وزیر علوم اعلام كرد

تحصیل بیشتر از ۱۵۰هزار دانشجوی دکتری در دانشگاهها

به گزارش بلاگ سان وزیر علوم با اشاره به اینکه بیشتر از 150 هزار دانشجوی دکترای شاغل به تحصیل در کشور وجود دارد، اظهار داشت: در ابتدای انقلاب در ایران تنها 170 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و گاها کارشناسی ارشد تحصیل می کردند.

تحصیل بیشتر از ۱۵۰هزار دانشجوی دکتری در دانشگاهها
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، محمدعلی زلفی گل امروز در آیین افتتاح سه خوابگاه دانشجویی ضمن بیان این مطلب اشاره کرد: چه کاری بهتر و وحدت بخش تر از ساخت خوابگاه های دانشجویی که موجب افزایش سرمایه اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی و امیدواری دانشجویان عزیز ما می شود.
وی اظهار نمود: تفاوت ما با دنیای پیشرفته به یک دلیل است و آن اختلاف در علم و فناوری است، بدون شک اگر ما هزینه لازم را در جهت توسعه علوم، فناوری، کارآفرینی، اشتغال آفرینی و اشتغال پذیری انجام دهیم، با دنیای پیشرفته هیچ اختلافی نخواهیم داشت.
این مقام مسؤول با اشاره به اینکه ما در کشورمان از نعماتی برخورداریم که دنیای پیشرفته آنها را ندارد، اظهار داشت: ما از تمدن، معنویت، فرهنگ، ریشه و تاریخی برخورداریم که خیلی از کشورهای پیشرفته از آن بهره ای نبرده اند و تاریخ آنها تنها به چند قرن می رسد، ایران دارای منابع مادی و معنوی است که دنیای پیشرفته چنین منابعی را در اختیار ندارد و اگر مقایسه ای انجام دهیم، می بینیم تنها اختلاف ما در توسعه علم و فناوری است.
وی افزود: اگر این را باور داشته باشیم و بدانیم از این حیث، تافته جدابافته از دنیا نیستیم و علم و تکنولوژی است که میزان تاثیر کشورها را در تعامل جهانی تعیین می کند، حتما در این عرصه در کشور هزینه می نماییم، برای اینکه این هزینه کردن بهترین نوع تاثیرگذاری را دارد.
وزیر علوم با طرح این سؤال که چرا برخی کشورها در جهان، نسبت به انرژی هسته ای در ایران حساس هستند؟ اظهار داشت: آنها یقین دارند جمهوری اسلامی ایران به دنبال خطراتی مانند بمب اتم در انرژی هسته ای نیست، اما این را نیز می دانند اگر در حوزه هسته ای، جمهوری اسلامی ایران توفیقاتی به دست بیاورد که آورده است و این قابلیت را توسعه دهد، بستر و پایه توسعه بیشتر را برای خود فراهم خواهدنمود و به همین جهت با این مهم مخالفت می کنند تا مانع رسیدن ما به افق های علمی شوند.
زلفی گل افزود: کشوری که در زمینه علم و فناوری دست برتر را داشته باشد که به لطف خدا پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی در این عرصه رشد قابل توجهی داشته است، می تواند به موفقیت های بزرگی در حوزه های مختلف نائل شود.
وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب در ایران تنها ۱۷۰ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و گاهی کارشناسی ارشد تحصیل می کردند، اما حالا تنها بیش از ۱۵۰ هزار دانشجوی دکترای شاغل به تحصیل در کشور وجود دارد و ۸۰ هزار نفر عضو هیأت علمی در کشور فعالیت می نمایند. این نشان میدهد در حوزه علم و فناوری و سرمایه گذاری در زمینه علمی در جمهوری اسلامی دستاوردهای عظیمی داشته ایم.
این مقام مسؤول با انتقاد از بطور شایسته نپرداختن به حوزه علم و فناوری در کشور، بیان کرد: البته آن چه تا کنون به دست آمده کافی نیست، برای اینکه طبق برنامه توسعه ششم باید چندین درصد از درآمد ناخالص ملی، صرف تحقیقات و پژوهش می شد که متاسفانه این رقم حالا کمتر از نیم درصد است، این نشان میدهد آنچنان که شایسته است، در زمینه علم و فناوری سرمایه گذاری نکرده ایم. ما باید صرفه جویی خودرا در حوزه های دیگر در کشور به کار ببریم، برای اینکه صرفه جویی در حوزه پژوهش و علم و فناوری ظلم به نسل های آینده کشور است.
وی با اشاره به اینکه نگاه دولت سیزدهم به بخش علم و فناوری ویژه است، اشاره کرد: در بحث سرانه فضاهای آموزشی، رفاهی، ورزشی و هنری دانشگاه های ایران در وضعیت مناسبی هستند، اما هنوز به جایگاه مطلوب نرسیدند. اینجا جایی است که همه باید دست به دست هم بدهیم تا برای فرزندان خود شرایط مناسب را ایجاد نماییم. عزیزانی که تمکن مالی دارند، نهادهای خصوصی که از نظر مالی در وضعیت مطلوبی قرار دارند، اگر حمایت لازم را انجام ندهند و سبب شوند استعدادی در گوشه ای از کشور دیده و شکوفا نشود، به گمانم باید در قبال خون شهدا که همه هستی خودرا در طبق اخلاص گذاشتند و از کیان و ناموس این کشور دفاع کردند و هم در قبال هم میهنان و خانواده ها پاسخ گو باشند.
منبع:

1400/08/01
10:06:09
0.0 / 5
590
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دانشگاه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog