در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

طرح جوانی جمعیت می تواند تحولی در فرهنگ فرزندآوری ایجاد نماید

یک کارشناس حوزه جمعیت اظهار داشت: طرح جوانی جمعیت می تواند سبب تغییر فضا در ارزش ازدواج و فرزندآور شود و حتی در برخی از موارد می تواند تحول و انقلابی را به وجود آورد.

طرح جوانی جمعیت می تواند تحولی در فرهنگ فرزندآوری ایجاد نماید

حسین مروتی، جمعیت شناس و عضو کمیته مطالعات جمعیت شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد علل مؤثر بر کاهش نرخ باروری و پیری جمعیت در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چند عامل مختلف در مورد کاهش نرخ باروری وجود دارد که متأسفانه تعداد فرزندان ما در بازه زمانی ۵۵ تا ۶۵ از ۶.۵ فرزند به ۱.۶ دهم فرزند رسیده است؛ ازجمله عواملی که در این خصوص نام برده می شود تغییر سبک زندگی، گذار از سبک سنتی به مدرنیته، برنامه های تنظیم خانواده از علل این کاهش چشم گیر است.
عضو کمیته مطالعات جمعیت شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: موفقیت برنامه های تنظیم خانواده در سالهای ۶۵ تا ۷۱ سبب شد که ما یک سوم باروری خویش را از دست داده و به نظر می آید که دلیل کاهش چشم گیر نرخ جمعیت تغییر سبک زندگی و یا پیشروی به سمت مدرنیته نباشد و اینجا این سوال مطرح است که ظرف شش سال چه اتفاقی افتاده است که ما به این نرخ پایین رسیده ایم؟
وی بیان نمود: به نظر می آید در ابتدای کار برنامه های تنظیم خانواده و کنترل جمعیت نقش مؤثری داشته اند؛ برای مثال در این سال ها نرخ طلاق در کمترین میزان خود قرار داشته است و در نیم قرن اخیر کمترین آمار طلاق در ارتباط با سال ۷۱ بوده است.
مروتی اظهار داشت: برنامه کنترل جمعیت به این شکل نبود که به مردم داده شد برای مثال ما ۱۳ روش پیشگیری از حاملگی را بخصوص روش های هورمونی که بسیار مضر هستند را به صورت مجانی در اختیار مردم قرار دادیم؛ تنظیم خانواده صرفا دادن این اطلاعات به مردم نبود بلکه القای یک طرز تفکر به مردم بود که بهانه های مختلف شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» را القا می کرد، به بیان دیگر به مردم آموزش می داد که فرزندآوری بیشتر از دو یا سه فرزند ضد ارزش است.
این جمعیت شناس خاطرنشان کرد: این مساله به صورت ویژه از راه شبکه گسترده بهداشت و سلامت که تا دور افتاده ترین روستاهای کشور هم نیرو دارد منتقل شد و ارزش کم فرزندآوری را القا کردند و فرزند بیشتر را ضد ارزش دانستند.
وی اظهار نمود: هم اکنون اگر به خاطرات افرادی که در این سال ها فرزندآوری داشته اند رجوع کنید شاهد تجربه های تلخ شأن هستید؛ متأسفانه هنوز هم رسوبات این تربیت باقی مانده است.
مروتی تصریح کرد: اخیراً هم نحوه برخورد با مادران به هنگام زایمان بسیار چالش برانگیز و قابل تأمل و بسیار تلخ است؛ ازاین رو برنامه کنترل جمعیت از راه القای همین ارزش فرزندآوری کمتر بسیار مؤثر بوده است، در کنار این موارد دیگری هم در کاهش نرخ جمعیت ما مؤثر است.
این جمعیت شناس ضمن اشاره به این که جامعه ما به سمت فردگرایی سوق پیدا کرده است بیان نمود: متأسفانه مردم ما فردگراتر شده اند که این مساله هم ناشی از همان شعار تنظیم خانواده است به بیان دیگر ما بر روی فردگرایی سرمایه گذاری کردیم و حاصل آن نرخ پایین جمعیت است.
عضو کمیته مطالعات جمعیت شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مساله دیگری که در مورد کاهش نرخ جمعیت بسیار مؤثر است ایجاد ترس از فرزندآوری در بحث های اقتصادی، به خطر افتادن سلامت و عدم تربیت درست فرزندان و یا کمبود منابع زیست محیطی برای جمعیت بیشتر همگی از بهانه هایی است که برای عدم فرزندآوری القا شد.
وی در مورد وجود طرح هایی مانند «طرح جوانی جمعیت» برای افزایش جمعیت اظهار داشت: در تمام زمینه هایی که نام بردم طرح جوانی جمعیت می تواند سبب تغییر فضا شود و حتی در برخی از موارد می تواند تحول و انقلابی را به وجود آورد؛ برای مثال فضای آموزش عالی ما که ضد ازدواج و فرزندآوری است را می تواند به صورت کامل دگرگون کند و در برخی از حیطه ها که حرفی برای گفتن نداشته ایم هم می تواند مؤثر واقع شود برای مثال باید نظارتی بر روی شیطنت های بین المللی در بحث فرزندآوری باشد که بسیار اتفاق خوبی است.
مروتی اظهار نمود: تا پیش از این نهادهای بین المللی مانند صندوق جمعیت سازمان ملل کنترل جمعیت را پیش می برد و ما هم نظاره گر بودیم و متأسفانه هزینه های بسیار زیادی را در راه اهداف آنها می کردیم اما علیرغم این طرح به اعتقاد من اتمسفر فرهنگی کشور تغییر خواهد یافت به شرط این که این طرح تصویب شود.

1400/08/14
17:02:56
0.0 / 5
457
تگهای خبر: آموزش , برنامه , شبكه , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
sunblog