توضیح سازمان سنجش درباب تعیین حدنصاب در آزمون کانون وکلا

بلاگ سان: سازمان سنجش آموزش کشور درباب تعیین حدنصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران توضیحاتی داد.

توضیح سازمان سنجش درباب تعیین حدنصاب در آزمون کانون وکلا
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمود که باتوجه به برداشت نادرست از پاسخ فنی سازمان سنجش آموزش کشور درباب استعلام حدنصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران در جواب به استعلام این کانون در خصوص " نصاب شناور با حذف ظرفیت بدون لحاظ (حداقل نمره ثابت) معیار علمی استاندارد در جذب می باشد یا خیر"، حوزه فنی سازمان باتوجه به عدم وضوح نامه استعلام کانون مذکور، با درنظرگرفتن شیوه موجود سنجش و پذیرش که ضرورت تعیین حدنصاب در هر رشته محل براسا س ظرفیتهای موجود در پذیرش دانشجو می باشد، به طور ناقص پاسخ داده است. پس این سازمان جهت تنویر افکار عمومی موارد زیر را بصورت شفاف به اطلاع می رساند.
سازمان سنجش آموزش کشور یک سازمان تخصصی است و در امور قانون گذاری دخالتی نداشته و در جهت تثبیت یا ادامه انحصار در کسب و کارهای خصوصی دخالتی ندارد و هرگونه سو استفاده از نظرات فنی این سازمان قابل پیگیری خواهد بود. پس بصورت کلی تعیین حدنصاب در آزمون ها برای دو هدف صورت می گیرد:
۱- برای حفظ کیفیت کل ورودی ها یا انتخاب شوندگان، مانند تعیین حداقل نمره ۱۵ یا هر عدد دیگری از ۱۰۰ در آزمون های تحصیلات تکمیلی برای تمام ورودی ها که در این بخش اصولا ظرفیت موثر نیست.
۲- برای انتخاب متقاضیان در یک رشته محل یا شغل محل استخدامی یا تعیین حدنصاب برای سهمیه های ورودی مانند ایثارگران، که در این بخش علاوه بر نمرات ظرفیت نیز موثر است.
لذا باتوجه به موارد مذکور صریحاً اعلام می گردد اعمال حدنصاب ۷۰درصد نمره میانگین نفرات یک درصد برتر یا هر عدد دیگر بعنوان ملاک حفظ کیفیت حداقل ورودی ها یا پذیرش، بدون درنظرگرفتن ظرفیت های ثابت، از اصول و ملاک های استاندارد سنجش و اندازه گیری است.
منبع:

1400/07/23
10:36:18
0.0 / 5
419
تگهای خبر: آموزش , كیفیت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog