در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

نرخ رشد جمعیت به پایین ترین رقم در تاریخ كشور رسید

به گزارش بلاگ سان یک کارشناس جمعیت اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون کمترین نرخ رشد جمعیت را در تاریخ کشور تجربه کردیم و این زنگ خطر بزرگی برای ما به حساب می آید.

نرخ رشد جمعیت به پایین ترین رقم در تاریخ كشور رسید

صالح قاسمی پژوهشگر و کارشناس جمعیت در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد کاهش شدید نرخ رشد جمعیت در سال ۹۹ اظهار داشت: نرخ رشد جمعیت یعنی تغییرات سالانه در شمار جمعیت یک کشور که متأثر از میزان تولدها، مرگ و میرها و مهاجرت است.
وی اضافه کرد: در مورد مهاجرت آمارهای دقیقی نداریم اما در زمینه موالید و مرگ و میر باید اظهار داشت که این دو مؤلفه تاثیر مستقیمی بر مبحث کاهش رشد جمعیت دارند. در سال ۹۹ به واسطه انتشار کرونا میزان مرگ و میر افزایش یافت و از طرفی شمار موالید کاهش پیدا کرد.
قاسمی خاطرنشان کرد: این امر تاثیر زیادی بر روی نرخ رشد جمعیت گذاشت به صورتی که این نرخ در سال ۹۵، ۱.۲۴ درصد بود اما در سال ۹۹ به ۰.۶ درصد رسیده است.
این پژوهشگر جمعیت با تاکید بر اینکه این نرخ رشد جمعیت در تاریخ ایران بی سابقه بوده است، اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون کمترین نرخ رشد جمعیت را در کشور تجربه کردیم و این زنگ خطر بزرگی برای ما به حساب می آید.
قاسمی اظهار داشت: پیشبینی می کردیم در سال ۱۴۲۰ الی ۱۴۲۵ نرخ رشد جمعیت صفر شود اما تغییرات سریع نرخ رشد براثر شیوع ویروس کرونا، سبک زندگی و مسائل فرهنگی این مورد را زودتر رقم خواهد زد به صورتی که تا ۱۰ سال آینده میزان رشد جمعیت کشور صفر و بعد از آن جمعیت کشور کاسته می شود.
وی ضمن اشاره به راهکارهای مقابله با این معضل عنوان کرد: با عنایت به تجارب جهانی در این موضوع، دو راهکار کلان پیش رو داریم. ابتدا راهبرد قانونی برای حمایت و افزایش فرزندآوری و سپس راهبرد فرهنگی برای ارزش گذاری فرزندآوری در جامعه.
این پژوهشگر جمعیت تصریح کرد: کشورهای موفق دنیا در زمینه مقابله با کاهش جمعیت همچون روسیه، سنگاپور، دانمارک، ترکیه و غیره با عرضه مشوق های اقتصادی و فرهنگی با کاهش جمعیت خود به شکل جدی مقابله کردند و ما هم باید از راه بومی سازی این دو راهکار در این حوزه عمل نماییم.
قاسمی با اشاره بر طرح جوانی جمعیت و تاثیر آن بر مقابله با کاهش جمعیت کشور افزود: این طرح در صدد اجرای همین دو راهبرد است و مشوق های خوبی در آن در نظر گرفته شده است. طرح جوانی جمعیت که اواخر اسفندماه سال ۹۹ در مجلس به تصویب رسید دارای ۷۲ ماده است که هم اکنون تنها قانون در دسترس ما در زمینه مؤلفه جمعیت است.
وی ضمن اشاره به برخی مشوق های این طرح برای افزایش فرزندآوری اظهار داشت: همچون موارد مدنظر در این طرح وام تولد فرزندان، معافیت مالیاتی، وام مسکن برای تولد فرزند، کمک هزینه های تحصیلی و درمانی برای فرزندان و والدین و همینطور موظف کردن دستگاههای فرهنگی برای ارزش گذاری فرزندآوری در جامعه است.
این پژوهشگر جمعیت در انتها تصریح کرد: متأسفانه دولت تدبیر و امید ۸ سال از فرصت پنجره جمعیتی را بدون هیچ گونه توجهی از بین برد و هم اکنون که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم، یکی از مهم ترین مسائل ضرورت توجه کاندیداها به تحولات جمعیتی و عرضه برنامه در این حوزه از جانب آنها است.


منبع:

1400/01/26
23:05:12
0.0 / 5
298
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , رمان , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog