با حضور اوحدی و ابتكار:

برگزاری كنگره ملی لشكر فرشتگان تاریخ ساز

اولین کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برگزار گردید.

برگزاری كنگره ملی لشكر فرشتگان تاریخ ساز
به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، سعید اوحدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، امروز در اولین کنگره ملی «لشکر فرشتگان تاریخ ساز»، ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) اظهار داشت: روز بزرگداشت شهدا بزرگداشت جهاد، فداکاری و مقاومت مردم ایران است، بزرگداشت جانبازانی که حضور سرافرازانه برخی از آنان را امروز در جمع خود می بینیم. روز بزرگداشت شهدا روز بزرگداشت تمام فضائل تاریخ انقلاب اسلامی است. وی ضمن اشاره به شکل گیری ستاد برگزاری مراسم روز بزرگداشت شهدا اظهار داشت: این ستاد با نگاهی عمیق به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با ریاست سردار سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگرا ن و با ۶ رویکرد اصلی تشکیل شد. رویکرد نخست این بود که شعار محوری «راه شهدا ادامه دارد» برای کارها در نظر گرفته شود. نکته دوم مشارکت پذیری بود که با حضور بیشتر از ۲۲ دستگاه در این ستاد تحقق یافت و از تمام آنان و همینطور رسانه ملی که پوشش مناسبی از برنامه های این روز داشتند تشکر می نماییم. رویکرد سوم حضور تشکل های ایثارگری در برگزاری این مراسم بود که از تمام آنان هم تقدیر می نماییم. نکته بعدی «مسئله محوری» بود و بر همین مبنا بین بزرگداشت روز شهدا و مسائل روز بخصوص مبحث کرونا و شهدای سلامت ارتباط مناسبی به وجود آمد. مساله دیگر تنوع برنامه ها بود که طیف های مختلف را در برگرفت. رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران رویکرد ششم ستاد برگزاری مراسم روز بزرگداشت شهدا را توجه به مبحث زنان ایثارگر دانست و اضافه کرد: اوج توجه به این مورد را در برنامه جاری با عنوان «لشگر فرشتگان تاریخ ساز» شاهد می باشیم. در طلیعه مبعث پیامبر (ص) نمی توانیم از ایشان صحبت نماییم و از حضرت خدیجه (س) در کنار ایشان یاد نکنیم، نمی توان نقش زنان بزرگی چون حضرت فاطمه (س)، حضرت ام البنین (س)، حضرت زینب (س) و تمام زنان بزرگ تاریخ اسلام را ندیده گرفت، خانمهایی که همپای مردان و بعضاً جلوتر از آنان در تاریخ اسلام نقش آفرین بودند. امروز هم شاهدیم همچنان خیلی از زنان ما بعنوان مدافعان سلامت برای سلامتی مردم فداکاری می کنند و از جان و سلامتی خود مایه می گذارند.

نقش زنان در زمینه ایثار و شهادت به اندازه مردان با اهمیت است معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم در این کنگره اظهار داشت: ایده ای که در روزهای شهادت حضرت زهرا (س) شکل گرفت و به نظر نمی رسید در این زمان کوتاه به نتیجه برسد، با همت همکاران عزیز ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران و دیگر دستگاه ها به نتیجه رسید و بعد از تلاش بی وقفه همه عزیزان و فعالان این بخش در استان های کشور، امروز شاهد اختتامیه این کنگره بزرگ هستیم. ابتکار با اشاره به اینکه در این زمان صدها برنامه در سطح کشور برای معرفی شهدا، جانبازان و آزادگان زن برگزار شده است، افزود: این کنگره در واقع تجلیل از جایگاه زنانی بود که شاید سابقاً کم تر مورد توجه قرار می گرفتند و فرصتی بود تا ذهنیت نسل جوان نسبت به زنان شهید، جانباز و آزاده تغییر کند. وی درباره برگزاری کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز اظهار داشت: با نگاه شهدا این حرکت در سطح ملی شکل گرفت و همه نهادها و دستگاه ها را پای کار آورد. تمام تلاش ما در مجموع برنامه های این کنگره ملی این بود که نشان دهیم در بحث ایثار و شهادت از انقلاب تا به امروز که شهدای مدافع سلامت را داریم، هیچ تفاوتی بین زن و مرد در استقامت، ایستادگی، پایداری و ایثار برای تحقق آرمان های نظام اسلامی نیست. معاون رئیس جمهور در امور زنان ضمن تشکر از توجه مقام معظم رهبری به این کنگره و ارسال پیام برای آن اظهار داشت: کنگره ملی همایش لشکر فرشتگان تاریخ ساز علاوه بر اینکه شاید به شکلی جبران کم کاری ما در معرفی زنان شهید، جانباز و آزاده کشور است؛ تلاشی برای برقراری ارتباط نسل انقلاب و دفاع مقدس با نسل جوان و آینده ساز کشور است.

اهمیت حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه همینطور سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس اولین کنگره لشکر فرشتگان تاریخ ساز ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدا، بخصوص ۱۷ هزار زن شهید، جانباز و آزاده کشور و تشکر از دستگاههای مختلفی که در این کنگره شرکت داشتند اظهار داشت: بخش اجرایی کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ ساز از روز وفات حضرت ام البنین (س) کلید خورد و در ۳۱ استان و بعضی شهرستان های کشور استمرار یافت. ابتدا قرار بود اختتامیه این کنگره ملی در روز ولادت حضرت زهرا (س) برگزار شود، اما به هر علتی و ناخواسته تا به امروز که روز شهادت باب الحوائج امام موسی کاظم (ع) است، میسّر نشد؛ که اساسا با نگاه خود شهدا این روز عزیز انتخاب شده است. معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن اشاره به جایگاه والای زنان شهید، جانباز و آزاده کشور و پیام پرارزش مقام معظم رهبری به این کنگره اظهار داشت: خوشبختانه با زحمات و مشارکت همه دستگاه ها این کنگره ملی در سطح کشور به خوبی برگزار شد؛ اما اعتقاد ما این است که صاحب اصلی این محفل و مدیریت این جلسه خود شهدا هستند. سلیمانی ضمن اشاره به نقش مؤثر زنان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جنگ فرهنگی امروز افزود: امروز تکریم شهدا، خانواده های معظم شهدا و جامعه ایثارگری کم تر از شهادت نیست. ایثار و شهادت از پایه های اصلی نظام اسلامی هستند و باید در جامعه حفظ شود و اگر در این راه با همدلی، هم افزایی و وحدت جلو برویم؛ قطع به یقین موفق خواهیم بود. در انتها این نشست از آزاده سرافراز «رضوانه میرزا دباغ»، فرزند «مرضیه حدیدچی (دباغ)» از تهران، آزاده سربلند «فاطمه ناهیدی» از تهران، خانواده شهید «گوهر تقی سرکاره (خوش روانی)» از خوزستان، خانواده شهید «معصومه عامری سیاهوئی» از هرمزگان، خانواده شهید «ناهید فاتحی کرجو» از کردستان، جانباز سرافراز «رقیه کلانتری» از آذربایجان شرقی و جانباز سرافراز «اکرم اسکندری» از آذربایجان غربی به نمایندگی از زنان شهید، جانباز و آزاده کشور تجلیل و تقدیر به عمل آمد. همینطور دوره دوجلدی فرهنگ اعلام زنان شهید، فرهنگ اعلام جانبازان زن، کتاب ریحانه گلگون (گذری بر زندگی بانوان طلبه شهید)، کتاب مشق بهشت (مجموعه وصیت نامه زنان شهید)، دوره دوجلدی نشریه شاهد اندیشه (چکیده مقالات اولین حماسه زنان ایثارگر) و دو نشریه عربی و انگلیسی «الطاهره» و «محجبه» هم در این همایش ملی رونمایی شدند.


منبع:

1400/01/02
13:39:18
0.0 / 5
456
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دستگاه , رسانه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog