اعلام جزییات انتخاب رشته کنکوری ها

جزییات و شرایط انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 1400 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بوسیله سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام گردید.

اعلام جزییات انتخاب رشته کنکوری ها
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، کارنامه اولیه کنکور۱۴۰۰ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر گردید انتخاب رشته برای همه متقاضیان (برای انتخاب کدرشته محل های با آزمون و پذیرش فقط برمبنای سوابق تحصیلی بدون آزمون) در یک فرم و حداکثر تا ۱۵۰ رشته محل انجام می شود. پروسه انتخاب رشته با آزمون و بدون آزمون جداگانه نخواهد بود. توضیحات کامل این دو روش پذیرش در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته ارائه شده است.

متقاضیانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ ثبت نام کرده و غایب جلسه آزمون (روزهای ۹ تا ۱۲ تیر) بودند، نیازی به ثبت نام مجدد برای رشته های پذیرش فقط با سوابق تحصیلی ندارند و می توانند در رشته هایی که پذیرش آنها با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است تا ۱۵۰ کدرشته محل از دفترچه راهنمای انتخاب رشته انتخاب نموده و در فرم انتخاب رشته درج کنند.
متقاضیانی که قبلاً در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ ثبت نام نکرده اند، می توانند بر طبق اطلاعیه چهارشنبه ۱۳ مرداد، از روز پنجشنبه ۱۴ مرداد تا روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته در رشته هایی که پذیرش آنها با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است بر طبق دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته های پذیرش بر طبق سوابق تحصیلی اقدام نمایند.
در صورتیکه فردی هم نسبت به انتخاب رشته در مرحله انتخاب رشته های با آزمون و رشته های فقط بر طبق سوابق تحصیلی (بدون آزمون) اقدام نموده و هم در مرحله ثبت نام برای رشته های فقط بر طبق سوابق تحصیلی (بدون آزمون) مبادرت به ثبت نام و انتخاب رشته برای این رشته ها کند، ثبت نام و انتخاب رشته وی در رشته های فقط بر طبق سوابق تحصیلی باطل خواهد شد و هزینه پرداختی وی نیز مسترد نخواهد شد.

متقاضیان می توانند از سه شنبه ۱۲ مرداد به سایت سازمان سنجش مراجعه و دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی را ببینند. دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۴۰۰ حاوی تمامی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و شهریه پرداز، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی (اعم از باآزمون و پذیرش فقط بر طبق سوابق تحصیلی بدون آزمون) است.
نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط متقاضیان مجاز به انتخاب رشته و همین طور نحوه مراجعه به سایت سازمان سنجش و نحوه تکمیل کردن فرم انتخاب رشته در دفترچه درج شده است. متقاضیان انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ (اعم از رشته های با آزمون برای متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند و همین طور رشته های فقط بر طبق سوابق تحصیلی، بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و از تمامی گروه های آزمایشی بدون توجه به مجاز بودن) از تاریخ اعلام نتیجه اولیه فرصت دارند دفترچه را مطالعه کنند.
متقاضیان می توانند ۱۵۰ کدرشته محل را از دفترچه استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب کنند و از پنجشنبه ۱۴ مرداد تا دوشنبه ۱۸ مرداد در فرم انتخاب رشته درج کنند. بعد از تایید نهایی کدرشته های انتخابی توسط متقاضی، شماره ۱۵ رقمی بوسیله سیستم بعنوان رسید انتخاب رشته در اختیار متقاضی قرارداده خواهد شد. این رسید بعد از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود.
هر متقاضی فقط یک دفعه اجازه انتخاب رشته دارد. متقاضیان بعد از انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی، فرم انتخاب رشته خودرا به تعداد محدود تصحیح و یا ویرایش کنند.
متقاضیان در صورت علاقه به انتخاب رشته های خاص یا بورسیه، حتما شرایط و ضوابط این رشته ها را که به طور جداگانه بعنوان پیوست دفترچه های انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش درج شده است، مطالعه کنند و در صورت داشتن شرایط لازم، این رشته ها را انتخاب کنند.

شرایط پذیرش در رشته علوم ورزشی و هنر
پذیرش دانشجو در رشته های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی در گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر شامل (نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و طراحی لباس، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، مجسمه سازی، موسیقی ایرانی و جهانی، کتابت و نگارگری، آهنگسازی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی و عکاسی) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ بصورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می پذیرد.
متقاضیانی که قبلاً جهت شرکت در آزمون عملی این رشته ها در بازه زمانی ۶ تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ اعلام علاقمندی کرده و در آزمون عملی آنها شرکت کرده اند، در صورت تمایل لازم است در میان ۱۵۰ انتخاب خود در فرم انتخاب رشته، این رشته ها را در هر اولویتی که علاقه دارند، قرار دهند. آزمون عملی برای متقاضیانی که هزینه برگزاری آزمون عملی در رشته های فوق را پرداخت کرده اند، برگزار شده و یا خواهد شد.
متقاضیان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی مشتاق رشته های با آزمون علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که برمبنای کارنامه نتایج اولیه در دوره روزانه و نوبت دوم مجاز نشده اند، لازم است در زمان مقرر در آزمون عملی شرکت نمایند. به آنان اجازه انتخاب رشته محل های دوره روزانه و نوبت دوم، منحصراً در این رشته ها داده شده است.
متقاضیانی که تمایل به انتخاب رشته های علوم ورزشی در گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و رشته های تحصیلی گروه آزمایشی هنر شامل (نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و طراحی لباس، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، مجسمه سازی، موسیقی ایرانی و جهانی، کتابت و نگارگری، آهنگسازی، بازیگری، طراحی صحنه، نمایش عروسکی و عکاسی) با روش پذیرش فقط بر طبق سوابق تحصیلی (بدون آزمون) دارند، نیاز به شرکت در آزمون عملی ندارند.


امکان انتخاب رشته دانشگاه پیام نور
متقاضیانی که در زمان ثبت نام برای پذیرش در رشته های با آزمون دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی اعلام علاقمندی نکرده اند در این مرحله می توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به هر یک از این دوره ها هر کدام بصورت جداگانه به مبلغ ۱۳۷ هزار ریال بوسیله سیستم پرداخت اینترنتی در سایت سازمان سنجش، این رشته ها را انتخاب کنند.
متقاضیان مشتاق پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران در صورتی که مطابق کارنامه نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی شده اند در این مرحله می توانند با اطمینان از داشتن شرایط برای پذیرش در رشته های این دانشگاه ها، با پرداخت هزینه مربوط به علاقمندی به رشته های این دانشگاه ها به مبلغ ۱۳۷ هزار ریال بوسیله سیستم پرداخت اینترنتی در سایت سازمان سنجش این رشته ها را انتخاب کنند.

سامانه انتخاب رشته مجازی
سامانه انتخاب رشته مجازی این سازمان بمنظور راهنمایی و کمک به متقاضیان در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ (برای رشته های باآزمون و رشته های فقط بر طبق سوابق تحصیلی) از تاریخ ۱۲ مرداد بوسیله سایت سازمان سنجش در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.
ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ شامل مطالب مفید و کاربردی درباره انتخاب رشته همچون تشریح محتوای کارنامه آزمون، آشنایی با بومی گزینی، انواع سهمیه ها، استفاده از انتخاب رشته مجازی و نکته های مهم در انتخاب رشته اصلی تدوین و در اواخر این هفته منتشر می شود. مطالعه این ویژه نامه به متقاضیان، والدین و مشاوران سفارش می شود. پذیرش در کدرشته محل های فقط برمبنای سوابق تحصیلی توسط دانشگاهها و مؤسسات پذیرنده در سال ۱۴۰۰ برای متقاضیان شاخه نظری با ملاک معدل کتبی نهایی دیپلم و متقاضیان شاخه فنی و حرفه ای و یا کاردانش با معدل کل دیپلم انجام می شود که متقاضی می تواند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و از تمامی گروه های آزمایشی و بدون توجه به مجاز بودن به انتخاب رشته در دوره های مختلف نسبت به انتخاب رشته اقدام نماید.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد
آن دسته از متقاضیان مشتاق انتخاب رشته های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، باید بعد از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاریخ ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ به درگاه اطلاع رسانی مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی: www.azmoon.org مراجعه کنند.
بر طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، متقاضیان گروه آزمایشی علوم تجربی که در کارنامه اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده اند توجه داشته باشند که رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است و در صورت علاقمندی به هر یک از این چهار رشته تحصیلی، باید آنها را در فرم انتخاب رشته سازمان سنجش و در اولویت مورد دلخواه درج کنند.
انتخاب رشته سایر رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بهره گیری از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون به طور مجزا و بوسیله دانشگاه آزاد انجام می پذیرد.
متقاضیانی که در یکی از رشته های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند می توانند به دلخواه خود منحصراً در یکی از مؤسسات محل قبولی ثبت نام و مشغول به تحصیل شوند.
به متقاضیان سفارش می شود بعد از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتما از لیست کدرشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید ۱۵ رقمی و شماره پرینت درج شده است یک نسخه پرینت تهیه کرده و به دقت آنرا بازنگری و ببینند و در صورت مشاهده اشکال در کدرشته محل های درج شده در فرم انتخاب رشته با مراجعه به بخش ویرایش فرم انتخاب رشته آنرا اصلاح کنند. پرینت لیست کدرشته محل های انتخابی را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری کند.
داوطلب در حفظ و نگهداری این رسید ۱۵ رقمی و سایر اطلاعات آزمونی خود دقت کند چون امکان سوءاستفاده از این اطلاعات برای دستکاری انتخاب رشته پس از اتمام پروسه انتخاب رشته وجود دارد. عدم دریافت رسید ۱۵ رقمی به منزله عدم تکمیل پروسه انتخاب رشته است. متقاضیانی که در رشته های با آزمون مجاز به انتخاب رشته هستند و همین طور در رشته های فقط بر طبق سوابق تحصیلی به جهت اینکه مراحل انتخاب رشته های تحصیلی را با موفقیت به انتها برسانند و مشکلی برای آنان بوجود نیاید، لازم است اطلاعیه های این سازمان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی و شرایط و ضوابط مؤسساتی که بصورت شرایط خاص پذیرش می نمایند و هم چنین دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به دقت مطالعه کنند.
بعضاً تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پس از انتشار دفترچه، مبادرت به گرفتن مجوز رشته جدید و یا حذف رشته می کنند که سازمان سنجش در طول زمان انتخاب رشته این مساله را در قالب اطلاعیه های اصلاحی اطلاع رسانی می کند. لازم است متقاضیان تا اختتام زمان انتخاب رشته با مراجعه به سایت سازمان سنجش در صورت نیاز انتخاب رشته خودرا ویرایش کنند.

افرادی که تا تاریخ های مقرر مدرک تحصیلی گرفتن نکنند
برمبنای ضوابط آزمون سراسری، منحصراً آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) بوده و یا شاغل به تحصیل در پایه دوازدهم نظام آموزشی جدید می باشند و یا متقاضیانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا شاغل به تحصیل در دوره پیش دانشگاهی و یا دارای مدرک کاردانی (فوق دیپلم) بوده اند، باید حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ و برای انتخاب رشته های پذیرش هر دو نیمسال تحصیلی (مهر و بهمن ماه) و ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ برای انتخاب رشته های پذیرش نیمسال دوم مدرک تحصیلی خودرا گرفتن می کردند.
این دسته از متقاضیان در صورت دارا بودن این شرایط حق ثبت نام و شرکت در آزمون را داشته اند.
آن دسته از دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که تا تاریخ تعیین شده موفق به گرفتن مدرک تحصیلی دوره کاردانی (فوق دیپلم) نشوند، و همین طور آن دسته از متقاضیان نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) و یا دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی که احتمال می دهند تا اختتام شهریور ماه ۱۴۰۰ و یا بهمن ماه ۱۴۰۰ موفق به گرفتن مدرک تحصیلی خود نمی شوند چنانچه در آزمون شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته تلقی شده باشند، مجاز به تکمیل فرم انتخاب رشته برای رشته های تحصیلی پذیرش برای نیمسال اول (مهر ماه) نیستند.
در صورت تکمیل فرم انتخاب رشته و قبولی نهایی، قبولی این دسته از افراد لغو و با آنان مطابق ضوابط رفتار خواهد شد. آن دسته از متقاضیانی که تا تاریخ مقرر ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ موفق به گرفتن مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) یا مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) نشوند، در صورت انتخاب کدرشته محل های با پذیرش نیمسال دوم (بهمن ماه) سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، به شرط گرفتن مدرک تحصیلی حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ثبنام و ادامه تحصیل آنان بلامانع خواهد بود و در غیر اینصورت قبولی آنان باطل خواهد شد.

انتخاب رشته پذیرفته شدگان دوره های روزانه کنکور ۹۹
پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های روزانه (پذیرش با آزمون و یا فقط برمبنای سوابق تحصیلی) آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، منحصراً جهت شرکت در گزینش رشته های تحصیلی، دوره های غیر روزانه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ به شرط این که تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ نسبت به انصراف قطعی اقدام نموده باشند و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط همچون مقررات نظام وظیفه مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سال ۱۴۰۰ بوده اند. در غیر اینصورت مجاز به ثبت نام و شرکت در این آزمون نبوده اند.
دانشجویان دوره روزانه (سنوات قبل) جهت شرکت در آزمون باید در صورت داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون، حداکثر تا تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ از رشته ای که در آن مشغول به تحصیل بوده اند، انصراف می دادند. در غیراینصورت حتی در صورت انصراف پس از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ در صورت قبولی در این آزمون، قبولی آنها باطل خواهد شد.

لزوم پیگیری مغایرت در سهمیه ایثارگران توسط متقاضیان
متقاضیان در صورت مشاهده مغایرت در سهمیه (برای متقاضیان سهمیه ایثارگران) و یا درخواست اعمال سهمیه ایثارگران، لازم است حداکثر تا تاریخ ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ به ارگانهای مربوط (محل تشکیل پرونده ایثارگری) مراجعه و موضوع علت عدم تأیید سهمیه و یا درخواست اعمال سهمیه را پیگیری کنند. در صورت تأیید نهایی سهمیه آنان توسط ستاد کل ارگان ذیربط در تهران و ارسال مشخصات متقاضیان حداکثر تا تاریخ ۱۹ مرداد به سازمان سنجش، سهمیه آنان برای مرحله گزینش نهایی اعمال خواهد شد در غیر اینصورت پس از تاریخ ۱۹ مرداد اقدامی درباب اعمال سهمیه ایثارگران بعمل نخواهد آمد و این متقاضیان با سهمیه آزاد گزینش خواهند شد.
چنانچه داوطلب مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید (نظام ۳-۳-۶) و یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی باشد و در ارتباط با عنوان دیپلم، سال گرفتن دیپلم، نمرات سوابق تحصیلی دیپلم، عنوان پیش دانشگاهی، سال گرفتن پیش دانشگاهی و نمرات سوابق پیش دانشگاهی مندرج در این کارنامه، اشکالی مشاهده کرد باید آنرا اصلاح نماید.
داوطلب لازم است برای اصلاح مورد یا موارد بوسیله سامانه مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی وزارت آموزش و پرورش به نشانی: https: //dipcode.medu.ir نسبت به ارائه درخواست برای اصلاح موارد در سامانه مذکور اقدام نماید. مواردی که از جانب مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش و حداکثر تا تاریخ ۱۹ مرداد تأیید و به سازمان سنجش اعلام گردد، برای مرحله گزینش نهایی اعمال خواهد شد در غیر اینصورت اقدامی به عمل نخواهد آمد.
باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان بمنظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواستها بصورت الکترونیکی، متقاضیان می توانند به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: http: //darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خودرا به همراه مستندات لازم ثبت کنند.
بعد از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری بوسیله پیام کوتاه ارسال می شود. متقاضیان می توانند بعد از دریافت شماره و کد رهگیری بوسیله پیام کوتاه، به پورتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس: http: //rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین وضعیت درخواست خود باخبر شوند. متقاضیان درصورت لزوم می توانند سوال یا سوالات خودرا از با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور و یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳-۰۲۱ نیز در بین بگذارند.1400/05/11
13:31:03
0.0 / 5
490
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
sunblog