تحول در علوم انسانی الزامات و راهكارها،

رشته های علوم انسانی مورد کم لطفی قرار گرفته اند

به گزارش بلاگ سان، رئیس دانشگاه شیراز اظهار داشت: اگر بخواهیم پیشرفت به معنای واقعی را تجربه نماییم باید بهترین استعدادهای کشور را به سمت علوم انسانی سوق دهیم. اگر صاحب نظر خوب در حوزه علوم انسانی داشته باشیم، این مورد می تواند در راه رشد و ارتقاء جامعه نقش داشته باشد. رشته های علوم انسانی مورد کم لطفی قرار گرفته اند؛ اگر این شرایط اصلاح گردد، نتایج اثربخشی به ارمغان می آورد.

رشته های علوم انسانی مورد کم لطفی قرار گرفته اند
دکتر محمد مؤذنی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با توسعه رشته های علوم انسانی اظهار داشت: رشته های علوم انسانی از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار نیستند و اهمیت آنها به خوبی توصیف نشده است. اگر مقرر است که توسعه و تحولی در کشور اتفاق بیافتد، بنا و مبنای آن رشته علوم انسانی است.
وی خاطرنشان کرد: مادامی که رشته های علوم انسانی اصلاح نشوند، نمی توان وضعیت و شرایط در کشور را اصلاح کرد. من بر این باور هستم، نخبگان باید در رشته های علوم انسانی مشغول تحصیل شوند؛ اگر جامعه شناسان، روان شناسان، حقوق دانان و اقتصادانان خوبی داشته باشیم، می توانیم جامعه را اصلاح نماییم. توسعه علوم انسانی می تواند زمینه ساز رشد و ارتقاء سایر گرایش ها و رشته ها شود.
رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه باید شرایطی ایجاد شود که دانش آموزان به اهمیت علوم پایه پی ببرند، خاطرنشان کرد: قطعا، علوم پایه زیربنای دیگر علوم به حساب می آیند و پیشرفت هر علمی در گرو حیات و توسعه علوم پایه است. تحول و ارتقاء پایه به معنای تضمین توسعه و ارتقاء دیگر علوم است. اگر بتوانیم اهمیت رشته های علوم پایه را برای دانش آموزان و بخصوص افرادی که توانایی بیشتری دارند، یادآوری کرده و آنها را به سمت علوم پایه هدایت نماییم، می توانیم افراد را جذب رشته هایی از این دست نماییم.
او در آخر تصریح کرد: تحصیل بدون کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی می تواند برای نخبگان اجرایی شود تا اگر دانشجویان نخبه بتوانند دوره دکتری را با موفقیت سپری کنند و شرایط عمومی لازم را داشته باشند، بعنوان عضو هیئت علمی جذب شوند. در تلاش هستیم، دانشجویانی که به معنای واقعی جزو افراد برتر جامعه هستند، بدون آزمون ورودی به مقاطع تحصیلی بالاتر واردکنیم. دانشگاه شیراز، در تمام رشته هایی که در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد؛ مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را هم عرضه می دهد.
منبع:

1402/03/07
11:14:34
0.0 / 5
329
تگهای خبر: دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
sunblog