توضیح سازمان سنجش درمورد سؤالات كنكور ۱۴۰۰

به گزارش بلاگ سان سازمان سنجش آموزش کشور در مورد مباحث مطرح شده درباره نحوه سؤالات کنکور ۱۴۰۰ اطلاعیه صادر کرد.

توضیح سازمان سنجش درمورد سؤالات كنكور ۱۴۰۰
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در مورد آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ آمده است: با عنایت به مباحث مطرح شده در رسانه ها در مورد سختی و دشواری آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ تاکید می نماییم فراوانی زیاد متقاضیان ورود به آموزش عالی و محدودیت در ظرفیت های با آزمونی و موردِ اقبال در آموزش عالی از نظر رشته و دانشگاه های دارای مطلوبیت از نظر متقاضیان و تفاوت اهداف آموزش عالی با اهداف آموزش عمومی (ابتدایی و متوسطه)، چه از حیث ماهیت و چه از نظر قانون و مصوبات، سازمان سنجش آموزش کشور را در جهت تحقق هدف اصلی آزمون، یعنی تمیز متقاضیان برپایه دانش و توانمندی آنها، مجبور به طراحی آزمونی رقابتی کرده است و این دسته از آزمون ها از بحث برانگیزترین و پرچالش ترین آزمون ها هستند.
صاحب نظران نظام آموزشی و به صورت خاص زیرنظام اندازه گیری و سنجش به خوبی می دانند بین آزمون های ارتقای پایه آموزش وپرورش و آزمون های رقابتی تفاوت ماهوی وجود دارد و به همین دلیل، آزمون های رقابتی حاوی سؤال هایی هستند که ضریب دشواری آنها نسبت به آزمون های مدارس زیاد است؛ چون در آزمون های سراسری و کنکور، هدف جداسازی پنج درصد بالای جامعه شرکت کنندگان است و نه ارتقای پایه.
۲ـ در کنکور سراسری ۱۴۰۰، حدود ۷۱ عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که برپایه برآورد اولیه این سازمان، به غیر از درس ریاضی، بقیه دروس ۱۰ تا ۱۵ درصد آسان تر بوده است. برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال قبل آسان تر شده است. لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به دلیل سیستم محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است. کما این که این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم صورت گرفت و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مساله سختی و آسانی سؤال ها حل خواهد شد.
اغلب مباحث مطرح شده در ارتباط با کنکور سراسری ۱۴۰۰، صرفاً مرتبط به درس ریاضی است و داوطلبان عزیز می دانند در آزمون های رقابتی، اصولاً نمره خام مبنای رتبه متقاضیان نیست. همان طوری که اطلاع دارید نمرات خام هر متقاضی در هر ماده درسی با استفاده از روش های اندازه گیری و سنجش تراز می شوند و کم شدن نمره خام، لزوماً به مفهوم کم شدن نمره تراز نیست. سازمان سنجش با استفاده از اصول اندازه گیری و سنجش، برپایه روش تراز که هر ساله در ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته هم توضیح داده می شود، بهترین تصمیم ها را به نفع داوطلبان عزیز گرفته و خواهد گرفت. این مسیر همیشگی سازمان سنجش بوده، هست و خواهد بود.
۴ـ برپایه برآوردهای اولیه این سازمان، در گروه آزمایشی علوم ریاضی و در درس ریاضی، تعداد محدودی سؤال از بین ۵۵ سؤال چالشی بوده است و تقریباً میتوان گفت در کل فضای مجازی، تمامی بحث ها در ارتباط با سختی درس ریاضی در ارتباط با همین تعداد سؤال است. سازمان سنجش آموزش کشور، این اطمینان را به داوطلبان می دهد که با بررسی دوباره و در نظر گرفتن این که اگر مطالب سؤال خارج از سرفصل های کتاب درسی باشد یا ابهام داشته باشد، آن سؤال به صورت تاثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد. بدیهی است این امر در ارتباط با درس ریاضی گروه های آزمایشی علوم تجربی و علوم انسانی هم صدق می کند.
دشواری یا آسانی یک آزمون، با محاسبه ضریب دشواری هر سؤال پس از قرائت و تصحیح پاسخنامه ها انجام می گیرد و با حدس و گمان و صحبت های کلی محقق نمی گردد.
سازمان سنجش آموزش کشور هر سال پس از تصحیح پاسخنامه ها، سؤالات تمامی گروه های آزمایشی را در گروه های تخصصی سازمان که وظیفه آنها تجزیه وتحلیل سؤالات از ابعاد مؤلفه های اندازه گیری و سنجش، ازجمله محاسبه ضریب تمیز، ضریب دشواری و... است، مورد بررسی قرار داده و نتیجه آنرا به گروه های تخصصی طراح جهت بهبود روند فعالیت خود عرضه می دهد؛ که در این خصوص هم گزارش تحلیلی از آن به تناوب در نشریه پیک سنجش سازمان جهت استحضار متقاضیان چاپ و انتشار می یابد.
آنچه که باید مورد تاکید قرار گیرد و انتظار سازمان، خصوصاً از والدین عزیز و اصحاب رسانه است، تدارک فضایی برای آرامش خاطر همه متقاضیان عزیزی است که در آزمون سراسری تمام تلاش خویش را صرف کرده و شرکت کرده اند و یادآوری مکرر این نکته به متقاضیان است که عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در تمامی ابعاد به نفع متقاضیان است و سازمان فارغ از هیاهوی ایجادشده در فضای مجازی و برخی افراد خاص، بهترین تصمیم را برپایه اصول علمی و به نفع متقاضیان اتخاذ می کند.1400/04/19
23:55:31
0.0 / 5
484
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , رسانه , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
sunblog