صفر تا ۱۰۰ نوبت اول كنكور ۱۴۰۲ در نشست خبری رئیس سازمان سنجش:

از اعلام زمان توزیع کارت آزمون تا تغییرات شکلی کنکور 1402

بلاگ سان: دکتر عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش آموزش کشور و معاون این سازمان در نشست خبری امروز، 17 دی ماه درباره ی برگزاری آزمون، نحوه دفترچه سؤالات، قطع اینترنت، اعلام نتایج اولیه و زمان صدور کارت ورود به جلسه آزمون توضیحاتی ارائه دادند.

از اعلام زمان توزیع کارت آزمون تا تغییرات شکلی کنکور 1402
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در نشست خبری رییس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ عنوان شد که علاوه بر افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور، تعداد دفترچه های سؤالات این آزمون نیز نسبت به سالهای قبل افزایش شایان توجهی یافته است.

اینترنت، آخرین حلقه امنیتی کنکور است
دکتر عبدالرسول پورعباس در این جلسه خبری اظهار داشت: در رابطه با برگزاری کنکور، اینترنت به عنوان آخرین حلقه امنیت کنکور مطرح است. بر طبق مصوبه ای که در دستور العمل شورای امنیت کشور، قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور بصورت سراسری یا نقطه ای مطرح گردیده است. دراین زمینه درخواست خودرا به دبیرخانه شورای امنیت کشور ارسال کرده ایم و در صورت تصویب ابلاغ می شود. نحوه اجرا و عملکرد با وزارت ارتباطات است و اختیار کامل با این وزارتخانه است. فهرست تمام نقاط مورد نظر را با امضای وزیر علوم و سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کرده ایم و انتظار داریم که تصویب شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد: این مسیر، مطالبه مردم و داوطلبین است. برای اینکه بین ۸ تا ۱۶ میلیون از جمعیت درگیر این مساله هستند و زحماتی برای رسیدن به این مرحله کشیده اند، سازمان سنجش نیز برای زحماتی که کشیده و پیچیدگی کار تصمیم دارد امنیت کنکور را به نقطه کمال برساند.

مسائل فنی قطع اینترنت در اختیار وزارت ارتباطات است
پور عباس در ادامه اشاره کرد: همه جوانب امر پیش بینی شده و نقطه کمال آن محدود کردن اینترنت هم راه است که این مساله بستگی به نظر وزارت ارتباطات دارد. ما میخواهیم عکس و فایلی ارسال و دریافت نشود نه این که اینترنت بطور مطلق قطع شود. این مساله از نظر فنی در اختیار وزارت ارتباطات است.
وی افزود: ما انتظار داریم در مدت سه ساعت برگزاری کنکور وزارت ارتباطات این امنیت را به جوانان و داوطلبان هدیه بدهد تا دانشجویان با خیال آسوده به آزمون خود بپردازند.
پورعباس اشاره کرد: تلاش داریم که بامداد روز آزمون هم امکان گرفت عکس مقدور نباشد، برای این مساله از تمام امکانات خود نیز بهره برده ایم. اما الان تجهیزاتی که در اختیار داوطلبان هست با آن داوطلبانی که به قصد تقلب وارد جلسه امتحان شده اند و برای این مساله اجیر شده اند، می توانند در حد یک ثانیه با دستگاهی که در اختیار آنها قرار داده شده عکس را بگیرند و به بیرون از جلسه ارسال نمایند و برگشت جوابهای این برگه ارسال شده با یک دستگاه تلفن قابل دریافت است. هر چند سال قبل راه برگشت برگه ی ارسال شده به بیرون را بستیم اما با محدود کردن شبکه اینترنت باید راه ارسال برگه به بیرون را ببندیم. این مساله مستلزم این است که وزارت ارتباطات با ما همکاری کند.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد: ما می دانیم که شبکه اینترنت شبکه حساسی است و کسب وکار مردم با این شبکه ارتباط دارد. همین طور سلامت مردم در بیمارستان ها با این شبکه ارتباط دارد. راضی به مختل شدن این امور نیستیم اما از طرف دیگر جمعیت چند ده میلیونی ما متقاضی این هستند که امنیت آزمون به شدت بالایی تامین گردد.
وی درباره ی تغییرات آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها اظهار داشت: با درخواستی که از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری داشتیم؛ روسای دانشگاه های معین سراسر کشور به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر برای برگزاری کنکور انتخاب شده اند. بهمین منظور، جلسات مختلفی با روسای دانشگاه معین برگزار کرده ایم.

آزمون نوبت اول می تواند آزمایشی باشد
معاون وزیر علوم افزود: کنکور ۲ مرتبه در سال برگزار می گردد و ما در آستانه برگزاری نوبت اول کنکور قرار داریم. امیدوار هستم که داوطلبان بتوانند نتیجه خوبی کسب کنند و اگر نتیجه مناسبی به دست نیاورند، می توانند آزمون نوبت اول را یک آزمون آزمایشی بدانند.

۲۵ دی، شروع توزیع کارت ورود به جلسه
رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباب زمان توزیع کارت نخستین مرتبه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد: کارت ورود به جلسه نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، روز یکشنبه ۲۵ دی ماه در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر می شود و داوطلبان باتوجه به اطلاعات روی کارت خود می توانند از محل و زمان برگزاری آزمون باخبر شوند.
وی با اعلان اینکه جمعیت قابل توجهی درگیر کنکور می شوند توضیخ داد: نه فقط داوطلبان بلکه اعضای خانواده و بستگان نزدیک آنها نیز درگیر آزمون ورود به دانشگاه ها می شوند. اینطور می توان اظهار داشت که حدود ۸ میلبون نفر بصورت مستقیم درگیر پروسه برگزاری آزمون هستند.
دکتر پورعباس درباره ی تغییرات آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها اظهار داشت: در آستانه برگزاری نوبت اول آزمون هستیم و الان که دوهفته به زمان برگزاری کنکور باقیمانده است، داوطلبان باید آمادگی کامل را داشته باشند و در این واقعه بزرگ با روحیه باز و آمادگی کامل خودرا آزمایش نمایند.
وی با اعلان اینکه کنکور همیشه در سرنوشت افراد بسیار تاثیر دارد، اظهار داشت: تمام تلاش خودرا برای برگزاری امن کنکور انجام می دهیم و اقداماتی دراین زمینه انجام داده ایم. انتخاب روسای دانشگاه های معین به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر یکی از اقدامات ما است.

چاپخانه ای هوشمند دفترچه سؤالات و پاسخ نامه را منتشر می کند
وی درباره ی دومین اقدام سازمان سنجش توضیح داد: این سازمان با کمک و هماهنگی وزارت کشور توانسته است، در حوزه برگزاری کنکور اقداماتی انجام دهد. برگزاری کنکور مانند برگزاری انتخابات است، با این تفاوت که اوراق رای گیری باارزش است و باید حفظ شوند اما اوراق تحویل شده به سازمان سنجش، اوراق شخصی سازی شده است. یک چاپخانه هوشمند اوراق و دفترچه های آزمون را با مشخصات هر فرد چاپ می کند. جمع آوری و نگهداری از آن نیز حائز اهمیت می باشد.

امنیت مخازن حوزه های برگزاری آزمون ارتقاء یافته است
دکتر پورعباس درباره ی سومین اقدام سازمان سنجش اظهار داشت: اقدامات موثری برای ارتقاء حفاظت آزمون انجام داده ایم. حدود ۲۴۰۰ حوزه برگزاری آزمون در سراسر کشور داریم. امنیت مخازن این حوزه ها بازبینی شده و ارتقاء یافته است. همین طور دفترچه سئوالات و پاسخ نامه ها امسال تنوع دارند. امیدواریم این تنوع بخشی هم سبب اسایش داوطلبان و هم سبب افزایش امنیت آزمون شود.

محکومیت ۱۰ ساله برای برخی متخلفان
دکتر پورعباس با اعلان اینکه تعدادی از داوطلبان بواسطه تقلب تا۱۰ سال از شرکت در آزمون محروم می شوند، اظهار داشت: تعداد دستگاهها در راستای مبارزه با تقلب بالا رفته است. در آخرین کنکور، حدود ۸۵۷ نفر را با تجهیزات گرفتیم که میان ۳ تا ۱۰ سال شرکت در کنکور محروم شدند.

کاهش داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته
رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباب شرکت کنندگان در کنکور اظهار داشت: حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آزمون ۱۴۰۱ شرکت کردند و تعداد داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ حدود ۹۰۰ هزار نفر است. بر این باور هستم هرچه تعداد دفعات برگزاری آزمون ها بیشتر شود، تعداد داوطلبان کمتر می شود. از طرفی این احتمال وجود دارد که داوطلبان در زمان برگزاری کنکور گرفتار مشکلاتی مثل استرس و بیماری شوند و نتیجه آزمون تحت تاثیر استرس داوطلب قرار گیرد. اما هنگامی که تعداد دفعات آزمون بیشتر باشد، داوطلب با فراغ خیال بهتر و بیشتری در آزمون شرکت می کند. نتیجه آزمون سال جاری تا ۲ سال اعتبار دارد.
وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار اظهار داشت: ما درباب برگزاری آزمون های پایانی وزارت آموزش وپرورش به آنها کمک کرده ایم و دستگاه هایی را برای جلوگیری از وقوع تقلب در اختیار آنها قرار داده ایم.

رد و بدل های مالی را رصد کرده ایم
دکتر پورعباس درباب افرادی که دیپلم رشته ای غیر از گروه آزمایشی که در کنکور شرکت می کنند، دارند؛ اظهار داشت: مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، وزارت آموزش وپروش را ملزم کرده که این افراد در آزمون ترمیمی آموزس و پرورش شرکت نمایند و اگر در این آزمون ها شرکت نکنند نمره صفر برای آنها لحاظ شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور در آخر اشاره کرد: پرداخت ها درباب تقلب در آزمون سراسری چه بصورت پول رایج یا ارز دیجیتال باشد، توسط سازمان سنجش شناسایی و رصد شده است.

افزایش تعداد دفترچه های سؤالات ۳ گروه آزمایشی اصلی
دکتر حسن مروتی، معاون امور آزمون های سازمان سنجش در نشست خبری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ با اشاره به تغییرات نحوه پاسخگویی به سؤالات کنکور اظهار داشت: در آزمون امسال سؤالات هر درس یا برخی از دروس باهم در دفترچه جداگانه قید شده و هر دفترچه پاسخنامه اختصاصی خواهد داشت که با پایان زمان پاسخگویی به هر سری از سؤالات، پاسخنامه اختصاصی به همراه دفترچه جمع آوری شده و دفترچه و پاسخنامه جدید توزیع می شود.
وی با اشاره به تغییرات دفترچه های سؤالات کنکور ۱۴۰۲، با اعلان اینکه داوطلبان گروه ریاضی ۲ دفترچه دریافت می کنند، توضیح داد: دفترچه اول شامل ۴۰ سؤال ریاضی است که نسبت به سال قبل ۱۰ مورد کم شده است. زمان پاسخگویی به سؤالات ۷۰ دقیقه است.

۳ دفترچه برای گروه ریاضی و ۴ دفترچه برای گروه علوم تجربی
معاون امور آزمون های سازمان سنجش درباره ی دفترچه دوم گروه ریاضی اظهار داشت: این دفترچه شامل ۳۰ سؤال شیمی و ۳۵ فیزیک است و زمان پاسخگویی نیز ۷۵ دقیقه است.
وی درباره ی ۴ دفترچه گروه تجربی نیز اظهار داشت: دفترچه شماره یک شامل ۴۵ سؤال زیست شناسی است که نسبت به سال قبل ۵ مورد کم شده اما فرصت داوطلبان برای پاسخ به پرسش ها بیشتر شده است. دفترچه دوم داوطلبان گروه تجربی مختص این دروس است که شامل ۳۰ سؤال شیمی و ۳۵ سؤال فیزیک است. مدت زمان پاسخگویی نیز ۷۵ دقیقه است.
دکتر مروتی درباره ی دفترچه سوم گروه تجربی نیز اظهار داشت: این دفترچه شامل ۳۰ سؤال ریاضی و ۱۵ سؤال زمین شناسی است که ۶۰ دقیقه زمان برای پاسخ در نظر گرفته شده است.
وی با اعلان اینکه داوطلبانی که رشته بهیاری انتخاب نموده اند، باید به سؤالات دفترچه چهارم پاسخ دهند؛ اظهار داشت: این دفترچه شامل ۳۰ سؤال است و ۲۰ دقیقه فرصت پاسخ دهی برای این سؤالات در نظر گرفته شده است.

داوطلبان علوم انسانی ۲ دفترچه دارند
دکتر مروتی درباره ی دفترچه های گروه علوم انسانی اظهار داشت: این دفترچه شامل ۲۰ سؤال ریاضی، ۳۰ سؤال برای زبان و ادبیات فارسی، ۱۵ سؤال روان شناسی و ۱۵ سؤال علوم اجتماعی است.
وی درباره ی دفترچه دوم این گروه آزمایشی توضیح داد: دفترچه دوم گروه انسانی شامل ۱۳ سؤال تاریخ، ۱۳ سوال جغرافیا، ۲۰ سوال فلسفه و منطق، ۱۵سوال برای اقتصاد و ۲۰ سوال برای عربی است.
معاون امور آزمون های سازمان سنجش درباره ی دفترچه گروه هنر اشاره کرد: داوطلبان این گروه آزمایشی به ۵۰ سوال برای درک عمومی هنر، ۲۰ سوال درک عمومی ریاضی و فیزیک و ۳۰ سوال خلاقیت تصویری و در مجموع به ۱۰۰ سؤال در مدت ۱۱۵ دقیقه پاسخ می دهند. گروه زبان نیز شامل ۷۰ پرسش تخصصی است که داوطلبان این گروه آزمایشی در مدت ۱۰۵ دقیقه به سؤالات پاسخ می دهند.
مروتی در آخر اظهار داشت: نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ۵۸۵ حوزه ی ۴۱۷ شهرستان سراسر کشور انجام می شود. همین طور تعداد حوزه های فرعی نیز ۲۰۴۱ مورد است؛ منظور از حوزه های فرعی، دانشکده های یک دانشگاه است.

زمان اعلام نتایج اولیه آزمون نوبت اول
دکتر احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش درنشست خبری امروز توضیح داد: نوبت اول کنکور سال ۱۴۰۲ روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی انجام می شود. این آزمون ۹۷۸ هزار و۴۶۰ نفر داوطلب دارد که ۶۰ درصد داوطلبان آن زنان هستند.

بیش از ۴۵۰ هزار نفر در آزمون گروه تجربی شرکت می کنند
وی با اعلان اینکه گروه آزمایشی علوم تجربی، بیشترین میزان داوطلبان را دارد، اظهار داشت: گروه علوم تجربی با ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ نفر بیشترین تعداد داوطلب را دارد و ۴۶ درصد داوطلبان را به خود مختص کرده است. بعد از آن گروه علوم انسانی با ۳۰۹ هزار نفر ۳۱.۶ درصد داوطلبان را اختیار دارد. در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر شرکت کرده اند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را تشکیل می دهد. شرکت کنندگان گروه هنر نیز ۳.۹۹ درصد داوطلبان را تشکیل نمی دهند در این گروه آزمایشی ۳۹ هزار نفر داوطلب شرکت می کنند. در گروه زبان نیز ۶ درصد داوطلبان معادل ۵۹ هزار نفر شرکت دارند.
وی تصریح کرد: ۵۱ درصد داوطلبان از میان داوطلبان سال جاری هستند و ۴۹ درصد از داوطلبان سنوات قبل هستند. استان تهران با ۱۲۵ هزار و ۳۴۶ داوطلب بیشترین داوطلب کنکور را دارد و استان سمنان با ۸ هزار و ۸۶۵ نفر داوطلب پایین ترین میزان داوطلب را دارد.

اعلام کارنامه نهایی در مرداد ماه سال ۱۴۰۲
وی اشاره کرد: داوطلبان برمبنای کارنامه نهایی که مرداد صادر می شود، می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در آخر اظهار داشت: برای داوطلبانی که تا خرداد فارغ التحصیل می شوند یا در شهریورماه فارغ التحصیل شوند، ملاک عمل نمرات خرداد است و داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند باید در آزمون ترمیمی خرداد شرکت نمایند. این آزمون بوسیله آموزش وپرورش برگزار می گردد و اگر داوطلبی سابقه تحصیلی نداشته باشد نمره سوابق تحصیلی برای داوطلب که تاثیر آن ۴۰ درصد است "صفر" در نظر گرفته می شود.

منبع:

1401/10/18
13:36:19
0.0 / 5
418
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
sunblog