برنامه وزارت علوم برای ایجاد تغییرات در شیوه پذیرش دانشجویان ارشد و دکتری

وزیر علوم با اشاره به اینکه شیوه پذیرش دانشجو استاد محور می شود، توضیح داد: در این صورت هر استاد در سازمان سنجش کد خواهد داشت و دانشجو، مستقیم و از راه سازمان سنجش، پس از اینکه بررسی می کند استاد مورد نظرش در چه زمینه تحقیقاتی کار می کند و چه وضعیت علمی دارد، استاد را انتخاب نماید. نه این که اول دانشجویان دانشگاه محل تحصیل را انتخاب کنند و بعد بین اساتید توزیع شوند. البته شیوه فعلی هم همچنان حفظ میشود.

برنامه وزارت علوم برای ایجاد تغییرات در شیوه پذیرش دانشجویان ارشد و دکتری
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید دانشگاه الزهرا عصر امروز در این دانشگاه برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: ما توفیق داریم که رسالت دانشگاهی داشته باشیم. شغل معلمی، یک رسالت است و نباید آنرا یک حرفه دانست. در دانشگاه بستری فراهم می شود که انسان می آموزد و این نعمت بسیار بزرگی است. عزیزانی که این توفیق را پیدا می کنند که در دانشگاه عضو هیات علمی باشند باید بدانند که جایگاه استادی رفیع است و ظرفیت بالایی می خواهد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه دو وظیفه کلیدی دارد که مقام معظم رهبری به خوبی به آن اشاره فرمودند، اضافه کرد: این دو وظیفه رفع نیازهای جامعه و دستیابی به موهبت علمی است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه های ما در جهت تحقق موفقیت علمی گام های موثر برداشتند.
دکتر زلفی گل ضمن اشاره به انتشار ۱۰۰ مجله اسلامی در پایگاه های اسکوپوس افزود: خیلی از اساتید ما که گاها در دانشگاه الزهرا هم تدریس دارند، کتاب های بین المللی منتشر می کنند و خیلی از مقالات و مستندات کشور، مرجع کتاب های تدریس بین المللی شده است. پس ما در زمینه مرجعیت علمی توفیقات خوبی داشته ایم.
وزیر علوم تصریح کرد: با ابن وجود، انتظاری که جامعه از دانشگاهی برای رفع نیازها وجود دارد، برآورده نشده است و این به علت کم کاری دانشگاه ها نیست. در این دوره جدید مدیریت وزارت علوم یکی از اهداف ما این است که به دنبال تاسیس سامانه ای باشیم که رساله ها و رساله های علمی کشور در آن درج می شود.
دکتر زلفی گل خاطرنشان کرد: ما باید در سیستم دانشگاهی سیاست های تشویقی را به کار گیریم. چون که در عرصه علم، پژوهش و تحقیقات تحکم جواب نمی دهد. حوزه پژوهش حوزه حمایت ترغیب و تشویق است. ما باید شرایطی ایجاد نماییم که همه بتوانند در جهت نیازهای جامعه در پژوهش های خود مبحث انتخاب کنند و از حمایت ما بهره مند شوند.
وی در این رابطه افزود: در برنامه ای که در جلسه رای اعتماد مجلس عنوان شد نظام ملی پیشنهادات را عرضه کردیم که درحال اجراست.
وزیر علوم تصریح کرد: در جهت فرمایشات رهبری در ارتباط با مرجعیت علمی، دو کار می نماییم اولا سیستم پذیرش دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری استاد محور می شود و دانشجو استاد را از راه سازمان سنجش انتخاب می کند. البته سیستم قدیم حفظ می شود و اساتیدی که تمایل دارند همچنان با سیستم قدیمی پیش می روند.
دکتر زلفی گل، اظهار داشت: ما ۲۰۰۰ مجله علمی داریم و تلاش می نماییم که سالانه تا پنج درصد از این مجلسات تحقق نمایه های بین المللی قرار گیرند. بدین سان رنکینگ جهانی ما بالا می رود و برای محققان بین المللی زمین بازی ایجاد می نماییم.
وزیر علوم در ارتباط با دانشگاه الزهرا اظهار نمود: دانشگاه الزهرا نماد و نمونه دانشگاه فرهیخته و با توان کشور است. بنابراین قسمت مالی کل وزارت علوم به دانشگاه الزهرا سپرده شده است. ازاین رو هر کاری از دستمان بر بیاید برای این دانشگاه انجام می دهیم.
وی تصریح کرد: ما نباید به نیازسنجی اکتفا نماییم و دانشگاه باید نیازآفرین باشد. ما باید پیشبینی نماییم که نسل آینده به چه چیزی نیاز دارند و دانشگاه ها برای آیندگان نیازآفرین باشد.
دکتر زلفی گل با تکیه بر این که ما نباید از آموزش غافل شویم خاطرنشان کرد: یادمان باشد که یک دانشمند و پژوهشگر خوب باید در دانشگاه به خوبی آموزش ببیند. بهترین اساتید باید دروس پایه را تدریس کنند و ما نباید از مقاطع کارشناسی غافل شویم، چون که اگر غافل شویم قافیه را باخته ایم.
وزیر علوم ضمن اشاره به تغییرات آموزش در دوران کرونا اظهار داشت: ما باید از کرونا به خوبی استفاده نماییم. درست است که کرونا ضررهای گزافی به ما زد ولی نباید از فرصت های آن غافل شویم. با حضوری شدن آموزش کلاس های آنلاین را بعنوان بسته تکمیلی مورد استفاده قرار دهیم و به اساتیدی که این کار را انجام می دهند و در کنار آموزش حضوری بسته های تکمیلی عرضه می دهند ضریب دهیم و موظفی آنان را کاهش دهیم. کاری نماییم اگر دانشجو خواست یک درس را چند بار بگذراند و عمیق تر یاد بگیرد برایش میسر شود.
دکتر زلفی گل در انتها اظهار نمود: هنر وزارت علوم این است که از پتانسیل و ظرفیت دانشجویان دانشگاه ها و دانش پژوهان درست و در جهت توسعه همه جانبه علمی کشور بهره ببرد.1400/07/30
23:30:45
0.0 / 5
504
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , تدریس
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
sunblog