چرا سوئد دارای برترین سیستم آموزش عالی است؟

به گزارش بلاگ سان خراسان رضوی سوئد بعنوان خانه جایزه نوبل (سالانه مراسم اهدای جوایز نوبل در استکهلم سوئد برگزار می شود) یکی از بهترین کشورها در زمینه عرضه آموزش عالی و از خلاق ترین کشورهای جهان در زمینه نوآوری و کارآفرینی است.

چرا سوئد دارای برترین سیستم آموزش عالی است؟
به نقل از لوند یونورسیتی، خیلی از دانشجویان بین المللی، محیط یادگیری و سبک تدریس در سوئد را متفاوت می دانند که در ذیل بعضی از موارد مهم درباره تحصیل در دانشگاه لوند(دانشگاه لوند واقع در شهر لوند استان اسکانیا در کشور سوئد) ذکر شده است.
محیط باز، راحت و آزاد
دانشجویان و اساتید در یک محیط غیررسمی (صدازدن با نام کوچک) در کنار هم هستند. سلسله مراتب آکادمیک سنتی با یک رویکرد مشارکتی جایگزین شده است و دانشجویان معمولا بعنوان همکاران استاد شناخته می شوند و نظرات آنان توسط همتایان باتجربه تر ارزیابی و تشویق می شود. این روش گفتگو و همکاری، دانشجویان و اساتید را تشویق و فرصت هایی را برای عرضه ایده ها و نوآوری های جدید بوجود می آورد.
آموزش دانشجو محوری
دانشجو در مرکز آموزش در دانشگاه لوند است، در تدریس پشتیبانی می شود و تمرکز بر این است که دانشجویان بتوانند به منظور آماده سازی، مهارت های تفکر انتقادی و تحلیلی، مهارت های تحقیق مستقل، کار گروهی، حل مساله و مهارت های رهبری را توسعه دهند.
کلاس بین المللی
دانشگاه لوند نمایه بین المللی قوی دارد و از حدود ۱۵۰ کشور جهان، دانشجو جذب و کلاس های جهانی بوجود آورده است که در آن دانشجویان با دیدگاه های مختلف فرهنگی روبرو شده و می توانند شبکه های بین المللی ایجاد کنند.
سخنرانی
متداول ترین روش آموزش، سخنرانی برای گروه های ۲۵ تا ۳۰ نفری است. حضور در سخنرانی ها الزامی است اما از دانشجویان انتظار می رود که از راه مطالعه مستقل، دانش عمیقی در مورد مبحث بدست آورند. برخی از دروس (در رشته مهندسی) حدود ۳۰ ساعت سخنرانی رسمی در هفته و همینطور ساعات آزمایشگاهی دارند، در حالیکه برخی از آنها، برای مثال در علوم اجتماعی، امکان دارد کمتر از ۱۰ ساعت باشد و بیشتر به مطالعه فردی دانشجویان بستگی دارد.
مطالعه مستقل
وقتی دانشجویان مطالب درسی را با یکدیگر می آموزند و بحث می کنند، قسمت عمده ای از فرآیند یادگیری در خارج از کلاس انجام می شود. دانشجویان دانشگاه لوند برای ارزیابی کارآمد مقادیر زیادی از اطلاعات آموزش دیده اند. تکنیک های مطالعه در کلاس توسط مشاوران مطالعه و از راه کارگاه ها آموزش داده می شوند.
کار گروهی
کار گروهی در خیلی از برنامه ها معمول و هدف این است که دانشجویان کار گروهی را در گروه های کوچک و در فرهنگ های مختلف درون کلاس انجام دهند و همینطور مهارت های حل مساله و رهبری را توسعه دهند و کار گروهی جنبه مهمی در تجربه یادگیری دارد.
مطالعات موردی و سخنرانان مهمان
سازمان های غیردولتی و تحقیقات به صورت منظم برای رابطه بیشتر با دنیای حرفه ای، مدرسان و سخنرانان میهمان بین المللی از مشاغل مختلف را معرفی می کنند که بعنوان بخشی از برنامه درسی است. این منطقه میزبان شرکتهای جهانی و یک محیط بی نظیر و کلاس جهانی برای فناوری، دانش، نوآوری و کارآفرینی است.
تحقیقات دانشگاهی فشرده
تحصیلات در دانشگاه لوند با تحقیقات فعلی همسو است و اغلب از رویکرد تحقیق میان رشته ای استفاده می نماید که در معرفی قوی ترین دانشگاه تحقیقاتی سوئد موثر بوده است. این دانشگاه سالانه حدود ۴۰ هزار دانشجو آموزش می دهد و نزدیک به ۶۰ درصد از بودجه دانشگاه به تحقیق مربوط می شود که نشان دهنده تعهد بعنوان یکی از از برترین دانشگاه های تحقیقاتی جهان است.
تفکر انتقادی و آزادی فکر
تفکر انتقادی و آزادی فکر، سنگ بنای زندگی آکادمیک در دانشگاه لوند است. منظور از تفکر انتقادی، توانایی ارزیابی اطلاعات در موضوعات مختلف و شکل گیری نظرات مستقل و کاملا آگاه است و منظور از آزادی فکر، تفکر در خارج از چارچوب است. تفکر انتقادی و آزادی تفکر در تمام فعالیتهای دانشگاه ازجمله سمینارها، کارگاه ها و آزمایش ها وجود دارد. مفاهیم نظری در شرایط عملی آزمایش و تجارب عملی برای توسعه و غنی سازی نظریه استفاده می شود.1400/02/27
10:05:29
0.0 / 5
504
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , تدریس
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
sunblog