کتاب های سرقت شده داروین در دانشگاه کمبریج پیدا شد

بلاگ سان: دو نسخه خطی از کتاب های چارلز داروین که حدودا بیست و یک سال پیش به سرقت رفته بود، در کتابخانه دانشگاه کمبریج پیدا شد.

کتاب های سرقت شده داروین در دانشگاه کمبریج پیدا شد
به گزارش بلاگ سان به نقل از گاردین، چند سال پیش کتابخانه دانشگاه کمبریج انگلیس اعلام نمود دو کتابچه یادداشت چارلز داروین زیست شناس انگلیسی به سرقت رفته است.
اما امروز خبر رسید که این کتابچه ها بطور ناشناس در یک کیسه هدیه صورتی رنگ همراه با یک یادداشت تایپ شده که عید پاک را تبریک گفته بود، در کتابخانه دانشگاه کمبریج پیدا شده است.
این کتابچه ها در سال ۲۰۰۱ میلادی مفقود شده بودند. اما در آن زمان کارکنان کتابخانه بر این باور بودند که ممکنست در قفسه بندی اشتباهی قرار گرفته باشند.
کارکنان کتابخانه دانشگاه کمبریج حدود ۱۰ میلیون کتاب، نقشه، نسخه های خطی و سایر موارد را جست و جو کردند تا بتوانند این کتابچه های مذکور را پیدا کنند اما در نهایت در اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی گزارش سرقت این کتابچه های داروین اعلام گردید.
نیروی پلیس تحقیقاتی را شروع کرد و به اینترپل اطلاع داد و دانشگاه کمبریج درخواستی در سراسر جهان برای کسب اطلاعات صادر کرد.
اما در نهایت، تقریباً یک سال و نیم بعد و چند روز پیش این کتابچه های خطی که یکی از آنها شامل طرح اصلی داروین در سال ۱۸۳۷ است (درخت زندگی ) بطور ناشناس به کتابخانه دانشگاه کمبریج بازگردانده شدند.


گفته می شود که این کتابچه ها در وضعیت خوبی هستند و هیچ نشانه ای از دست کاری یا لطمه قابل توجهی در آنها وجود ندارد.
البته، تحقیقات پلیس در مورد عامل و دلیل ناپدید شدن کتابچه های خطی و بازگرداندن بعدی آنها ادامه دارد. این در حالیست که هیچ دوربین مداربسته ای از منطقه ای که نسخه های خطی بازگردانده شده اند، وجود ندارد
دکتر جسیکا گاردنر، مدیر خدمات کتابخانه دانشگاه کمبریج در زمان مفقود شدن کتابچه ها، خوشی خود از بازگشت آنها را "بسیار زیاد" توصیف کرد.


وی اظهار داشت: احساس آسودگی من از بازگشت امن کتابچه ها عمیق است و تقریباً نا ممکن است که بتوانم آنرا به اندازه کافی بیان کنم.
گاردنر افزود: این کتابچه ها حالا می توانند جایگاه واقعی خودرا در کنار بقیه آرشیو داروین در کمبریج، در قلب میراث فرهنگی و علمی کشور، در کنار آرشیو آیزاک نیوتن و پروفسور استیون هاوکینگ، پیدا کنند.
پروفسور استفان جی توپ، معاون دانشگاه کمبریج اظهار داشت: از شنیدن خبر بازگشت کتابچه ها به جایگاه اصلی خود بسیار خوشحالم. اشیایی مانند اینها برای درک ما نه فقط از تاریخ علم، بلکه تاریخ بشریت حیاتی هستند.
مقرر است این کتابچه ها از ماه جولای بعنوان قسمتی از نمایشگاه داروین در معرض دید عموم قرار بگیرند.
منبع:

1401/01/18
12:41:12
0.0 / 5
400
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog