هشدار شیوع تب دنگی در اروپا، ایالات متحده و آفریقا

به گزارش بلاگ سان، یک کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشت: تب دنگی در این دهه به یک تهدید بزرگ در جنوب ایالات متحده، جنوب اروپا و بخشهایی از آفریقا تبدیل خواهد شد.

هشدار شیوع تب دنگی در اروپا، ایالات متحده و آفریقا
به گزارش بلاگ سان به نقل از رویترز، بگفته این کارشناس سازمان جهانی بهداشت، دمای بالای هوا شرایط را برای بسط پشه های ناقل این عفونت مستعد می کند.
این بیماری برای مدت طولانی در خیلی از نقاط آسیا و آمریکای لاتین بلای جان انسان ها بوده است و تخمین زده می شود که سالانه حدود ۲۰ هزار مورد مرگ و میر را در پی داشته است.
میزان شیوع این بیماری از سال ۲۰۰۰ تا حالا در سطح جهان هشت برابر شده است که عمدتا ناشی از تغییرات آب و هوایی و همین طور افزایش جابجایی مردم و شهرنشینی است.
در سال قبل میلادی (۲۰۲۲)، ۴.۲ میلیون مورد مبتلاشدن به این بیماری در سرتاسر جهان گزارش شده است. در همین حال، بنگلادش هم اکنون با بیش از ۱۰۰۰ مورد مرگ و میر، بدترین شیوع این بیماری در این کشور را تجربه می کند.
«جرمی فارار»، یک متخصص بیماریهای عفونی سازمان جهانی بهداشت در این زمینه اظهار داشت: ما باید جدی تر در مورد تب دنگی صحبت نماییم.
وی ادامه داد: ما باید کشورها را برای مقابله با شیوع بیشتر این بیماری آماده نماییم.
فارار اظهار داشت که این عفونت احیانا در بخشهایی از ایالات متحده، اروپا و آفریقا - همه مناطقی که قبلاً انتقال بومی محدودی در آنها وجود داشته است – شیوع یافته و بومی شود برای اینکه گرم شدن کره زمین شرایط را برای بسط بیشتر پشه های ناقل این بیماری فراهم می آورد.
او همین طور هشدار داد که این وضعیت، فشار شدیدی را بر سیستم های بیمارستانی در خیلی از کشورها وارد میکند.
بگفته متخصصان، بیشتر افرادی که به تب دنگی مبتلا می شوند علائمی ندارند به این معنا که تصور می شود میزان مبتلاشدن به این بیماری در سطح جهانی بسیار بالاتر از اعداد گزارش شده باشد.
هم اکنون هیچ درمان خاصی برای تب دنگی وجود ندارد با اینحال واکسنی برای این بیماری دردسترس است. سازمان جهانی بهداشت بتازگی تزریق واکسن Takeda Pharmaceuticals' (۴۵۰۲.T) Qdenga را برای کودکان شش تا ۱۶ ساله در مناطقی که این عفونت یک مشکل بهداشت عمومی مهم شمرده می شود، سفارش کرده است.
این بیماری بوسیله پشه ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می شود.
تب دنگی خودرا با علائمی مانند تب، سردرد، حالت تهوع و درد مفاصل نشان میدهد. کارشناسان می گویند: با وجود تغییرات آب و هوایی، بالا رفتن دما، بارندگی بیشتر و افزایش سفرهای بین المللی ممکنست بخش های بیشتری از جهان درگیر بیماری تب دنگی شوند.1402/07/16
08:32:40
0.0 / 5
215
تگهای خبر: رمان , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog