حجت الاسلام محسن عباسی ولدی:

چطور می شود در ازدواج هم کمال طلب بود و هم معیار واقعی داشت

به گزارش بلاگ سان مدرس مبانی تربیت اسلامی در برنامه بدون توقف با تاکید براینکه در ازدواج باید به هر معیاری به اندازه در ازدواج بها دهیم، خاطرنشان کرد: نگاه جوانان در ازدواج با فلسفه قرآنی تناسب داشته باشد.

چطور می شود در ازدواج هم کمال طلب بود و هم معیار واقعی داشت

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، حجت الاسلام «محسن عباسی ولدی» در برنامه «بدون توقف» ضمن اشاره به این که ملاک های معنوی هر فرد برای ازدواج باید متناسب با اهداف زندگی اش تعریف شود، اظهار داشت: مثلا امکان دارد یکی بگوید این که همسرم دروغ نگوید و حق الناس نکند برای من کافی است، رابطه اش با خدا به من ربطی ندارد، خوب پس باید با کسی ازدواج کند که او هم همین خصوصیت را داشته باشد یا کسی که نماز برایش مهم می باشد نمی تواند با کسی ازدواج کند که کاهل نماز است.
وی در مورد این که چطور می شود هم کمال طلب بود و هم معیارهای واقعی داشت، توضیح داد: تعریف ما از معیار واقعی این است که ما مقرر است در همین جامعه و از میان همین افراد انتخاب نماییم، اتفاقاً یکی از ارکان کمال گرایی، واقع نگری است، کمال باید نقطه مطلوب شما باشد، اگر قله را در نظر بگیرید هم نمی توانید بپرید، باید مراتب را طی کنید، معیارهای ما باید درجه بندی شده باشد، معیار درجه یک یعنی فرد بدون آنها احساس خوشبختی نکند و نتواند زندگی کند، معیارهای درجه دوم هم معیارهای ترجیحی هستند.
این استاد دانشگاه همینطور خاطرنشان کرد: در زمینه کمال طلبی هم می گوئیم معیارهای درجه یک تان را انتخاب کنید تا آن همسویی اصلی ترین معیار برای تشخیص درجه یک بودن باشد اگر شما بتوانید یک ازدواج موفق داشته باشید که به آرامش برسید این آرامش پایه ای برای رشد شماست، نکته پایانی که کلیدی هم هست این است که فراموش نکنیم در ازدواج باید به هر معیاری به اندازه و ارزش و دخالتش در ازدواج بها دهیم، چه تعداد از ملاک هایی که به آن فکر می نماییم با فلسفه ازدواج که رسیدن به آرامش است تناسب دارد؟ اگر اینطور نگاه نماییم خیلی از این ملاک ها حذف می شوند و بعضی از ملاک ها از ارزش می افتند.
عباسی ولدی ضمن اشاره به این که جوان هایی که نخستین معیارشان قیافه است چیزی را در نظر گرفته اند که خیلی در آرامش و همسویی آنها در ازدواج تأثیری ندارد، اظهار داشت: اگر مرد چشم چران باشد و دائم قیافه های مختلف ببیند حتی اگر همسرش نمره ۲۰ هم باشد باز هم راضی نخواهد شد، واقعاً منهای نگاه مردم این تفاوت های ظاهری چقدر می تواند مهم باشد، حواس تان باشد شما می خواهید فردی را انتخاب کنید که نسل تان را تا قیامت با او مدیریت کنید، اگر من خوب برگزیده و قواعد زندگی مشترک را رعایت کنم این زندگی خاصیتش عشق زا و عشق افزاست.
وی افزود: یک زن اگر خوش اخلاق و مهربان باشد، حواسش به مادری و زندگی اش باشد، قانع باشد، اقتدار و حرمت مرد را حفظ کند ولو این که نمره قیافه اش ۱۲ هم باشد برای مردش خیلی زیباتر از آن زن زیبایی است که این خصوصیات را ندارد. بخشی از جذابیت و زیبایی برمی گردد به ارتباط عاطفی با طرف مقابل، اگر مردی فکر می کند که همسرش به لحاظ خصوصیات اخلاقی تقریباً کامل است و ایراد جدی ندارد اما به لحاظ ظاهر نمی تواند دوستش بدارد باید مشکل را در وجود خودش پیدا کند و خودش را درست کند.
این محقق و پژوهشگر در حوزه سبک زندگی همینطور خاطرنشان کرد: او اگر با کسی زندگی کند که نمره قیافه اش ۲۰ هم باشد پس از اینکه قیافه همسرش تکراری شد باز هم خوبی های اخلاقی همسرش نمی تواند چشمش را پر کند. مهم این است که من دلم برای همسرم تنگ شود، دوری اش برایم سخت باشد، ناراحتی اش مرا ناراحت کند، این مهم می باشد ولو این که دیگران بگویند با هم تناسب نداریم.
وی با تاکید براینکه من معتقدم در انتخاب باید شخصیت طرف مقابل را در یک بسته دید، اظهار نمود: این بسته می تواند سه بُعد داشته باشد، افکار و عقاید طرف، روحیات و خلقیاتش و ظاهرش، اگر شما صرفا اول از دروازه قیافه وارد شوید حتما اشتباه می کنید، شخصیت این فرد باید در این مجموعه برای من جذاب باشد نه این که قیافه به تنهایی جذاب باشد، ولی وقتی در میانگین روحیات و افکار می آید یک نمره ای به شخص بدهد که نقص قیافه را بپوشاند. اما حواس مان هم باشد در معیارهای درجه یک تردید و شوخی نداریم که فکر نماییم می توانیم طرف را عوض کرده و طبق معیار خودمان نماییم.
این مشاور خانواده در انتها اظهار داشت: ما در ازدواج باید یک ذهن منظمی در مورد معیارها همچون خط کش درباره انتخاب ها داشته باشیم و این خط کش همراهمان باشد چون بدون وجود این معیارها خواستگاری رسمی و سنتی هم فایده ندارد.


منبع:

1400/08/23
22:55:25
0.0 / 5
427
تگهای خبر: برنامه , جوانان , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog