از سوی بانك مركزی؛

پرداخت وام ازدواج ۷۰ میلیونی به بانك ها ابلاغ گردید

بلاگ سان: بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 70 میلیون تومانی را به بانک ها ابلاغ نمود.

پرداخت وام ازدواج ۷۰ میلیونی به بانك ها ابلاغ گردید

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، بانک مرکزی در بخشنامه ای خطاب به بانک ها و مؤسسات اعتباری اعلام نمود که به استناد بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مقرر گردیده است:
۱. بمنظور پشتیبانی از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به کلیه زوج هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها پس از یکم فروردین سال ۹۷ است و تا حالا تسهیلات ازدواج دریافت نکرده اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال ۱۴۰۰ برابر ۷۰۰ میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است.
۲. بمنظور کاهش سن ازدواج، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر ۲۵ سال و زوجه های زیر ۲۳ سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف یک میلیارد ریال افزایش دهد. بانک ها باید برای ضمانت فقط یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.
مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانکهای عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذیربط است. عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذی صلاح می باشد. همین طور تمامی بانک ها موظفند بصورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را بصورت عمومی اعلام کنند.
۳. مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای تامین جهیزیه کالای ایرانی به ستاد اجرائی فرمان امام (ره) اختصاص می یابد. زوجین می توانند بجای استفاده از تسهیلات موضوع این بند، از این تسهیلات حسب مورد به همان میزان، تمام یا قسمتی از تسهیلات خودرا از این طریق دریافت نمایند و به مصرف برسانند؛ ضمن اینکه با توجه به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران افراد مندرج در قانون مذکور مشمول ستاندن قرض الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی می باشند.
این بخشنامه به بانکهای ملی، صادرات، تجارت، ملت، سپه، کشاورزی، مسکن، صنعت و معدن، توسعه صادرات، رفاه کارگران، توسعه تعاون، اقتصاد نوین، کارآفرین، پارسیان، سامان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، قرض الحسنه مهر ایران، دی، شهر، گردشگری، ایران زمین، خاورمیانه، آینده، قرض الحسنه رسالت، مشترک ایران - ونزوئلا، صندوق کارآفرینی امید، مؤسسه اعتباری ملل، مؤسسه اعتباری کاسپین و پست بانک ابلاغ گردیده است.منبع:

1400/02/16
19:15:04
0.0 / 5
373
تگهای خبر: جوانان , خدمات , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
sunblog