وزیر آموزش و پرورش در صحن مجلس:

حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی ۲۶ درصد رشد پیدا کرده است

به گزارش بلاگ سان، وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: میزان بازنشستگی در وزارت آموزش و پرورش از میزان جذب نیرو پیشی گرفته است و از طرفی بودجه این وزارت خانه در یک دهه اخیر کمتر و کمتر شده است.

حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی ۲۶ درصد رشد پیدا کرده است
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، رضامراد صحرایی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و بررسی تدابیر اتخاذ شده برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ بیان کرد: امروز بنده درباب کمبود نیروی انسانی آموزش وپرورش مطالبات همکاران فرهنگی و آماده سازی مدارس و کلاس ها مطالبی را خدمت شما عرض می کنم. دولت سیزدهم در شرایطی وزارت آموزش وپرورش را تحویل گرفت که شاهد دو سال تعطیلی کلاس های درس و ناامیدی جامعه بودیم. بازگشایی مدارس و بازگشت نوجوانان و جوانان به کلاس های درس تصمیم سختی بود که ما در شروع سال ۱۴۰۱ گرفتیم. باتوجه به جنگ ترکیبی که در جامعه به راه انداخته بودند والدین از این تصمیم نگران بودند اما بالاخره ما بعد از بحث های کارشناسی در مهرماه سال ۱۴۰۱ مدارس را بازگشایی کردیم.
وی افزود: در شرایطی که از ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۱ کشور وارد جنگ شناختی شده بود و نوک این حمله مدارس ما خصوصاً دبیرستان های دخترانه بودند. با ابتکار مجلس شورای اسلامی و دولت قانون رتبه بندی معلمان در مجلس نهایی شد و یک راهبرد اثربخش برای جدا کردن صف فرهنگیان از افرادی که نسبت به وضعیت خود اعتراض داشتند بود. یکی دیگر از چالش هایی که ما با آن مواجه هستیم اجرای قانون رتبه بندی معلمان بود که گاهی اجرای نادرست آن کامل تعدادی از معلمان را تلخ کرد. عدم پرداخت کافی و اجرای درست رتبه بندی معلمان در اسفندماه سال ۱۴۰۱ منجر به نارضایتی معلمان شد و در نهایت در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ وزیر آموزش وپرورش استعفا داد و بنده در شرایطی این وزارتخانه را تحویل گرفتم که با سه نقطه بحرانی مواجه بودیم.
وزیر آموزش وپرورش در ادامه اشاره کرد: وضعیت دانش آموزان کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ نشان میدهد که جمعیت دانش آموزی کشور بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اضافه شده است. از طرف دیگر میزان بازنشستگی در وزارت آموزش وپرورش از میزان جذب شدگان پیشی گرفته است، یعنی ما از یکسو با رشد جمعیت دانش آموزی مواجه بوده و از طرف دیگر با افزایش میزان بازنشستگان روبه رو هستیم. همین طور در بحث نیروی خدماتی نیز ما با کاهش در وزارت آموزش وپرورش روبه رو شده ایم.
صحرایی در ادامه اظهار داشت: ما بیش از ۱۷۶ هزار و ۷۳۱ معلم برای سال ۱۴۰۳ کمبود داشتیم و بنده در ۲۹ مهرماه سال ۱۴۰۲ این مساله را به سازمان اداری استخدامی اعلام کردم. تقریباً از فاصله سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ جذب دانشجو معلم به صفر رسیده است. ما در وزارت آموزش وپرورش وضعیت نیروی انسانی را مطالعه کردیم و با همکاری سازمان اداری استخدامی مجوز جذب ۷۲ هزار نفر را گرفتیم که این میزان استخدام در این حجم بی سابقه است. امروز که در محضر شما هستم نتایج آزمون استخدامی در همین هفته اعلام خواهد شد. از سویی دیگر دستورالعمل ها و شیوه های ساماندهی را به شکلی اصلاح کردیم که تمرکز را به جذب نیروی انسانی بگذارد.
ایشان سپس اشاره کرد: یک بسته تشویقی را برای نگهداشت بازنشستگان و افرادی که در شرف بازنشستگی هستند در وزارت آموزش وپرورش طراحی کردیم و الان در دولت می باشد که اگر در دولت به تصویب برسد بستر نگهداشت معلمان را فراهم خواهدنمود. دستورالعمل نقل و انتقال معلمان را نیز به نفع شهرهایی که کمبود معلم دارند اصلاح کردیم. از سویی دیگر سهم بودجه آموزش وپرورش از بودجه کشور در یک دهه اخیر روز به روز کمتر و کمتر شده است. در سال ۱۴۰۲ بودجه آموزش وپرورش به ۱۲.۹ رسید که این بودجه در سطح منطقه ما بطور متوسط ۱۵.۵ می باشد. ما دائما با کسری بودجه مواجه بوده و سعی کردیم تا آنرا برطرف نماییم. با وجود تمامی این مشکلات ما ۴۷ همت مطالبات و معوقات معلمان را پرداخت کردیم. حالا نیز ۷۳ همت کسری در وزارت آموزش وپرورش داریم. با وجود تمام مشکلات موجود پرداخت معلمان حق التدریس ماهانه شده است و از منبع مالی وزارت آموزش وپرورش بیش از ۲۵ همت تسهیلات با سود پایین به معلمان اعطا کردیم.
وزیر آموزش وپرورش اشاره کرد: حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی ۲۶ درصد رشد پیدا کرده است البته حق معلمان بیش از این می باشد.1403/04/10
09:26:28
0.0 / 5
155
تگهای خبر: آموزش , تدریس , جوانان , خدمات
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog