانشکده تجارت و مالیه سوق داد، اظهار داشت: حوزه تجارت و مالیه یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است. در دانشگاه تهران تابحال دانشکده مدیریت به این مقوله پرداخته است ولی فلسفه شکل گیری دانشکده مستقل تجارت و مالیه که در ارتباط نزدیک با دانشکده مدیریت خواهد بود، این است که می خواهیم به صورت عمیق و تخصصی، بحث های در رابطه با تجارت و مالیه را دنبال نماییم.
وی ادامه داد: کارکردهایی که از گروه مالی در دانشکده مدیریت مطالبه می شود بسیار وسیع است و در ساختار موجود در دانشکده مدیریت نمی گنجید؛ بنابراین طلب می کرد که ساختار جدیدی با یک رویکرد عملگرا پیشه خودمان نماییم که در نهایت، دانشکده تجارت و مالیه منطبق با این رویکرد شکل گرفت.

دکتر مقیمی تصریح کرد: در شعار دانشگاه تهران که تحقق دانشگاه کارآفرین را با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی و بر اساس نوع مدیریت جهادی تعریف کرده ایم، تمام تلاش مان این است که مفروضات دانشگاه کارآفرین که دانشگاه نسل ۳ و ۴ معرفی می شود در دانشگاه به اجرا درآید و قید مسئولیت پذیری اجتماعی هم ناظر بر این است که معتقدیم دانشی باید تولید شود که بعنوان علم نافع بوده و نفع آن به جامعه برسد.
استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اینکه تعامل بین دانشگاه و نهادهای مالی و تجاری به ارتقای وضعیت کشور در حوزه های بورس، بیمه، امور مالیاتی و گمرکی و غیره کمک می نماید، خاطرنشان کرد: همیشه این گلایه از ناحیه بخش صنعت و تجارت در عرصه عمل مطرح می شود که نگاه عام به تربیت دانشجویان وجود داشته و وقتی فارغ التحصیلان دانشگاهی به حوزه های مختلف گمرک، امور مالیاتی، بورس و بیمه ورود می کنند، مشاهده می شود که هر چند آنچه در دانشگاه فرا گرفته اند دارای چارچوب های علمی و مبتنی بر نظریه های جدید علمی است، اما آموخته های این دانش آموختگان برای مؤثر واقع شدن در عرصه عمل، کافی نیست.

وی از آغاز پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده تجارت و مالیه از مهر ماه ۱۴۰۱ اطلاع داد و درباره گرایش داوطلبان ورود به آموزش عالی به مباحث مورد دغدغه دانشکده تجارت و مالیه، اظهار نمود: رشته های در رابطه با مباحث تجاری و مالی به رشته هایی بسیار پرطرفدار در بین شرکت کنندگان در کنکور تبدیل گشته است. رشته های تجارت و مالیه به رشته های اول و دوم در کنکور حوزه علوم انسانی تبدیل گشته اند و از آنجاییکه داوطلبان گروههای آزمایشی ریاضی و تجربی هم می توانند این رشته ها را انتخاب کنند، شاهد می باشیم که در گروه آزمایشی ریاضی تعداد افرادی که رشته های مالی و تجاری را جزو اولویت های اول انتخاب می کنند رو به فزونی رفته است.

رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش به فراگیر شدن رویکرد تاسیسی دانشگاه تهران در زمینه راه اندازی دانشکده های میان رشته ای، اظهار داشت: وقتی دانشگاه تهران بعنوان نماد آموزش عالی کشور یک موضوعی را دنبال می کند، همه دانشگاه ها و نهادهای علمی در همان مسیر حرکت می کنند. ازاین رو در راه اندازی دانشکده های جدیدالتاسیس باید یک پایه و مبنای درستی را بر مبنای منطق علمی پایه گذاری نماییم تا یک جریان سازی درست در محیط علمی در ایران و حتی منطقه ایجاد نماید.
وی ضمن اشاره به این که دانشگاه تهران هم اکنون در بعضی رشته ها و دانشکده ها، رهبری علمی را در منطقه برعهده دارد، اضافه کرد: در بعضی حوزه ها، کشورهای دیگر دارند از روش های ما الگوگیری می کنند. کشورهای همسایه هم به موضوعات و مقوله هایی نظیر تجارت و مالیه خیلی اقبال نشان می دهند.
دکتر مقیمی ضمن اشاره به نشست اخیر هیأت دانشگاهی دانشگاه تهران با دکتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق و مسئول مؤسسه پیشبرد توسعه عراق، اظهار داشت: یکی از مباحثی که از جانب آقای عادل عبدالمهدی عنوان شد، بحث تعاملات و تجارت و کسب وکارهایی بود که باید بین ایران و عراق باید شکل بگیرد تا به روابط تجاری دو کشور کمک نماید. ازاین رو از دانشگاه تهران کمک خواستند که برای تربیت متخصصان و افرادی که بتوانند روابط دو کشور در فضای کسب و کار و تجارت را توسعه دهند، نقش آفرین باشد.

رئیس دانشگاه تهران در انتها این نشست، به تنگناهای مالی آموزش عالی کشور اشاره نمود و در عین حال گام های تاسیسی و نهادسازی در دانشگاه را امری اجتناب ناپذیر دانست و اظهار داشت: دانشگاه تهران به لحاظ منابع مالی به شدت در مضیقه است چونکه بیشتر از ۹۵ درصد بودجه ای که به دانشگاه تهران اختصاص پیدا می کند صرف حقوق و دستمزد می شود و بخش عمده ۵ درصد دیگر هم به طور عمده بودجه جاری است.
وی ادامه داد: روندی که طی آن، ۲۰ مرکز، مؤسسه و شرکت جهت کمک به تکوین و شکل گیری دانشکده جدید تجارت و مالیه اعلام آمادگی کرده اند، یک روند امیدبخش و فرصت خوبی برای ایجاد اعتماد متقابل است. البته این اعتماد به دست نمی آید مگر این که در کارهای مشترک مان حس رضایت را در مخاطبین خود ایجاد نماییم.

رئیس دانشگاه تهران در زمان تبادل تفاهمنامه های منعقدشده بین دانشکده تجارت و مالیه و مراکز و مؤسسات و شرکتهای مرتبط، خاطرنشان کرد: متأسفانه تفاهمنامه ها گاهی اوقات در حد تفاهمنامه باقی می مانند. ازاین رو امیدواریم تلاش مضاعفی برای عملیاتی شدن تفاهمنامه هایی که با دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران منعقد شده است، صورت گیرد.
منبع:

1401/04/16
14:35:37
0.0 / 5
422
تگهای خبر: آموزش , تدریس , دانشگاه , شركت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog