در گفت وگو با بلاگ سان مطرح شد؛

تسهیل در ازدواج جوانان سمنانی

بلاگ سان: موسسه رویش شرایط را برای ازدواج آسان جوانان سمنانی مهیا کرده است، موسسه ای که آرامش را ترویج می کند تا واسطه ای برای آینده بهتر جوانان استان باشد.

تسهیل در ازدواج جوانان سمنانی

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: مؤسسه رویش سمنان (در زمره گروههای جهادی فرهنگی و اجتماعی) تلاش دارد تا در ارتباط با ازدواج جوانان تسهیل گری کند این مؤسسه در حقیقت دختران و پسران را به یک دیگر معرفی نماید و شرایط را با مشاوره هایی که می دهد، برای ازدواج جوانان تسهیل می سازد.
رویش فقط به معرفی افراد برای ازدواج اکتفا نکرده است و تلاش دارد تا با برگزاری کارگاه ها و حمایت های مالی به ازدواج جوانان کمک نماید. در این خصوص با «مریم دانشگر»، از اعضای مؤسسه رویش به گفتگو نشسته ایم که در ادامه این گفتگو را می خوانید.
ایده این کار در عرصه جهاد فرهنگی از کجا به ذهن شما آمد؟
فرزندان خودم به ویژه پسرم دوست داشتند زود ازدواج کنند و از سویی نیز بسیاری از افراد با من و همسرم که به طلبگی مشغول می باشد، تماس می گرفتند تا دختری را برای پسر آنها معرفی کنم. این تماس ها سبب شد تا ما این کار را پیگیری نماییم و سه الی چهار سالی می شود که ما بواسطه گری در ازدواج روی آوردیم.
در حال حاضر افراد ممکنست در یک کوچه زندگی کنند اما نسبت به یک دیگر شناختی ندارند. ما این کار را کردیم تا این شناخت افزایش یابد و دختران و پسرانی که به ما معرفی می گردند کسی را بتوانیم معرفی می نماییم که از نظر تحصیلات و سکونت هم سطح و در شأن خانواده هستند.
روش این مؤسسه برای آشنایی دختر و پسر جهت ازدواج چگونه است؟
۸۰ خادم یار در اینجا فعالیت می نمایند که صحبت های دکترهای مختلف در حوزه هم کفو یابی را گوش می کنند که چگونه دختر و پسر را شناسایی کرده و آنها را به یک دیگر معرفی کنند. برای مثال یکی از خاصیت های مورد نظر ما این است که دختر و پسر دارای پنج الی هفت سال اختلاف سنی شوند، دیگر این که تولد آنها در یکسال قرار نگیرد و حداقل اختلاف سن آقا دو الی سه سال و مقدار نیز بیشتر شود.
پدر، مادر و خود فرد فرم ها را پر می کنند و ما با عنایت به فرم خاصیت های فرد، شخص را می شناسیم چونکه فردی که فرم را پر می کند، وی یک دوره مشاوره و روان شناسی را طی کرده است و می داند باید بحث های هم کفو یابی را بوسیله خادم یاران گوش کند.
اصرار ما بر این است که فرم ها بصورت مستقیم یعنی چهره به چهره پر شوند و فرد را با عنایت به خاصیت هایی مورد نظر مؤسسه که برخی از آنان در بالا نیز گفته شد معرفی می نماییم تا به موفقیت نزدیک تر شود و لطمه آن خانواده نیز کم تر شود.

چند فرم تا کنون تکمیل شده است و تعداد فرم های پر شده ای که به ازدواج ختم شده چه قدر است؟
در حال حاضر، بطور تقریبی دو هزار و ۵۰۰ الی سه هزار فرم در مرکز وجود دارد که مرکز توانست بیش از ۱۲۰ ازدواج را ثبت کند. امسال نیز برای ۸۰ زوج جشن باشکوهی برگزار کرد.
حمایت های این مرکز از جوان ها برای ازدواج چگونه است؟
مراسم عقد و جشن باشکوهی که شامل ماشین عروس و سالن جشن باشکوه بود برای ۸۰ زوج برگزار کردیم که رضایت خانواده ها را جلب کرد. البته به زوج ها اعلام شده است که اگر از فرزند آوری استقبال کنند از تشویق ویژه نیز برخوردار خواهند بود.
علاوه بر آن، به خانواده های نیازمند کمک می نماییم تا هزینه جشن عروسی آنها کاهش پیدا کند. برای نمونه به آنها آرایشگاه، گل فروشی برای گل زدن ماشین عروس و سالن عروسی را معرفی می نماییم تا از آنها هزینه کم تری بگیرند و خرج عروسی آنها کاهش پیدا کند. من چون مسئولیت فرمانده پایگاه را برعهده دارم و در پایگاه بسیج در عرصه سازندگی ما به کسانی که جهیزیه ندارد، در حد توان کمک می نماییم.
از طرفی، کارگاهی برای قبل از ازدواج، زمان ازدواج و پس از ازدواج در نظر گرفتیم تا با عنایت به نکته های استادهای کارگاه بتوانند مشکلات خودرا مطرح کنند و سبک زندگی اسلامی را یاد بگیرند و در زندگی خود پیاده کنند.
این مؤسسه چه مشکلاتی دارد؟
این مؤسسه از کمبود اتاق رنج می برد چونکه کارگاه های مشاوره و هم کفو یابی جای دیگر است و ما دوست داریم که اینها در یک مکان اسکان یابند و کارگاه ها کنار دست ما مستقر شوند. از طرفی از یک اتاق مشاوره برخوردار شویم تا دخترها و پسرهایی که که بخواهند در جای مشخصی با کمک مشاوره آشنا گردند این امکان را برای آنها فراهم نماییم. ما می خواهیم که در سطح استان به ما کمک گردد تا کار خودرا بهتر انجام دهیم.
مؤسسه شما از کدام حمایت برخوردار شده است؟
نهادهای مختلفی از کمیته امداد، استانداری، اداره ورزش و جوانان، نیروی انتظامی، سپاه و همه نهادهای دولتی به کمک ما آمدند تا آن جشن را برای ۸۵ زوج برگزار کردیم و هدیه ای نیز برای زوج های جوان در نظر گرفتیم. البته ما توقع بیش از این داریم چونکه دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرزندآوری به حساب می آید ما دوست داریم تا این کار بهتر صورت گیرد و ما بتوانیم در این حوزه پیشرفت بیشتری نماییم.

استان سمنان در عرصه ازدواج و فرزند آوری با کدام مشکلات دست و پنجه نرم می کند؟
با خانواده ها که حرف می زنیم از مشکلات اقتصادی گله دارند. اما من با آنها حرف می زنم که مقداری در باورهای خود ضعیف هستیم چونکه اگر ما آیه دو و سه سوره «طلاق» را در نظر بگیریم از جایی که فکرش را نمی نماییم خدا روزی بنده را می رساند و باید به این امید پیدا نماییم.
خیلی از افراد از ترس فقر از ازدواج نمی کنند، صحبت شما با این افراد چیست؟
کسی که همت و تلاش کند و در کنار آن از خدا زندگی سالمی را بخواهد خدا نیز مقدمات کار را برای وی آماده می کند. این طور نیست که مشکلات اقتصادی مانند مسکن و پوشاک که از مشکلات و سختی ها به شمار می روند ما تن به ازدواج ندهیم، این حرف نادرستی است و اگر ما از ایمان و باور قلبی برخوردار شویم و آنرا تقویت نماییم خدا نیز در صحنه های زندگی دست ما را می گیرد.
به سوال پایانی رسیدیم. شما کار جهادی را به چه صورت تعریف می کنید؟
بسیج یعنی خدمتگزار مردم و نیروی خدمتگزار مردم است و کار جهادی نیز هر جا که مردم به کمک نیاز پیدا کنند بتوان دست مردم را گرفت. مقام معظم رهبری در مورد بسیج گفتند که فتح الفتوح امام پرورش بسیج بود یعنی باید بگوییم از پیروزی انقلاب بالاتر آن فتح الفتوح که سبب استمرار انقلاب و پیروزی های دیگر در همه قله های جهان خواهد شد این بسیج بود پدیده بسیج از ارزشمندترین و ماندگارترین یادگاری های انقلاب است.
در نگاه امام موفقیت بسیج در یک چیز بود بحث نظامی آن نبود موفقیت بسیج در ایمان بسیج نهفته است. رهبر معظم انقلاب اسلامی ۱۰ خاصیت برای بسیج می شمارد برای مثال می فرمایند بسیج یک منظومه فکری مستحکم، اعتقادی، ایمانی و عقلی است ما باید اعتقادات خودرا مستحکم نماییم.
بسیج پیرو مکتب عاشوراست در شهادت طلبی است بسیج برخوردار از اخلاق اسلامی است از طرفی بسیج بصیرت دارد او شناخت دارد از دشمن. بسیج به هدف های بزرگ فکر می کند. بسیجی عدم سستی و پیشگیری از هرگونه خطا و حرکت به سمت در مبارزه با استکبار است بسیج حضور به هنگام و مؤثر در خدمت رسانی به مردم است همانطور که در کرونا و هر شرایطی که در کشور به وجود آمد شاهد بودیم.


منبع:

1402/09/10
12:30:00
0.0 / 5
265
تگهای خبر: جوانان , رمان , فرهنگی , مراسم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
sunblog