مهر بررسی می كند؛

فصل خزان زندگی های مشترک چند سال بعد از ازدواج فرا می رسد؟

برمبنای آمارها، طول عمر ازدواج های منجر به طلاق در بهار سال 1400 و بهار سال 99 تغییراتی را داشته که از لحاظ برنامه ریزی برای حوزه خانواده حائز اهمیت می باشد.

فصل خزان زندگی های مشترک چند سال بعد از ازدواج فرا می رسد؟

خبرگزاری مهر - گروه جامعه: برمبنای آمارهای رسمی سازمان ثبت احوال کشور شیوع ویروس کرونا و عوامل فردی و اجتماعی تأثیر زیادی بر روی فاکتورهای آماری ازدواج گذاشته و منجر به تغییر برخی عدد و رقم ها در این عرصه شده است.
در این میان، طول عمر ازدواج هایی که منجر به طلاق می شوند، شاخصه مهمی است که توجه به آن می تواند به برنامه ریزی برای پیش گیری از طلاق، تسهیل ازدواج و باروری کمک چشم گیری کند.
بر اساس آمارها، در بهار ۱۴۰۰ میانگین طول عمر ازدواج بار اول در زمان طلاق، برابر با ۱۰.۸۷ سال بوده است. این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود ۰.۵ سال افزایش داشته است.
همچنین در آماری کلی تر نیز ازدواج ها صرف نظر از مرتبه ازدواج، زندگی های مشترک در بهار ۱۴۰۰ بطور متوسط بعد از ۱۰.۳۹ سال منجر به طلاق شدند. این در حالیست که میانگین طول عمر ازدواج منجر به طلاق در بهار ۱۳۹۹، در زمان طلاق ۹.۹۱ و کمتر از رقم مربوط به بهار ۱۴۰۰ است.
در واقع طول عمر ازدواج های بار اولی که منجر به طلاق شدند بطور متوسط ۰.۵ سال بیشتر از طول عمر همه ازدواج های منجر به طلاق است.

گیلانی ها و بهترین ازدواج ها
در این میان نیز برخی استانها بیشترین طول مدت زندگی مشترک را داشته که برمبنای آمارها، بیشینه طول عمر ازدواج در زمان طلاق مربوط به استان گیلان بوده است. بطوریکه طول مدت ازدواج در زمان طلاق در بهار ۱۳۹۹ و زمان مشابه سال ۱۴۰۰ در این استان به ترتیب برابر با ۱۱.۸۴ و ۱۲.۴۵ سال بوده است.
این در حالی است که کم ترین طول عمر ازدواج در زمان طلاق برای استان ایلام با رقم ۷.۲۴ سال در بهار ۱۳۹۹ و در بهار ۱۴۰۰ برابر با ۸.۵ سال بوده است. این استان با ۱.۳ سال افزایش بیشترین افزایش میانگین طول مدت ازدواج در زمان طلاق را نسبت به بهار ۱۳۹۹ داشته است.
همچنین استان سیستان و بلوچستان نیز با رقم ۷.۵۵ سال در بهار ۱۴۰۰، کم ترین طول عمر ازدواج بعد از ایلام را داشته است. باتوجه به میانگین طول عمر ازدواج در زمان طلاق در استان سیستان و بلوچستان در بهار ۱۴۰۰ که برابر با ۷.۵۵ سال بوده، در مقایسه با میانگین ۸.۱۲ سال در زمان مشابه سال ۱۳۹۹، این استان بیشترین کاهش میانگین طول عمر ازدواج در زمان طلاق را در مقایسه بهار ۱۳۹۹ با بهار ۱۴۰۰ داشته است.
علت افزایش طول عمر زندگی های مشترک
حال باتوجه به افزایش میانگین سنی طول عمر ازدواج های در سطح کشور، جا دارد تا کارشناسان با بررسی این مساله نسبت به شناسایی عوامل مؤثر در موفقیت زندگی مشترک، این عوامل را بازگو کنند تا بتوان قدری از لطمه ها حوزه خانواده پیشگیری کرد.
هرچند که به عقیده کارشناسان رواج یافتن استفاده بیشتر از خدمات مشاوره، تأثیر به سزایی در کاهش مشکلات خانوادگی داشته است. چونکه با شیوع یافتن کرونا، مشاوره های آنلاین و نشر مطالب آموزشی و مشاوره در فضای مجازی افزوده شد و بنظر می رسد این همین در بهبود کیفیت زندگی های مشترک بی تأثیر نبوده است.
هرچند که هنوز خدمات مشاوره خانواده و ازدواج تحت پوشش بیمه نیست اما همچنان نیاز و ضرورت استفاده از این خدمات کاملاً در سطح روابط فردی حس می شود. طی سالهای قبل نیز معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، پیگیری هایی برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره انجام داد اما متأسفانه هنوز این خدمات بصورت آزاد ارائه می شود.
لزوم تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره
در همین خصوص نیز محمد مهدی تندگویان معاون سابق امور جوانان وزارت کشور، پیش تر در گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، با انتقاد از عدم پوشش بیمه ای خدمات مشاوره نیز بیان کرد: بحث مشاوره ها، بیمه ها و پشتیبانی از افرادی که قصد استفاده از خدمات مشاوره را دارند نیز یکی از چالش های اصلی این حوزه است. ما در طول فعالیت خود این مساله را بسیار پیگیری کردیم اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است پس پیشنهاد بنده به معاون جوانان جدید پیگیری و به نتیجه رساندن پوشش بیمه ای خدمات مشاوره ازدواج و خانواده است.
حال باتوجه به اهمیت این موضوع، انتظار می رود تا معاون جدید امور جوانان، نسبت به ارتقا و افزایش خدمات مؤثر در ازدواج موفق توجه داشته باشد و موضوع بیمه شدن خدمات مشاوره ازدواج و خانواده را نیز در دستور کار برنامه های خود قرار دهد.

1400/07/30
12:08:19
0.0 / 5
460
تگهای خبر: آموزش , برنامه , جوانان , خدمات
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog