رقابت بیشتر از ۲۴۷هزار داوطلب در ایستگاه پایانی آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱

به گزارش بلاگ سان بیشتر از ۲۴۷ هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ از بامداد امروز رقابت خویش را در سومین و آخرین روز برگزاری این آزمون برای کسب صندلی های ارشد دانشگاه ها شروع کردند.

رقابت بیشتر از ۲۴۷هزار داوطلب در ایستگاه پایانی آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، نخستین روز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از بامداد روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه سالجاری در حوزه های امتحانی شروع شد و تعداد ۶۴۷ هزار و ۲۰۹ داوطلب (با احتساب علاقه مندی به شرکت در مجموعه امتحانی دوم) در این آزمون شرکت کردند که ۳۳۹ هزار و ۹۰۶ نفر آنها زن و مابقی مرد بودند. در واقع ۵۳ درصد داوطلبان این آزمون را زنان تشکیل می دادند.
دومین روز آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی هم از ساعت ۸: ۳۰ دقیقه روز گذشته پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت با شرکت ۳۳۱ هزار و ۳۵۹ داوطلب در ۳۵ رشته دانشگاهی شروع شد و امروز جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه جاری هم ۲۴۷ هزار و ۶۳۳ داوطلب در ۳۷ رشته امتحانی این آزمون رقابت می کنند.
آمار ثبت نام کنندگان برای آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در مقایسه با آمار داوطلبان آزمون سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۲ هزار و ۳۵۸ نفر بیشتر شده است. تعداد کل رشته های امتحانی این آزمون هم ۱۳۵ کد رشته امتحانی است.
در گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون ارشد سال جاری، ۲۴۹ هزار و ۷۸۴ نفر زن و ۱۸۵ هزار و ۲۷۷ نفر مرد شرکت کردند و در مجموع ۴۳۵ هزار و ۶۱ نفر داوطلب علوم انسانی هستند.
در گروه آزمایشی علوم پایه مجموعا ۳۵ هزار و ۹۹۱ نفر داوطلب شرکت کردند که ۲۴ هزار و ۶۷ نفر آنها زن و ۱۱ هزار و ۹۲۴ نفر مرد هستند.
در گروه آزمایشی فنی و مهندسی هم ۱۱۹ هزار و ۹۸۷ نفر داوطلب آزمون ارشد ۱۴۰۱ شدند، که از این تعداد ۳۲ هزار و ۷۸ نفر زن و ۸۷ هزار و ۹۰۹ نفر هم مرد هستند.
در گروه آزمایشی کشاورزی و منابع طبیعی ۱۳ هزار و ۱۷۷ نفر شرکت کردند که ۶ هزار و ۸۴۰ نفر زن و مابقی مرد هستند.
در گروه آزمایشی هنر نیز ۴۰ هزار و ۵۹۸ نفر داوطلب آزمون داشتیم که ۲۵ هزار و ۶۶۳ نفر آنها زن و مابقی مرد هستند. در گروه دامپزشکی هم ۲ هزار و ۳۹۵ نفر داوطلب شرکت کردند که از این تعداد هزار و ۴۷۴ نفر زن و ۹۲۱ نفر مرد هستند.
تعداد حوزه های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد سال جاری ۲۸۱ حوزه امتحانی اصلی و هزار و ۷۷۰ حوزه فرعی در ۱۸۶ شهرستان مختلف کشور است.
پس از برگزاری آزمون و تصحیح اوراق نتایج اولیه به صورت کارنامه تنظیم و این کارنامه اواخر خرداد ماه از راه سازمان سنجش منتشر می شود و مجازین انتخاب رشته اوایل تیر ماه می توانند بعد از مطالعه دفترچه راهنما حداکثر صد کد رشته و محل را از میان کد رشته و محل های موجود انتخاب کنند.
استخراج و اعلام لیست معرفی شدگان چند برابر رشته های خاص برای آزمون های تشریحی، عملی و مصاحبه و علمی و غیره و اعلام اسامی چند برابر ظرفیت اواسط تیر ماه انجام می شود.
همچنین زمان انجام آزمون های تشریحی و مصاحبه ارگان ها و رشته های خاص هم نیمه دوم تیر ماه اعلام خواهد شد. در نهایت استخراج و اعلام لیست اسامی نهایی پذیرفته شدگان آزمون در هفته اول شهریور ماه از راه سازمان سنجش و آموزش کشور صورت خواهد گرفت.
گزینش اولیه بر مبنای نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد از معدل تراز شده دوره کارشناسی با رعایت ضوابط مربوط صورت خواهد گرفت.1401/03/01
11:20:41
0.0 / 5
368
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شركت , هنر
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog