رئیس دانشگاه تهران اعلام كرد

اجرای بسته جدید تحول آموزش دانشگاه تهران از مهر ماه

رئیس دانشگاه تهران درباره سازوکارهای دانشگاه در دوره مدیریتی جدید جهت تقویت فعالیتهای دانشجویی در انجمن های علمی دانشجویی، اظهار داشت: فعالیت ۱۴۳ انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه تهران ظرفیت و سرمایه بسیار ارزشمندی است که باید پاس داشته شود و حتی فعالیت در انجمن های علمی بعنوان یک امتیاز در زمینه جذب هیئت علمی در نظر گرفته شود چونکه تجربه نشان داده است که این افراد مسئولیت پذیر بوده و به مرحله خودشکوفایی رسیده اند و نسبت به علم و دانش تعصب دارند و فعالیت آنها در دانشگاه نه از سر تکلیف بلکه از روی عشق و علاقه است.

اجرای بسته جدید تحول آموزش دانشگاه تهران از مهر ماه
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی، در بیان مصداق های دیگر برای تثبیت جایگاه انجمن های علمی دانشجویی در دانشگاه، تصریح کرد: بعنوان نمونه، یکی از مولفه ها برای پذیرش دانشجوی استعدادهای درخشان، عضویت و فعالیت در انجمن های علمی دانشجویی با تایید این نهاد علمی در نظر گرفته شود.
رئیس دانشگاه تهران در ادامه تشریح سازوکارهایی که دانشگاه تهران برای توجه بیشتر به انجمن های علمی در نظر گرفته است، اظهار داشت: طرحی توسط دانشگاه تهران تهیه شده که بر مبنای آن پیشنهاد شده است که پرداخت به اعضای هیئت علمی بر مبنای اثربخشی و کارایی ایشان در تحقق اهداف و مأموریت های دانشگاه صورت گیرد. این طرح در جهت رهنمودهای رئیس جمهور محترم تهیه شده است و با دستور ایشان در دستور کار شورای حقوق و دستمزد قرار گرفته و درحال عملیاتی شدن است.
وی یکی از محورهای اثربخشی اعضای هیئت علمی در تحقق اهداف و مأموریت های دانشگاه را میزان همکاری با تشکل ها و انجمن های علمی دانشجویی برشمرد و تصریح کرد: امتیازگذاری درباره این که اعضای هیئت علمی چقدر برای انجمن های علمی زمان می گذارند، باید در دستورالعمل های در ارتباط با ارتقاء و پرداخت حقوق وارد شود.
دکتر مقیمی با تکیه بر این که همکاری اعضای هیئت علمی با تشکل ها و مبحث شاگردپروری باید در معیارهای ارتقاء لحاظ شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون درباره این که یک عضو هیئت علمی چقدر در شاگردپروری موفق بوده و توانسته است دانشجویان را ارتقاء دهد، شاخصهای مشخصی وجود ندارد و بطور قطع یکی از مصداق های بارز آن، همکاری با انجمن های علمی و مشارکت در برنامه های آموزشی و پژوهشی آنها است.
انجمن های علمی فرمانده کمپ های مهارت آموزی و کارورزی می ‎شوند
رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگر سخنانش از اجرای بسته جدید تحول آموزش دانشگاه تهران از مهر ماه اطلاع داد و تصریح کرد: در این بسته تحولی، یک سهم مهمی برای انجمن های علمی دانشجویی دیده شده است. رشته های علمی باید هر سه سال یک مرتبه به روز شود و انجمن های علمی باید در این بروزرسانی فعال باشند تا تحول در نظام آموزشی اتفاق بیفتد. از فعالان انجمن های علمی دانشجویی انتظار می رود تا حقیقت های بیرونی در بازار کار را منعکس کنند و درباره چگونگی تحول، به روزکردن، بازبینی یا بازمهندسی رشته ها و سرفصل دروس اظهارنظر نمایند.
دکتر مقیمی همینطور به نقش فعالان انجمن های علمی دانشجویی در اجرای تفاهمنامه دانشگاه تهران با سازمان فنی وحرفه ای کشور به منظور مهارت آموزی دانشجویان اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این تفاهمنامه، محیط بسیار خوبی برای کارورزی در شهرک های صنعتی فراهم می شود. در یک شهرک صنعتی که نزدیک به ۲ هزار شرکت مستقر هستند، کمپ های علمی به فرماندهی انجمن های علمی و با راهنمایی استادان برگزار خواهیم کرد تا دانشجویان به تناسب رشته ها به مدت مشخصی با محیط کار و صنعت آشنا گردند.
رئیس دانشگاه تهران درباره تخصیص اعتبار برای فعال سازی انجمن های علمی دانشجویی در زمینه فعالیتهای پژوهشی هم اظهار نمود: با این اعتبارات پژوهشی، محقق پروری می کنیم؛ عجین شدن دانشجو با پژوهش در دوران دانشجویی یک نوع سرمایه گذاری برای آینده کشور است؛ چون وقتی این دانشجویان در جایگاه هیئت علمی یا پژوهشگران ارشد قرار می گیرند، مسیر پژوهش پروری و محقق پروری را تجربه کرده‎اند و بازدهی آنها برای جامعه نمایان تر خواهد بود.
به گزارش امور سامانه ها و روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، مراسم تجلیل از برگزیدگان و عوامل اجرایی چهاردهمین جشنواره بین المللی حرکت با حضور دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، دکتر هادی بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمدعلی اسلامی مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در تالار امیرکبیر معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.1401/04/30
11:29:27
0.0 / 5
375
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog