تا زنده ایم رزمنده ایم؛

روایت همدلی مردم ایران از روز گذشته تا امروز

به گزارش بلاگ سان تصاویر خاكی رنگ جبهه های دفاع مقدس را شهید آوینی ها برای ما خاطره ساز كردند و ثبت خاطرات این روزهای جبهه سلامت را عكاسانی چون بایرامی حفظ می كنند.

روایت همدلی مردم ایران از روز گذشته تا امروز

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله_ مرضیه کیان: روز گذشته کارت همرزم شهید مقابل لنز دوربین گرفته شده بود، امروز کارت مدافع سلامت...
دیروز سربند لا اله الا الله پشت سر همرزمانشان گره می خورد و امروز ماسک ها...
دیروز پشت خاکریز جبهه ها به نماز ایستاده بودند و امروز پشت جبهه سلامت...

توحید بایرامی، عکاس خلاق ۲۸ ساله، آرزوی رهبری در روزهای کرونا و اشاراتی که به ایثار و فداکاری پرستاران، پزشکان، کادر درمانی_بهداشتی، نیروهای داوطلبِ جوان، بسیجی و طلبه داشتند را در کنار طرحی که دوستانش چند وقت پیش با عنوان "جنگ، کار تا پیروزی" منتشر نموده بودند، تلفیق کرد؛ و نتیجه آن این شد که همه دست به دست هم دهند تا ۳۰ عکس با عنوان "روایت همدلی مردم ایران از روز گذشته تا امروز" در سایت رهبری منتشر شود.

تخصص او عکاسی است و قبل از انتشار این تصاویر هم پوسترهایی با محوریت عکس کار کرده است. توحید پس از اینکه ایده این عکس ها به ذهنش خطور کرد به بازسازی تصاویر دفاع مقدس و تصاویر این روزها پرداخت؛ سبک کاری او اینگونه است که عین عکسی را که در جبهه های جنگ گرفته شده بود، با شخصیت هایی که این روزها درگیر ویروس کرونا هستند، بازسازی کند.

بایرامی می گوید: «از شخصیت های واقعی که در آرادکوه و بیمارستان ها فعالیت می نمایند و نیروهای جهادی که داوطلبانه به کمک کادر درمان آمده اند یا در غسالخانه بهشت زهرا مشغول خدمت هستند، بعنوان سوژه استفاده کردم و از آنها خواستم تا همان ژستی را که رزمنده ها در تصاویر دفاع مقدس داشتند بگیرند.»


وقتی در فضا قرار می گرفت تا این عکس را بگیرد، آدم ها را در صحنه هایی دید که به قول خودش: «این ها قهرمانانی هستند که در این شرایط سخت کرونا به شدت زحمت می کشند و باید معرفی شوند.»


او از افرادی می گوید که زیر آفتاب سوزان تابستان، گان به تن کرده اند و عرق ریزان، علناً در فضای آرادکوه که زباله های بیمارستانی را در آن جا دفن می کنند، با جان خود بازی می کنند؛ این سختی را به جان می خرند تا سپری باشند در مقابل جنگ تن به تن مردم با شیوع این ویروس لعنتی که احتمال دارد از پسماندهای بیمارستان ها منتقل شود.


از حاج آقا سلیمی می گوید، که نخستین گروه از طلبه ها را گرد هم جمع کرد تا برای غسل و کفن بیماران کرونایی به بهشت زهرا بروند. گروهی که همچنان با بالا رفتن آمار جان باختگان کرونا، در بهشت زهرا مشغول خدمت هستند.


این که "هنرمندان بتوانند همچون شهید آوینی با گفتار و نوشتار و کارهای هنری و نمایشی، جزئیات این جهاد عظیم مردمی را به شیرینی روایت و آنرا در تاریخ ماندگار کنند" آرزویی بود که رهبر فرزانه در سخنان ۲۱ اردیبهشت ماه خود با ستاد مبارزه با کرونا عنوان کردند. برخی از آرزوها چندان دست نیافتنی نیستند. مثلاً همین چند سال پیش خیلی ها آرزو می کردند کاش کسی جنگ را با نگاهی متفاوت روایت کند و شهید آوینی این کار را کرد.
شهید مرتضی آوینی مستندساز جنگ ایران و عراق بود که تصاویر او یادگار روزهای جبهه و جنگ است. در آن روزها دشمن بود که بین جوانان و مردمان این مرز و بوم و خانواده یشان جدایی می انداخت و رزمنده ها بودند که با قهرمانی هایشان پیروز این نبرد بودند و آوینی آنها را ثبت نمود. این روزها هم ویروس کرونا با سبک و روش ناعادلانه خودش بین خانواده ها و عزیزانشان فاصله انداخته و عکاسانی همچون بایرامی چهره قهرمانان این روزها را با شات دوربین حفظ می نماید.


منبع:

1399/04/26
21:42:18
5.0 / 5
1694
تگهای خبر: جوانان , رمان , سایت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
sunblog