از سوی معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان شد؛

تاکید بر جذب اعضای هیات علمی جوان در دانشگاه ها

معاون آموزشی وزارت بهداشت با ابلاغ نامه ای به روسای دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی بر جذب اعضای هیات علمی جوان در این مراکز تاکید و اظهار داشت: در فراخوان جذب باید سهم مشخصی برای جذب پیمانی اعضای هیات علمی دندانپزشکی اختصاص پیدا کند.

تاکید بر جذب اعضای هیات علمی جوان در دانشگاه ها
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در نامه دکتر باقری فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت خطاب به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی آمده است:
"از آنجایی که نقش ویژه، بی بدیل و اثرگذار اعضای هیات علمی دانشگاه ها در حوزه آموزش علوم پزشکی نه فقط انجام وظیفه شریف و ذاتی معلمی در امر آموزش و انتقال دانش به دانشجویان است، بلکه با درجه اهمیت بالاتری رسالت واقعی این فرهیختگان همانا انسان سازی در چارچوب تربیت، پرورش پزشکان و دانش آموختگانی متعهد و اخلاق مدار و درد آشنا جهت کمک به بشریت است.
یکی از مهم ترین سیاست های راهبردی روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تقویت و ارتقاء جایگاه اعضای هیات علمی در عرصه های مختلف دانشگاه است. متاسفانه در خلال چند سال گذشته با عنایت به فضای اقتصادی سخت ناشی از تحریم های ناجوانمردانه غرب ضد کشورمان، دانشگاه های علوم پزشکی نتوانسته اند که به نحو شایسته ای نسبت به تقویت بنیه ساختار بخش هیات علمی خود همت گمارند.
در خیلی از مواقع به سبب محدودیت های مالی و بودجه ای، دانشگاه ها کمبود نیروی انسانی مورد نیاز خود در این عرصه را به کمک جذب نیروهای غیر مقیم و متعهد خدمت نظیر ضریب K و یا مدرسین حق التدریسی مرتفع ساخته اند. در این راستا ضمن تقدیر از اعضای هیات علمی علیرغم تلاشهای فراوان آنها در عرصه آموزش لزوم ارتقای ضریب ماندگاری اعضای هیات علمی دانشگاه ها که امکان سرمایه گذاری کلان و هدفمند بر روی افزایش مهارت های تدریس برای آنها را توجیه پذیر می سازد و نظام جانشنین پروری را تقویت می کند، ضروریست.
تاکید بر توسعه نیروی انسانی ماندگار سبب می شود که فرآیند تبیین و تحکیم اصالت روحیه مسئولیت پذیری و هدفمندی مبتنی بر فضای اخلاقی و علمی دانشگاه شکل گرفته و مدام تقویت یابد.
بدین لحاظ بعنوان یک راهبرد بنیادین ضروریست که شاخصهای مهمی نظیر افزایش انگیزه حضور در دانشگاه در کسوت معلمی و همینطور ضریب ماندگاری آنها از گام نخست شناسایی و جذب دانش آموختگان جوان، نخبه و مستعد، جهت پیوستن به ناوگان وزین و گرانبهای هیات علمی دانشگاه ها به صورت خاص مدنظر مدیران ارشد دانشگاه ها قرار گیرد و سیاست های تشویقی لازم در این حضور به دقت تبیین و اعمال شود.
تکریم اساتید باتجربه و پیشکسوت در کنار جذب اساتید جوان، متعهد و مستعد، سبب تقویت نظام پسندیده الگوسازی و جانشین پروری شده و در عین حال ریشه های هویت دانشگاه هر دانش آموخته ای را مستحکم می کند. از همه همکاران در دانشگاه های علوم پزشکی این توقع می رود که به این مهم به صورت ویژه اهتمام ورزند.
با عنایت به گزارش دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی مبنی کمبود شدید تعداد اعضای علمی غالب دانشکده های دندانپزشکی کشور ضروریست دانشگاه های دارای دانشکده دندانپزشکی در جهت مرتفع کردن این ضعف ساختاری، کمک به حفظ استانداردهای آموزشی و پیشگیری از نزول سطح کیفی آموزش دانشجویان، برنامه جدی جهت حفظ اساتید خود کرده و در فرایند اعلام فراحوان جذب هیات علمی پیمانی سهم مناسبی را به این دانشکده ها اختصاص دهند".1400/10/22
13:34:00
0.0 / 5
553
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , تدریس
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog