سرنوشت جسدهای اهدایی به دانشگاه های علوم پزشکی چه می شود؟

به گزارش بلاگ سان اهدای جسد برای امور آموزشی یکی از روش های اهدای جسد بعد از مرگ است، در این میان برای اجسادی که به دانشگاه های علوم پزشکی رفته و در خدمت علم پزشکی قرار می گیرند. این پرسش وجود دارد که سرنوشت اجساد اهدا شده به دانشگاه ها چه می شود؟ پرسشی که رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور به آن پاسخ داده است.

سرنوشت جسدهای اهدایی به دانشگاه های علوم پزشکی چه می شود؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، چندی پیش سعید شاه حسینی، رئیس بانک سلول و بافت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در گفت وگویی با ایسنا شرایط اهدای جسد برای مقاصد آموزشی را تشریح کرده و گفته بود که «اهدای جسد، تصمیمی است که اولیای قانونی فرد متوفی می گیرند، چون که در زمان بعد از مرگ فرد متوفی اختیار و اراده تصمیم گیری در مورد پیکرش را ندارد. بر مبنای اعتقادات مذهبی، متوفی می تواند از این تصمیم خانواده، حظ و بهره ای معنوی هم ببرد. البته مواردی هست که فرد پیش از این که وفات کند، وصیت می کند تا در لیست اهدا کنندگان بالقوه بعد از مرگ قرار گیرد. در این حالت و برای قرار گرفتن در این لیست، فرد داوطلب می بایست با واحد اهدای کالبد بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تماس بگیرد تا بعد از اطلاع از شرایط اهدا، فرم های مربوط را تکمیل و کارت داوطلب اهدای پیکر را دریافت کند؛ البته در این شرایط هم پس از درگذشت فرد داوطلب، مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با خانواده نامبرده مرتبط شده و سایر اقدامات قانونی انجام می شود.»
او با اشاره به اینکه «رضایت خانواده شرط اول اهدای جسد است»، اظهار کرده بود: « اگر فردی در زمان حیات خود هم وصیتی در این خصوص کرده باشد، ما باز هم پس از درگذشت ایشان، موظف هستیم رضایت خانواده وی را دریافت نماییم و به همین دلیل، از همان ابتدای ابراز تمایل فرد داوطلب برای قرارگیری در لیست اهدا کنندگان بالقوه، ما با خانواده ایشان در ارتباط خواهیم بود و به آنها مشاوره می دهیم تا حتی المقدور بتوانیم رضایت خانواده شان را هم برای این امر خداپسندانه داشته باشیم.»
شاه حسینی یکی از روش های اهدای جسد را اهدای جسد به دانشگاه اعلام نموده و درباره آن اینطور توضیح داده بود: « اهدای جسد سه نوع است و یکی از انواع اهدای جسد، اهدای جسد برای مقاصد آموزشی است. در واقع، نجات جان انسان ها در گروی آموزش و تربیت پزشکان و پرسنلی است که بتوانند در شرایط اضطراری بموقع و به درستی عمل کنند که همچون نیازمند فراگیری عملی و واقف بودن به جزئیات آناتومیک کالبد انسان است و در همین راستا هم این تصمیم یک تصمیم مهم و قابل تقدیر است.»
در این میان پرسشی که مطرح می شود این است که سرنوشت این اجساد بعد از اهدا به دانشگاه های علوم پزشکی و استفاده از آن در راه ارتقاء علم پزشکی و آموزش به دانشجویان چه خواهد شد، آیا این اجساد برای همیشه در دانشگاه می مانند؟ محسن صابری، رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی به این پرسش پاسخ داده است.
سرنوشت جسدهای اهدایی به دانشگاه های علوم پزشکی چه می شود؟ صابری در گفتگو با ایسنا درباره سرنوشت اجساد اهدا شده به دانشگاه های علوم پزشکی می گوید: ما در سازمان پزشکی قانونی تفاهمنامه ای با دانشگاه های علوم پزشکی داریم که بر مبنای آن جسدی را برای آموزش و ارتقاء علم پزشکی دریافت می کنند. ما به آنها تاکید کردیم حتما باید اجساد اهدایی با رعایت حرمت میت دفن شود. اینطور نیست که جسد تمام شود، بلکه با تمام اعضا و بعد از انجام اقدامات آموزشی باید دفن شود. حتی وقتی عضوی در بیمارستان قطع می شود و... این موارد هم به بهشت زهرا فرستاده و دفن می شود.
وی می افزاید: ازاین رو پس از مدت زمانی که جسد در دانشگاه های علوم پزشکی مانده باشد و اقدامات آموزشی بر روی آن صورت گیرد، جسد مذکور باید با جسدی دیگر جایگزین شود. اما جسد قبلی با رعایت تمام موازین شرعی و حرمت میت به خاک سپرده خواهد شد و خانواده این افراد هم در جریان آن قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید
شرایط اهدای جسد به دانشگاه های کشور
پیش شرط برداشت عضو و بافت از اجساد
وقتی اجساد تخته سیاه کلاس درس می شوند

به قول صابری، به صورت معمول هر پیکر متوفی، حداقل چهار ترم تحصیلی در دانشگاه قرار می گیرد و البته امکان دارد مدت زمان بیشتری هم در دانشگاه بماند. پس از آن، این پیکرها باردیگر به پزشکی قانونی تحویل داده می شود و در سازمان پیگیر امور تدفین این متوفیان می شویم.
وی درباره محل دفن اجساد اهداکنندگان پیکر هم به ایسنا می گوید: اگر متوفی در وصیت نامه خود و یا خانواده اش هنگام مصاحبه جهت اهدا، قیدی نگذارند، این پیکرها معمولاً در بهشت زهرا (س) تهران دفن می شوند والا اگر شرایطی درباره محل دفن باشد، آن شرایط جهت تدفین پیکر، لحاظ می شود و ما به وصیت نامه آن فرد عمل می نماییم.

چگونه میتوان به دانشگاه ها جسد اهدا کرد؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، واحد اهدای کالبد بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از خرداد ماه سال قبل آغاز به فعالیت نموده است و علاقه مندان به انجام این امر خداپسندانه می توانند با شماره تلفن های ۰۲۱۵۵۹۸۳۰۵۷ و ۰۲۱۵۵۹۸۳۱۴۹ در ساعات اداری تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی را دریافت نمایند.1400/12/07
19:50:45
0.0 / 5
317
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
sunblog