تدوین یک رشته مهندسی جدید به ابتکار دانشگاه خواجه نصیر

به ابتکار دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برای نخستین بار رشته جدیدی با نام مهندسی ˮمتریونیکˮ (Materionics) در مقطع کارشناسی ارشد با تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شد.

تدوین یک رشته مهندسی جدید به ابتکار دانشگاه خواجه نصیر
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، نام مهندسی "متریونیک" (Materionics) از تلفیق نام مهندسی مواد (Materials) و مهندسی الکترونیک (Electronics) اقتباس شده است. رشته مهندسی "متریونیک" برای دانشجویانی طراحی شده که علاقمند به تحصیل و بهره گیری از هر دو حوزه ی مهندسی مذکور هستند. "متریونیک" با الگوبرداری از سایر موضوعات بین رشته ای نظیر مکاترونیک (تلفیق مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک)، ترکیبی از هم پوشانی اهداف مشترک در رشته های مهندسی مواد و الکترونیک است.
مهندسی"متریونیک" بر پایه همکاری بین دانشکده ی مهندسی و علم مواد و دانشکده ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شکل گرفت. بعد از تدوین اهداف، ضرورت­ ها و اهمیت این رشته و همینطور تعریف برنامه درسی، مجوز راه­ اندازی این رشته از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت شد و امکان جذب دانشجو از راه آزمون سراسری (از سال ۱۴۰۱) محقق شده است. در نقشه ی جامع علمی کشور و در رده اولویت های علم و فناوری، مبحث مواد- الکترونیک مطرح گردیده است. از منظر هم سویی با این مورد و همینطور برنامه ی راهبردی دانشگاه (که به صورت خاص به پشتیبانی از توسعه علوم و فناوری های میان رشته ای اشاره دارد)، مبحث بین رشته ای "متریونیک" تعریف شده است.
در طول دو دهه اخیر، خیلی از پیشرفت های فناوری در جهان وابسته به صنعت الکترونیک بوده و این پیشرفت در بسیاری موارد مدیون تولید مواد پیشرفته و هوشمند (نظیر الکتروسرامیک ها، الکتروپلیمرها، پیزوالکتریک ها، ابررساناها، نیمه رساناها و ابرخازن ها) بوده است. این مورد نشان داده است که مباحث بین علم مواد و الکترونیک سابقه زیادی داشته و در این ارتباط تحقیقات گسترده ای در دنیا در دانشگاه های مختلف انجام می پذیرد. بر این اساس، هدف از رشته مهندسی "متریونیک" فراهم کردن امکان تحصیل دانشجویان در زمینه ­های آموزش اصول کاربردی و صنعتی دروس در رابطه با رشته های مهندسی مواد و مهندسی الکترونیک است. مهندسی "متریونیک" طراحی شده است تا به چالش ها و پیشرفت های جدید در رابطه با تلفیق دو حوزه ی مهندسی مواد و مهندسی الکترونیک پاسخ دهد.
برنامه آموزشی و پژوهشی رشته ی "متریونیک" با جنبه های علمی و مهندسی ساختار، خواص، تولید، پردازش و کاربرد مواد پیشرفته در مهندسی الکترونیک و به صورت متقابل با جنبه های ساخت ادوات الکترونیکی با استفاده از مواد با خواص و کارایی های متفاوت در ارتباط می باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، هدف این رشته ی جدید، تربیت محققان و مهندسانی خبره در زمینه ی تلفیق مهندسی مواد و مهندسی الکترونیک است که با داشتن دانش کافی از خواص فیزیکی، الکترونیکی و مکانیکی مواد بتوانند در پیشرفت مواد و تجهیزات الکترونیکی شامل ادوات الکتریکی، نوری و مغناطیسی از راه دست کاری و بهینه‏ سازی روش ساخت، شکل، اندازه، ساختار و ترکیب مواد ایفای نقش کنند. ازاین رو در نظر است تا دانش آموختگان مقطع کارشناسی مهندسی مواد و مهندسی برق در رشته ی "متریونیک" در مقطع کارشناسی ارشد مورد پذیرش قرار گیرند تا با گذراندن دروس مرتبط در سطح تحصیلات تکمیلی با هر دو جنبه ی این علوم آشنا شده و بعنوان دانش آموختگانی با توانمندی بالا در هر دو حوزه مهندسی مواد و مهندسی الکترونیک، جذب صنایع مختلف بخصوص صنعت الکترونیک شوند.1400/07/14
15:52:07
0.0 / 5
435
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
sunblog