وضعیت برگزاری امتحانات دانشگاه های سطح یک کشور چگونه است؟

شیوع سویه اُمیکرون کرونا و وضعیت متزلزل پاندمی کووید-۱۹ در کشور، همه دانشگاه ها همچون دانشگاه های سطح یک کشور را در شرایطی قرار داد که اغلب آنها قصد دارند امتحانات آخر ترم دانشجویان در نمیسال جاری را به صورت مجازی برگزار کنند.

وضعیت برگزاری امتحانات دانشگاه های سطح یک کشور چگونه است؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، ترم تحصیلی جاری در شرایطی شروع شد که به علت واکسیناسیون عمومی مردم، امید می رفت که دانشگاه ها حداقل از اواسط ترم برای از سرگیری آموزش حضوری بازگشایی شوند. اما این اتفاق نیفتاد و علل گوناگونی سبب شد دانشگاه ها اعلام کنند هنوز به صورت کامل برای از سرگیری آموزش حضوری آماده نیستند و تنها بعضی از دانشجویان به صورت محدود در دانشگاه هاحضور پیدا کردند. مسؤلان دانشگاه ها هم معتقد بودند با عنایت به این که کلاس ها مجازی برگزار شده است، این احتمال وجود دارد که امتحانات این ترم هم مجازی برگزار گردد. ازاین رو شیوع سویه اُمیکرون کووید-۱۹، شرایط را به طرز دیگری رقم زد و سبب شد خیلی از امیدها برای آموزش حضوری دانشگاه کمرنگ شود و احتمال برگزاری حضوری امتحانات بسیار کاهش پیدا کند.
دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در پنجاه و پنجمین اجلاس سراسری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در آبان ماه برگزار شد، با اشاره به اینکه برگزاری حضوری امتحانات آخر ترم دانشجویان ضروریست گفته بود که باید برنامه ریزی داشته باشیم که حداقل بخشی از امتحانات آخر ترم دانشگاه ها به صورت حضوری برگزار شود، اما با عنایت به شیوع سویه اُمیکرون کووید-۱۹ نحوه برگزاری امتحانات آخر ترم در نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به تصمیم دانشگاه ها متفاوت می باشد. برخی دانشگاه ها از نظر امکانات زیرساختی در شرایطی هستند که امکان برگزاری حضوری امتحانات را دارند و برخی دیگر خیر.
در این میان دانشگاه های برتر کشور هم نگاههای متفاوتی را پیش گرفته اند ولی به صورت کلی میتوان گفت تصمیم غالب این دانشگاه ها برگزاری مجازی امتحانات است؛ چونکه با عنایت به شیوع اُمیکرون، سلامتی دانشجویان و اساتید در اولویت مسؤلان این دانشگاه ها است.


دانشگاه صنعتی شریف
با بیان دکتر رسول جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، با عنایت به مشکلات خوابگاه ها، احتمال برگزاری حضوری امتحانات آخر ترم در این دانشگاه خیلی ضعیف است.
وی با تکیه بر این که برای ما مهم تر از تصمیمات بخشنامه ای، سلامت دانشجویان، استادان و کارمندان دانشگاه است، افزود: علیرغم درخواست های مکرر برای از سرگیری فعالیت ها و حضور دانشجویان و استادان، تلاش خواهیم کرد تا در این تصمیم به سلامت دانشجویان که ذینفعان اصلی ما هستند توجه ویژه ای داشته باشیم.
دکتر جلیلی تصریح کرد: سخت ترین کار دانشگاه از سرگیری آموزش حضوری در بهمن ماه است و تلاش خواهیم کرد تا با رعایت پروتکل ها و اصول ایمنی در این راستا اقدام نماییم.

دانشگاه تهران
دکتر محمود کمره ای معاون آموزشی دانشگاه تهران در ارتباط با وضعیت برگزاری امتحانات آخر نیمسال اول ۱۴۰۱ -۱۴۰۰ دانشجویان این دانشگاه اظهار داشت: امتحانات آخر نیمسال اول ۱۴۰۱ -۱۴۰۰ برای تمامی مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه تهران بنا بر تصمیم هیأت منتخب شورای دانشگاه، به صورت غیرحضوری برگزار می گردد.
وی درباره نحوه برگزاری آزمون واحدهای عملی هم اظهار نمود: این واحدها به صورت موردی توسط دانشکده ها و به صورت حضوری و عملی برگزار می گردد.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام نمود: با عنایت به تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا بر در نظر گرفتن رنگ نارنجی برای هر شهر که یک مبتلا به سویه اُمیکرون دارد و احتمال تغییر وضعیت شهر تهران و این که سویه جدید اُمیکرون به سرعت شیوع پیدا می کند، وضعیت برگزاری امتحانات مورد بررسی قرار گرفته است.
همینطور با عنایت به فرصت کوتاه باقیمانده تا آزمون های آخر نیم سال، محدودیت های خوابگاهی برای مراقبت از مبتلایان احتمالی به سویه اُمیکرون وجود دارد.
بر این اساس، کلیه آزمون های آخر نیم سال دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در تمامی مقاطع(کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) به صورت غیرحضوری (مجازی) برگزار می شود و این تصمیم ناظر به مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا است.

دانشگاه شهید بهشتی
دکتر علی اکبر افضلیان معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی با تکیه بر این که امتحانات نیمسال اول سال تحصیلی جاری این دانشگاه از ۱۸ دیماه آغاز خواهد شد، اظهار داشت: امتحانات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد غیرحضوری و امتحانات مقطع دکتری به صورت حضوری است.

دانشگاه علم و صنعت
دکتر محمدرضا دلیری معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت در مورد وضعیت برگزاری امتحانات این دانشگاه به ایسنا گفت: فعلاً تصمیم دانشگاه به برگزاری مجازی امتحانات است تا منابع و امکانات لازم تأمین گردد. ولی شاید شرایط برگزاری امتحانات تغییر کند و هنوز برگزاری حضوری یا مجازی امتحانات قطعی نیست.
وی با اشاره به اینکه در بخش آموزش با مشکلی مواجه نیستیم، تصریح کرد: برای بخش های دانشجویی مانند تأمین خوابگاه و خدمات سلف سرویس باید تمهیداتی فراهم گردد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
با پیگیری های ایسنا در مورد بررسی وضعیت برگزاری امتحانات آخر ترم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، این دانشگاه هنوز وضعیت برگزاری امتحانات دانشجویان را اعلام نکرده است.

دانشگاه علامه طباطبایی
دکتر علی آدمی معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی نیزدر مورد نحوه برگزاری امتحانات آخر نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ این دانشگاه اظهار داشت: با عنایت به شرایط موجود، بررسی همه جوانب و تاکید بر حفظ سلامتی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه، برگزاری امتحانات آخر نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱–۱۴۰۰ برای دانشجویان مقطع دکتری ورودی سال ۱۳۹۹و۱۴۰۰ با رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت "حضوری" و امتحانات سایر دانشجویان به صورت "مجازی" برگزار می گردد.

دانشگاه تربیت مدرس
دکتر اسدالله کردنائیج معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس هم در گفتگو با ایسنا، از برگزاری حضوری و گاها غیر حضوری امتحانات آخر ترم دانشجویان این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: نحوه برگزاری امتحانات بزودی اطلاع رسانی خواهد شد.


دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر جواد علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی هم به ایسنا اعلام نمود که نحوه برگزاری امتحانات آخر ترم دانشجویان به عهده خود واحدها در استان ها است و با عنایت به وضعیت انتشار کرونا در هر شهر تعیین می شود. سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی هم به مراکز استان ها اعلام نموده که با عنایت به شرایط منطقه ای، ضرورت رعایت پروتکلهای بهداشتی و با عنایت به سلامتی دانشجویان، اساتید، کارمندان و کارکنان تصمیم منطقی را در نحوه برگزاری امتحانات اتخاذ کنند.
علمائی ضمن اشاره به نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف تصریح کرد: برآورد میکنم با عنایت به تعداد زیاد دانشجویان کاردانی و کارشناسی، امتحانات این دانشجویان به صورت مجازی برگزار گردد. اما اولویت دانشگاه آزاد اسلامی این است که امتحانات به صورت حضوری برگزارشود تا از مدارک علمی دانشجویان صیانت شود. البته در امتحانات حضوری هم امکان دارد تقلب صورت گیرد، اما امکان کنترل شرایط در امتحانات حضوری بیشتر است و بروز خطا در امتحانات حضوری به حداقل می رسد. اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعداد کم است. بخصوص اگر قرار باشد امتحانات دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی مجازی برگزار شود، شرایط برای برگزاری حضوری امتحانات دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر فراهم می شود.

دانشگاه اصفهان
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان هم در اطلاعیه ای اعلام نمود: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته و هماهنگی های به عمل آمده، آزمون های دانشجویان مقطع دکتری که کلاس های آنها از آذرماه به صورت حضوری برگزار شده و آزمون های مقطع کارشناسی در دانشکده های علوم ورزشی و فیزیک به صورت حضوری برگزار می شود.
همینطور آزمون جامع دکتری در دانشکده های فنی مهندسی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران و حمل و نقل، فیزیک، علوم تربیتی و روانشناسی، علوم ورزشی و گروههای زمین شناسی، زبان و ادبیات عربی و آزمون های مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشکده های مهندسی کامپیوتر، فیزیک، زمین شناسی، شیمی (تنها مقطع دکتری)، علوم تربیتی و روانشناسی (تنها مقطع دکتری)، ادبیات و علوم انسانی، علوم ورزشی و گروههای آمار، زبان و ادبیات انگلیسی (تنها مقطع دکتری)، زبان و ادبیات عربی، زیست گیاهی و جانوری، سلولی مولکولی و میکروبیولوژی، زیست فناوری، فلسفه، معارف اسلامی، کامپیوتر دانشکده خوانسار به صورت حضوری برگزار می شود.
با تاکید این دانشگاه و در صورت اعلام رسمی ستاد ملی یا استانی مبارزه با بیماری کرونا در خصوص وضع محدودیت های جدید، اطلاع رسانی لازم از جانب دانشگاه اصفهان در اسرع وقت صورت خواهد گرفت.

دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان هم اعلام نمود که بر مبنای پیشنهاد و مصوبات شورای آموزشی و تایید هیات رییسه این دانشگاه، مواردی را به استحضار دانشجویان محترم مقطع کارشناسی دانشگاه می رساند: امتحانات کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه به صورت غیرحضوری خواهد بود و آزمون های آخر ترم مقطع دکترا که کلاس های آنها حضوری اعلام گردیده به صورت حضوری خواهد بود.

دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه فردوسی مشهد هم قبلا از راه دکتر محمد کافی رپیس سابق این دانشگاه اعلام نموده بود که به دنبال آن هستیم تا امتحان آخر ترم جاری به صورت تلفیقی حضوری و مجازی برگزار شود، چونکه بعضی از دانشجویان خارجی بخش بین الملل این دانشگاه به واسطه آموزش مجازی هنوز در کشور متبوع خود حضور دارند.
بر این اساس، دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه فردوسی شاغل به تحصیل در ترم جاری که از پیشنهاد خود دفاع کرده اند هیچ محدودیتی برای حضور فیزیکی در دانشگاه ندارند و حتی امتحانات جامع دوره دکترا برای آنها به صورت حضوری برگزاری می شود.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، با عنایت به واگذاری انتخاب نوع برگزاری امتحانات به دانشگاه ها و این که زمان زیادی به شروع امتحانات باقی نمانده است، دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم آخرین تصمیمات وزارت علوم در مورد نحوه برگزاری امتحانات آخر ترم دانشگاه ها را اعلام نمود و در جدید ترین صحبت های خود اظهار داشت: به صورت کلی اولویت ما برای نوع برگزاری امتحانات آخر ترم دانشجویان همان تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا است و اگر هم ستاد این اجازه را دهد دانشگاه ها باید این تصمیم را بررسی کند که آیا برگزاری امتحانات به شکل حضوری که اولویت همه معاونین آموزشی دانشگاه ها است امکان پذیر است یا نه.
دکتر خاکی صدیق تصریح کرد: گزارش هایی که تا کنون به وزارت علوم رسیده حاکی از این است که در بعضی شهرها و دانشگاه ها برخی از آزمون های دانشجویان بر مبنای شرایط کنونی انتشار کرونا به شکل حضوری برگزار می شود.

منبع:

1400/10/18
17:07:03
0.0 / 5
449
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , خدمات
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
sunblog