در گزارش بلاگ سان تشریح شد؛

مشوق های فرزندآوری برای مادران و پدران شاغل در قانون جوانی جمعیت

به گزارش بلاگ سان مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی جوانان اظهار داشت: در قانون جوانی جمعیت مشوق های خوبی برای مادران شاغل وضع شده و به عرضه تسهیلات به پدران برای تشویق به فرزندآوری هم توجه شده است.

مشوق های فرزندآوری برای مادران و پدران شاغل در قانون جوانی جمعیت

اعظم کریمی مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به بندهای مختلف قانون جوانی جمعیت و برای تأثیرات مثبت آن اظهار داشت: این قانون با هدف مرتفع ساختن مشکل کاهش جمعیت و تغییر ساختار جمعیتی کشور و پیشگیری از پیری جمعیت در ایران تدوین و تصویب شده است. این قانون واجد نکات مثبتی است که در صورت اجرای دقیق می تواند تا حد زیادی به حل این چالش کمک نماید. قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده به صورت آزمایشی برای هفت سال به تصویب مجلس رسیده و باید در شورای نگهبان هم به تأیید برسد.
وی با اشاره به اینکه مرتفع ساختن خیلی از موانع پیش روی افزایش جمعیت، در این قانون لحاظ شده است، اظهار داشت: البته هیچ قانونی به صورت صد در صد و بدون نقص نیست و می بایستی راه ابراز نظر متخصصان در این مورد باز باشد و از دیدگاه های آنان نهایت استفاده گردد تا قانون در مقام اجرا به اهداف مورد نظر برسد.
تسهیلات استخدامی به زوجین دارای فرزند در قانون جوانی جمعیت
کریمی با اشاره بر قوانین استخدامی و افزایش حق عائله مندی کارمندان دولت در قانون جوانی جمعیت، خاطرنشان کرد: برای مثال در این قانون آمده است که کلیه دستگاههای مذکور در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه مکلف اند، در بکارگیری، جذب و استخدام نیروی جدید به ازای تأهل و هم داشتن هر فرزند یکسال تا حداکثر ۵ سال به سقف محدوده سنی مبحث ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه کنند.
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی جوانان اضافه کرد: بعلاوه دستگاه ها باید در بکارگیری، جذب، استخدام و تبدیل وضعیت استخدامی به ازای تأهل و هم هر فرزند دو درصد مجموعاً حداکثر تا ۱۰ درصد، به امتیاز هر فرد اضافه کنند و به ازای هر فرزند یک سال از طول سنوات تبدیل وضعیت فرد از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی کاهش دهند. برای کلیه مستخدمین که صاحب فرزند سوم تا پنجم می شوند هم معادل یک سال به افزایش سنواتی مستخدم به ازای هر فرزند، اعمال شود.
نحوه اعمال مرخصی زایمان به مادران در قانون جدید
کریمی با اشاره بر قوانین تسهیل کننده مرخصی زایمان برای مادران در این قانون اظهار داشت: در بخش هایی از این قانون آمده است که مدت مرخصی زایمان با پرداخت تمام حقوق و فوق العاده های مرتبط به نه ماه تمام افزایش یابد. در صورت درخواست مادر تا دو ماه از این مرخصی در ماه های پایانی حاملگی قابل استفاده می باشد. مرخصی مزبور برای تولد دوقلو و بیشتر، دوازده ماه خواهد بود.
وی اضافه کرد: بعلاوه امنیت شغلی مادران در طول دوره بارداری، مرخصی زایمان و در حین شیردهی باید تأمین شود. در این دوران هرگونه نقل و انتقال و تغییر شغل، بدون درخواست مادر شاغل ممنوع می باشد. حفظ پست سازمانی یا هم طراز برای بانوانی که در روزهای مرخصی زایمان به سر می برند، الزامی است.
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی جوانان تصریح کرد: این مسئله یکی از نگرانی های اصلی مادران شاغل است که قصد فرزندآوری دارند و با اجرای کامل و دقیق قانون این امر تسهیل می شود.
کاهش شیفت شب پدران برای تشویق به فرزندآوری
کریمی با اشاره بر دیگر مزایای این قانون برای مادران شاغل اظهار داشت: بر طبق این قانون، شیفت شب برای مادران شاغل آبستن و هم چنین مادران دارای فرزند شیرخوار تا ۲ سال و پدران تا یک ماهگی نوزاد، در مشاغل و فعالیتهایی که نیازمند شیفت شب هستند، اختیاری است.
وی تصریح کرد: بعلاوه اعطای دورکاری به درخواست مادران باردار، حداقل به مدت ۴ ماه در دوران حاملگی در مشاغلی که امکان دورکاری در آنها فراهم است، الزامی است.
تسهیلات فرزندآوری برای پدران در قانون جوانی جمعیت
کریمی با اشاره تسهیلات این قانون برای پدران در امر فرزندآوری هم بیان نمود: به منظور پشتیبانی از مادران و مشارکت در مراقبت از نوزاد بعد از زایمان مادر شامل شاغل و غیر شاغل، پدر می تواند از دو هفته مرخصی تشویقی بدون امکان ذخیره سازی بهره مند شود. برای پدران دارای فرزند دوقلو و بیشتر این مدت یک ماه است.
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی جوانان تصریح کرد: در مجموع در این قانون به نقش و لزوم همراهی پدران در مراقبت از نوزاد و همراهی وی با مادر بخصوص در ایام نخست تولد توجه شده است.
کاهش سن بازنشستگی مادران با تولد فرزند
وی با اشاره به اینکه مادران شاغل می توانند در قانون جوانی جمعیت، از مرخصی استعلاجی برای موارد بیماری فرزند زیر ۷ سال خود با عرضه گواهی پزشکی استفاده کنند، خاطرنشان کرد: مادران شاغلی که از زمان لازم الاجرا شدن این قانون فرزند یا فرزندانی به دنیا خواهند آورد به ازای هر فرزند، می توانند از یک سال کاهش در سن بازنشستگی برخوردار شوند و برای فرزند سوم و بیشتر میزان کاهش یک و نیم سال به ازای هر فرزند خواهد بود.
مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی جوانان افزود: حداقل سن بازنشستگی مشمولین این بند، برای مادران دارای یک فرزند ۴۲ سال، دارای دو فرزند ۴۱ سال، دارای سه فرزند و بیشتر ۴۰ سال و حداقل با ۲۰ سال سابقه بیمه است. برقراری مستمری یا حقوق بازنشستگی هم متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه در زمان اشتغال است.
کریمی عنوان کرد: به صورت کلی ارزیابی مثبتی نسبت به مجموع و کلیت این قانون وجود دارد و معتقدیم در صورت رعایت و اجرای دقیق آن اثرات مثبتی را شاهد خواهیم بود.


منبع:

1400/02/07
18:36:55
0.0 / 5
362
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
sunblog