بررسی بخشنامه آموزشی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه های علوم پزشكی

بلاگ سان: دومین جلسه شورای بین الملل دانشگاه با طرح پیش نویس بخشنامه نحوه احراز صلاحیت علمی و توانایی اعضای هیأت علمی در زبان انگلیسی و ارائه بخشنامه آموزشی دانشجویان غیرایرانی اجرا شد.

بررسی بخشنامه آموزشی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه های علوم پزشكی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر رامین کردی، معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، در شروع این جلسه که با حضور تعدادی از اعضای خانواده بین الملل دانشگاه در سالن حکیم ستاد مرکزی برپا شد، اظهار داشت: هم راستایی برنامه ریزی و مدیریت در کارهای بین المللی دانشگاه با بهره گیری از ظرفیت شبکه مدیران بین الملل در سطوح ستادی و محیطی و ایجاد تعامل سازنده در سطوح مختلف این شبکه از اهداف تشکیل شورای بین الملل دانشگاه است.
وی ادامه داد: تصمیمات کلان معاونت بین الملل شامل برنامه های راهبردی سال، برنامه های اجرائی در سطح دانشگاه و دانشکده ها و دستورالعمل و بخشنامه های مرتبط در این شورا طرح، بررسی و مصوب خواهد شد.
معاون بین الملل دانشگاه سپس با اشاره به دستور جلسه دومین نشست شورای بین الملل دانشگاه، بیان داشت: بخشنامه احراز صلاحیت علمی و توانایی اعضای هیأت علمی در زبان انگلیسی طی جلسه پیش طرح و با تاکید بر نقطه نظرات حاضران، لزوم انجام تغییراتی در آن احساس شد.
دکتر کردی از طرح این بخشنامه در شورای هماهنگی آموزش بین الملل دانشگاه (شهاب) آگاهی داد و بیان داشت: خوشبختانه معاون محترم آموزشی دانشگاه نگاه مثبتی نسبت به کلیات بخشنامه مذکور داشتند و چون نهایتاً بخشنامه در قالب بسته کامل توانمندسازی اعضای هیأت علمی ارائه و نظر نهایی را هیأت ممیزه و حوزه آموزش می دهند، اصلاحاتی در آن انجام شد.
ایشان سپس به مسائل آموزشی دانشجویان بین الملل اشاره نمود و اظهار داشت: بمنظور حل این چالش ها طی سالهای اخیر، معاونت آموزشی پردیس بین الملل نسبت به تدوین بخشنامه آموزش الکترونیکی برای دانشجویان خارجی و بخشنامه آموزشی دانشجویان غیرایرانی اقدام نموده است.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، اشاره کرد: بخشنامه آموزش الکترونیکی در کلان منطقه ۱۰ آمایش آموزش عالی بخش سلامت کشور مصوب و در سطح وزارت بهداشت نیز نهایی شده است.
دکتر کردی از نهایی شدن بخشنامه آموزشی دانشجویان غیرایرانی در نشست معاونان بین الملل کلان منطقه ۱۰ آمایش آموزش عالی بخش سلامت کشور و رفع اصلاحات آن ظرف دو تا سه هفته آتی آگاهی داد و بیان داشت: هدف این است که اعضای شورای بین الملل نیز درباب بخشنامه نحوه احراز صلاحیت علمی و توانایی اعضای هیأت علمی در زبان انگلیسی و بخشنامه آموزشی دانشجویان غیر ایرانی به اتفاق نظر دست یابند.
بعد از آن دکتر سکینه شب بیدار، معاون آموزشی کالج بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، نسخه جدید بخشنامه نحوه احراز صلاحیت علمی و توانایی اعضای هیأت علمی در زبان انگلیسی را ارائه کرد و گفت: بخشنامه مذکور در سه بخش داوطلبان جذب عضو هیأت علمی، استادیاری به دانشیاری و دانشیاری به استادی آماده شده است.
وی ادامه داد: در پی تغییرات اعمال شده و با نظر شورای شهاب، داوطلبان جذب هیأت علمی باید مدرک معتبر زبان انگلیسی عرضه کنند و تاکید بر این است که نمره مهارت های گفتاری حتما نوشته شود.
معاون آموزشی کالج بین الملل افزود: در این ماده تبصره ای نیز دیده شده و چنانچه فردی نمره لازم را نیاورد و طیف نمره گفتاری لازم را کسب کند، امکان جذب با گذراندن دوره های مقدماتی و پیشرفته آیلتس را خواهد داشت.
دکتر شب بیدار با اعلان اینکه در صورت تأیید صلاحیت علمی داوطلب توسط کمیته جذب، فرد مهلت دارد تا دو سال مدرک معتبر را ارائه کند، اظهار داشت: بنابر نظر شورای شهاب، مصاحبه از افراد برای احراز صلاحیت به دانشکده های زیرمجموعه سپرده خواهد شد و تاکید بر این است که سطح زبان افراد در رشته تخصصی خودشان ارزیابی شود.
وی اشاره کرد: همین طور قرار شد اعضای هیأت علمی که بیش از ۲۰ سال سابقه دارند از این دستورالعمل معاف شوند.
در ادامه، اعضای شورای بین الملل به بیان دیدگاه های خود پرداختند و بر لزوم حضور ناظر یا ناظرانی از دانشگاه در جلسات مصاحبه احراز صلاحیت متقاضیان جذب هیأت علمی دانشکده ها تاکید کردند.
سپس دکتر وحید ضیایی، معاون آموزشی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، بخشنامه آموزشی دانشجویان غیر ایرانی را تشریح نمود و اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی کشور سال هاست که به مقوله پذیرش و آموزش دانشجویان غیر ایرانی ورود کرده اند و هر مجموعه به فراخور شرایط خود، مقرراتی را برای پذیرش و تحصیل تدوین و در خیلی از موارد به بخشنامه دانشجویان ایرانی استناد شده که پاسخگوی نیازها و شرایط دانشجویان غیر ایرانی نبوده است.
وی ادامه داد: در همین راستا تدوین بخشنامه آموزشی دانشجویان غیرایرانی با هدف انتظام بخشیدن به امور تحصیلی این دانشجویان در دستور کار قرار گرفت تا با تعیین چارچوب های قانونی لازم، برنامه های آموزشی بصورت هماهنگ و یکپارچه در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرا شود.
معاون آموزشی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، استفاده از یک بخشنامه آموزشی مشترک و جامع را سبب اعتلای جایگاه و اعتبار آموزشی دانشگاه های کشور در سطح بین الملل و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود برای ارتقای سطح کیفی آموزش و پژوهش دانشجویان غیر ایرانی دانست و گفت: این بخشنامه، شامل مجموعه ضوابط و مقررات آموزشی حاکم بر پذیرش، آموزش و فارغ التحصیلی یا اخراج دانشجویان غیرایرانی در تمامی مقاطع تحصیلی است که با هدف ایجاد هماهنگی در کارهای آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با رویکرد تسهیل و تسریع دوره آموزشی دانشجویان و ارتقای کیفیت آموزشی تدوین شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی با اعلان اینکه بخشنامه مذکور در شش فصل آماده شده، اظهار داشت: این فصول شامل کلیات، شرایط مورد نیاز برای دانشگاه های مجری، پذیرش و ثبت نام، نظام و قوانین آموزشی کشور، خروج از تحصیل و سایر مقررات است.

منبع:

1400/03/22
22:02:32
0.0 / 5
383
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
sunblog