داوطلبان از كنكور ۱۴۰۰ می گویند

از دغدغه سهمیه ها و ناعدالتی آموزشی تا كنار آمدن با شرایط كرونایی

بلاگ سان: آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ بعد از ۴ روز رقابت سنگین داوطلبان پنج گروه آزمایشی تجربی، علوم انسانی، ریاضی و فنی، هنر وزبان های خارجی امروز شنبه ۱۲ تیرماه به پایان رسید.

از دغدغه سهمیه ها و ناعدالتی آموزشی تا كنار آمدن با شرایط كرونایی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در کنکور ۱۴۰۰ تعداد ۶۶۲ هزار و ۱۱۴ داوطلب زن و تعداد ۴۴۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد ثبت نام کرده اند که برای آنها با احتساب گروه آزمایشی دوم برخی داوطلبان، تعداد یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت ورود به جلسه صادر گردیده است.
کنکور سال ۱۴۰۰ از بامداد روز چهارشنبه با شرکت داوطلبان گروه آزمایشی هنر شروع شد و به ترتیب داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و گروه آزمایشی علوم انسانی در بامداد روز پنجشنبه ۱۰، گروه آزمایشی علوم تجربی در بامداد روز جمعه ۱۱ و کنکور گروه آزمایشی زبان های خارجی هم بامداد امروز شنبه ۱۲ تیرماه آزمون خویش را برگزار کردند.
همزمان با به انتها رسیدن چهار روز رقابت سنگین بیشتر از یک میلیون داوطلب ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی و آموزش پزشکی برای مهر سال ۱۴۰۰ به گفت و گو با برخی از داوطلبان یکی از حوزه های امتحانی پرداختیم تا نظر آنها را در مورد سئوالات آزمون سراسری سالجاری جویا شویم.

قبولی در رشته های علوم پزشکی به "شانس بزرگ" تبدیل گشته است
در این حوزه "امیرحسین عبداللهی" داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی با تاکید براینکه قبولی در رشته های علوم پزشکی در ایران به یک "شانس بزرگ" تبدیل گشته است، اظهار نمود: این دومین سال است که به صورت متوالی زندگی خودم را وقف کنکور می کنم متاسفانه با وجود آمادگی کاملی که برای حضور در جلسه آزمون داشتم اما امیدی برای پذیرش در رشته دلخواهم ندارم و احساس می کنم پذیرش در این رشته ها شانسی است که نصیب هر آدمی نمی گردد.
این داوطلب ۱۹ ساله با اشاره به اینکه داوطلبان آزاد و بدون سهمیه در اولویت پذیرش رشته های پرطرفدار دانشگاهی قرار ندارند، اظهار داشت: بیشتر از هر چیزی که انگیزه و امید را از داوطلبان کنکور می گیرد بحث سهمیه ورود به دانشگاه ها است که به اعتقاد من بی عدالتی بزرگی در حق داوطلبانی است که یکسال تمامی زندگی خود و خانواده خویش را وقف درس خواندن می کنند و در نهایت باید در یک شرایط نابرابر رقابت کنند. این در شرایطی است که در بعضی رشته ها برخی داوطلبان سهمیه ای بدون آمادگی در کنکور سهم بیشتر از ۳۵ درصدی صندلی دانشگاه ها را بدست آورده اند.

"سهمیه ها" نگرانی داوطلبان
وی افزود: مبحث سهمیه ها یکی از مهم ترین نگرانی های من از دوران دبیرستان بوده است و همواره آنرا مانعی برای عدالت ورود به دانشگاه و رشته دلخواه خودم می دانستم. باآنکه اخباری جسته و گریخته در مورد اصلاح یا حذف سهمیه ها را شنیده بودم اما تصورم این بوده که این نوع بحث ها مانند هزاران قول و سیاست های دیگر صرفاً در رسانه ها مانده و در عمل اجرایی نمی گردد.
این داوطلب که سابقه دومین سال شرکت در کنکور را دارد، تصریح کرد: من تا دوم دبیرستان در رشته ریاضی و فنی تحصیل کردم اما به علت نگرانی از آینده شغلی به رشته علوم تجربی تغییر رشته دادم با اینکه هم اکنون از این تصمیم بسیار پشیمان هستم چون که به نظر می آید تبلیغات تحصیل و اشتغال در این رشته در اکثر موارد کاذب است و به اعتقاد من اگر با پشتکار باشیم؛ در هر رشته ای به نتیجه دلخواه خواهیم رسید.

سه سال در همه آزمون های آزمایشی شرکت کردم
در ادامه "سارا" یکی از داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: من طی سه سال گذشته به صورت پیوسته در آزمون ها شرکت می کردم چون که هر دانش آموز در روند آزمون دادن، تجربه ها و روش های جدیدی را می­ یابد به این برای شرکت در آزمون ها برای ورود به رشته های دلخواه و پرمتقاضی را ضروری می دانم.
این داوطلب با اشاره به اینکه نمی توانم در مورد رتبه ام اظهار نظر کنم، اظهار نمود: به نظر من خانواده ها در طول سال تحصیلی دانش آموز باید یک برنامه ثابت و اصولی را از همان ابتدا آماده کنند؛ چون که در این شرایط دانش آموز می داند که در طول یک سال چه در انتظار او خواهد بود.

هر کنکوری باید برنامه داشته باشد
او همینطور در مورد برنامه درس خواندن و نحوه آمادگی خود جهت شرکت در کنکور تصریح کرد: در طول یکسال روزی ۸ تا ۱۰ ساعت مطالعه مفید برای کنکور داشتم در مواقعی که برنامه های من با برنامه مدرسه ناهماهنگی هایی داشت تلاش می کردم مطالب تدریس شده در مدرسه را در همان روز مرور کنم و بخوانم و از باقی وقتم برای اجرای سایر برنامه های مطالعه استفاده کنم.
این داوطلب ۱۸ ساله با اشاره به اینکه با شرایط کرونا در دروان کنکور سازگار شده است، اظهار داشت: کرونا مدتی است با زندگی ما همراه شده است حدودا نزدیک به دو سالی است که با این ویروس دست و پنجه نرم می نماییم. با اینکه در ایام ابتدایی ورود این ویروس به علت خانه نشینی و قرنطینه استرس های بیشتری داشتیم اما به مراتب یاد گرفتیم چگونه با این ویروس زندگی نماییم تا گرفتار کمترین صدمه شویم.
این دانش آموز که سال جاری برای اولین بار در کنکور شرکت می کند، اضافه کرد: ابتدا از نظر اجرای پروتکلهای بهداشتی در جلسه کنکور نگرانی هایی از جانب خانواده ام وجود داشت که خوشبختانه همه مواردی که لازم بود در جلسه آزمون رعایت شد و تصور می کنم حداقل در حوزه ما کنکور با رعایت موارد بهداشتی برگزار شد.

با شرایط کرونا کنار آمدیم
همینطور "سپیده امیری" یکی دیگر از داوطلبان کنکور زبان های خارجی به ایسنا اظهار داشت: از مدتی قبل معلوم بود سر جلسه کنکور باید اصول بهداشتی را رعایت کنم. به همین علت مدام در منزل یا حتی آزمون های مدرسه از ماسک استفاده می کردم تا آماده این شرایط شوم. امروز هم استرس خاصی نداشتم. فقط یک بارهنگام شروع دفترچه عمومی و یک مرتبه در شروع دفترچه اختصاصی استرس محسوسی به سراغم آمد که اگر هر کسی این مطلب را از قبل بداند کمک می نماید تا آنها را به خوبی مدیریت کند.
وی با اشاره به اینکه در صورت عدم قبولی در کنکور منتظر کنکور دیگری نمی ماند، تصریح کرد: تصمیم دارم اگر در رشته دلخواهم پذیرفته نشم دیگر وقتم را یکسال صرف کنکوری نکنم که نتیجه آن معلوم نیست به همین جهت حتما در حوزه های هنری تصمیمات مهم زندگیمو را خواهم گرفت.

دوران این که "به هر قیمتی وارد دانشگاه شویم" تمام شد
این داوطلب ۲۰ ساله تصریح کرد: به نظر من دوران این که به هر قیمتی وارد دانشگاه شویم دیگر تمام شده است به نظر می رسد خیلی از داوطلبان همانند من تصور می کنند اگر در همان بار اول موفق نشدند سالهای سال برای دانشگاه وقت نخواهند گذاشت چون که هر فردی باید مهارت و حرفه ای خاص را بیاموزد که لزوما این مهارت ها در دانشگاه ها قابل یادگیری نیست.

امیدواری بیشتری برای پذیرش دارم
"امیری" همینطور با اشاره به اینکه کنکور زبان های خارجی دومین گروه آزمایشی کنکورم است، اظهار داشت: گروه اصلی آزمون من ریاضی و فنیبود که در روز پنچ شنبه برگزار گردید. خوشبختانه به علت ظرفیت بالای پذیرش و همینطور تعداد پایین داوطلبان در این رشته ها امید و انگیزه بیشتری برای پذیرش در رشته و دانشگاه دلخواهم را دارم. ضمن این که سئوالاتی که طراحی شده بود از مطالبی واضح و دقیق عنوان شده در منابع کنکور بود. با این وجود برای اظهار نظر در مورد نتیجه نهایی خیلی زود است.

شانس قبولی در رشته های علوم تجربی؛ هرسال کمتر از قبل
" زهره نصیری" یکی دیگر از داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه شانس قبولی در رشته های پزشکی در ایران سال به سال سخت تر می شود، اظهار نمود: با اینکه اخیر اعلام شده است تعداد داوطلبان در گروه آزمایشی تجربی از سال جاری روند نزولی دارد اما مبحث این است هنوز هم بیشتر از نیمی از داوطلبان کنکور در این گروه به رقابت می پردازند و به نظر می آید روند کاهشی آمار داوطلبان به علت کاهش جمعیت آمار کنکوری ها و متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها باشد.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که داوطلبان علوم تجربی دارند این است که پذیرش بر مبنای سوابق تحصیلی در تعداد بسیار اندک این رشته ها اتفاق می افتد یعنی بیشتر از ۹۵ درصد پذیرش های علوم پزشکی از راه شرکت در کنکور اتفاق می افتد به همین جهت ما برخلاف سایر داوطلبان که امکان ورود به دانشگاه ها بر مبنای سوابق تحصیلی را دارند را نداریم.
این داوطلب همینطور تصریح کرد: در شرایطی که بیشتر از ۶۰ درصد پذیرش ها در رشته های علوم پزشکی بر مبنای سهمیه اتفاق بیفتد و از سویی ظرفیت پذیرش در این رشته ها در کنار آمار متقاضاین بسیار پایین باشد چه انگیزه ای برای پذیرش در رشته مورد علاقه می توانیم داشته باشیم.

آرزوی پذیرش در مهندسی مکانیک یک دانشگاه برتر
"رضا شاکری" از داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ که برای سومین بار در آزمون شرکت می کند، به ایسنا اظهار داشت: این سومین سال متوالی است که در آزمون برای گروه ریاضی و فنی شرکت می کنم پذیرش در رشته مکانیک یکی از دانشگاه های برتر به یک آرزوی دست نیافتی تبدیل گشته است. اما علارغم تلاش هایی که طی این سه سال گذشته نمودم نتیجه دلخواه حاصل نشد و تا زمانی که نتوانم در رشته مورد علاقه پذیرش شوم به تلاشهای خودم ادامه می دهم.

داشتن هدف برای کنکوری ها اجبار است
وی تصریح کرد: همواره معتقد هستم یکی از شرایط الزامی موفقیت در سال پشت کنکور، علاقه به هدف و درس خواندن است، فرد باید هدف خویش را بشناسد و با همه وجود خواستار آن باشد. با اینکه خانواده ام معتقد هستند پشت کنکور ماندن مسیری طولانی است، اگر رشته مورد علاقه خویش را قبول می شوم به خاطر نوع دانشگاه پشت کنکور نمانم چون که امکان دارد سال بعد شانس قبولی رشته مورد علاقه را هم نداشته باشم اما همواره برای من نوع دانشگاه بسیار مهم بوده و ترجیح می دهم با هزینه بالا در دانشگاهی باکیفیت تحصیل کنم تا این که در دانشگاهی بدون کیفیت و مجانی پذیرفته شوم.
پدر یکی از داوطلبان کنکور که فرزندش در گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور سال جاری شرکت کرده هم با تکیه بر این که اینکه فشاری به فرزندش بابت قبولی در کنکور وارد نکرده و صرفاً قبولی فرزندش در کنکور ملاک نیست، اظهار داشت: در صورت عدم قبولی، برای فرزندم برنامه های دیگری در نظر گرفته ایم که با عنایت به علاقه و استعدادش می توند یکی از آنها را دنبال کند.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، بر مبنای اعلام سازمان سنجش آموزش کشور؛ ظرفیت های پذیرش دانشجو در کنکور ۱۴۰۰ حدودا مطابق سال قبل خواهد بود. به نحوی که سال ۹۹ حدود یک میلیون نفر در کلیه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرش شدند و سال جاری هم همین حدود و بالغ بر یک میلیون و ۹۰ هزار داوطلب پذیرش می شوند که جزئیات آن در زمان انتخاب رشته اعلام خواهد شد.
سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمود که آمار داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ حدود ۳۵ هزار نفر کاهش داشته و تعداد داوطلبان در گروه آزمایشی علوم تجربی اندکی کاهش یافته و داوطلبان دو گروه آزمایشی هنر و علوم انسانی روند افزایشی داشتند.
کلید اولیه آزمون سراسری برای حوزه های خارج از کشور روز ۱۶ تیر ماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد.
نتایج اولیه آزمون سراسری به صورت کارنامه تنظیم و در دهه اول مرداد ماه از راه سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود. لیست اسامی پذیرفته شدگان نهایی هم هفته آخر شهریور اعلام خواهد شد.
منبع:

1400/04/13
12:26:05
0.0 / 5
492
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog