تاثیرگذارترین دانشگاه های آلمان كدامند؟

نظام رتبه بندی تایمز به تازگی رتبه بندی اثرگذارترین دانشگاه های دنیا و کشورها را منتشر نمود.

تاثیرگذارترین دانشگاه های آلمان كدامند؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، رتبه بندی تأثیرات دانشگاه ها برای نخستین بار سال ۲۰۱۹ از جانب نظام رتبه بندی بین المللی تایمز انجام شد. تایمز در این رتبه بندی، دانشگاه ها را بر مبنای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) ارزیابی می نماید. اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد ۱۷ مورد است که مؤسسه تایمز برای این رتبه بندی از آنها استفاده می نماید.

تایمز از شاخصهای دقیق برای عرضه مقایسه های جامع و متعادل در چهار زمینه گسترده تحقیق، مدیریت، دسترسی و آموزش بهره برده است.
fر اساس معیارهای نظام بین المللی تایمز اگر داده های در رابطه با هر دانشگاه حداقل با ۳ هدف مرتبط بوده در این رتبه بندی مورد ارزیابی قرار می گیرد.
برترین دانشگاه جهان در این رتبه بندی دانشگاه منچستر از کشور انگلستان است. دانشگاه سیدنی، دانشگاه غربی سیدنی و دانشگاه لاتروب سه دانشگاه کشور استرالیا هستند که رتبه های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده اند.
در رتبه بندی سال ۲۰۲۱ تایمز تعداد یک هزار و ۱۱۷ دانشگاه از ۹۴ کشور جهان بررسی شده اند و این رتبه بندی به تفکیک هر کشور هم انتشار یافته است.
بر این اساس، رتبه بندی اثرگذارترین دانشگاه های آلمان در سال ۲۰۲۱ میلادی به شرح ذیل است:
۱- "دانشگاه آزاد برلین"(Free University of Berlin)
این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های برلین است که در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی و علوم پایه دانشجو می پذیرد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ میلادی در دوران جنگ سرد و با حمایت آمریکایی ها راه اندازی شد.
دانشگاه آزاد برلین با داشتن ۳۰ درصد استاد زن، بیشترین دانشگاه آلمانی با این تعداد هیات علمی زن است.
تابحال دانشگاهیان در این دانشگاه ۵ مرتبه موفق به کسب جایزه بزرگ نوبل شده اند.


۲- دانشگاه "هامبورگ"(Hamburg)
این دانشگاه در ۲۸ مارچ ۱۹۱۹ میلادی تأسیس شد و با وجود عمر کوتاه خود ۶ برنده جایزه نوبل و مجموعه زیادی از دانشمندان فاخر را در کارنامه داشته است. دانشگاه هامبورگ بزرگترین مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی در شمال آلمان به حساب می آید و دارای دانشکده های حقوق، علوم اجتماعی، پزشکی، روانشناسی، تاریخ، فلسفه، مهندسی و کامپیوتر است.


۳- دانشگاه "کنستانتس"(Konstanz)
این دانشگاه از سال ۲۰۰۷ میلادی به جمع دانشگاه های برتر آلمان پیوست و هم اکنون با خیلی از دانشگاه های مطرح جهان همچون دانشگاه جان هاپکینز، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه پرینستون همکاری دارد. بنا بر اعلام این دانشگاه، کتابخانه آن به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می کند و بیشتر از دو میلیون کتاب دارد.


۴- دانشگاه "مونستر"(Münster)
دانشگاه دولتی مونستر با بیشتر از ۴۰ هزار دانشجو و ۱۳۰ زمینه مختلف آموزشی (بر طبق آمار ۲۰۰۴) یکی از بزرگ ترین دانشگاه های آلمان است. نکته قابل توجه دانشگاه مونستر این است که از برترین دانشگاه های تحقیقاتی آلمان و سراسر اروپا به حساب می آید.


۵- دانشگاه "پاسائو"(Passau)
دانشگاه پاسائو هدف خویش را آینده نگری و شهرت جهانی در آینده عنوان کرده است.
این دانشگاه در نظر دارد با ورود به پنجاهمین سالگرد تاسیس خود در سال ۲۰۲۸ میلادی، به یکی از برجسته ترین مراکز آموزش عالی اروپا در تحقیقات میان رشته ای تبدیل گردد.
دانشگاه پاسائو تحقیقات خویش را بر موضوع هایی مانند "دیجیتالی شدن"، "اروپا و تحول جهانی" و "مهاجرت، توسعه پایدار و نظم عادلانه" متمرکز کرده است.


منبع:

1400/03/16
17:45:27
0.0 / 5
513
تگهای خبر: آموزش , جایزه , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
sunblog